ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"04" січня 2011 р. Справа № 2a-4266/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Лучко О.О.
при секретарі Круглій О.М.,
за участю сторін:
позивача:ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Державної податкової інспекції в Богородчанському районі
про визнання недійсним наказу №310 від 10.11.2010 р. та зобов'язання вчинення дій,-
02 грудня 2010 року ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до ДПІ в Богородчанському районі про визнання наказу начальника ДПІ в Богородчанському районі №310 від 10.11.2010 року в частині призначення та проведення атестації її, як державного службовця, на 06.12.2010 року недійсним та зобов”язання начальника ДПІ в Богородчанському районі ОСОБА_3 перенести проведення атестації її, як державного службовця, на термін, коли мине три роки з дати попередньої атестації -04.07.2008р.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві, та пояснила, що начальником ДПІ в Богородчанському районі порушено порядок проведення атестації державних службовців, а саме: призначено атестацію її, як державного службовця, на 06.12.2010 року, хоча попередня атестація була проведена 04.07.2008 року, що суперечить Положенню про проведення атестації державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1922 від 28.12.2000р., оскілька атестація державних службовців проводиться один раз на три роки. Крім того, з датою проведення атестації її ознайомлено менше, ніж за місяць, службову характеристику для ознайомлення їй надано тільки 03.12.2010 р. З приводу призначення атестації у строк, коли не минуло три роки з часу останньої атестації, ОСОБА_1 зверталась із заявами до начальника ДПІ в Богородчанському районі, однак відповіді не отримала. Порушення порядку призначення та проведення її атестації вважає підставою для визнання наказу в частині призначення та проведення атестації її, як державного службовця, недійсним і таким, що підлягає скасуванню. Просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача подав заперечення проти позову, в судовому засіданні пояснив, що позовні вимоги є безпідставні, оскільки наказ начальника ДПІ в Богородчанському районі №310 від 10.11.2010р. не порушує права та свободи ОСОБА_1, оскільки атестація її, як державного службовця, 06.12.2010 року не була проведена, а перенесена на інший строк, про що вона повідомлена додатково. Крім того, із службовою характеристикою позивач ознайомлена 03.12.2010 року, а відповіді на листи їй надано у встановлений законодавством термін. Просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши позовну заяву, заперечення проти позову, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши та оцінивши подані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працює головним державним податковим ревізором-інспектором ДПІ в Богородчанському районі та є державним службовцем.
Наказом начальника ДПІ в Богородчанському районі №310 від 10.11.2010 року «Про проведення атестації працівників ДПІ в Богородчанському районі»призначено провести 06.12.2010 року атестацію працівників державної податкової інспекції в Богородчанському районі, в тому числі і ОСОБА_1.
З даним наказом позивач ознайомлена, про що свідчить її підпис на листку ознайомлення із наказом, однак, у строк, менший ніж за 1 місяць.
03.12.2010 року ОСОБА_1 для ознайомлення надана службова характеристика на неї.
Атестація працівників ДПІ в Богородчанському районі 06.12.2010 року не відбулась у зв'язку із відсутністю ѕ складу атестаційної комісії і наказом начальника ДПІ в Богородчанському районі №343 від 06.12.2010 року «Про внесення змін до наказу ДПІ від 20.11.2010 року №310 «Про проведення атестації працівників ДПІ в Богородчанському районі»призначено провести 10.12.2010 року атестацію працівників державної податкової інспекції в Богородчанському районі, в тому числі і ОСОБА_1. З даним наказом позивач була ознайомлена 09.12.2010 року. Крім цього, вказаний наказ оскаржений ОСОБА_1 у судовому порядку шляхом подання окремого позову.
Позивач вважає оскаржуваний наказ протиправним в частині призначення та проведення її атестації 06.12.2010 року, оскільки атестація державних службовців проводиться один раз на три роки, а з дати останньої її атестації (04.07.2008 року) не минуло три роки.
Вказаний спір виник при проходженні позивачем публічної служби.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Під публічною службою згідно п.15 ч.1 ст.15 КАС України розуміється діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до Закону України “Про державну службу в Україні ”державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.
В ч.5 ст.15 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»N 509-XII від 04.12.1990р. передбачено, що правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Законом, а в частині, що не регулюється ним, - Законом України "Про державну службу". Посадові особи органів державної податкової служби підлягають атестації. Порядок атестації визначається Державною податковою адміністрацією України (ч.7 ст.15 Закону).
Відповідно до п.1 Положення про проведення атестації державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1922 від 28.12.2000р., з метою підвищення ефективності діяльності державних службовців та відповідальності за доручену справу в державних органах один раз на три роки проводиться їх атестація, під час якої оцінюються результати роботи, ділові та професійні якості, виявлені працівниками при виконанні службових обов'язків, визначених типовими професійно-кваліфікаційними характеристиками посад і відображених у посадових інструкціях, що затверджуються керівниками державних органів відповідно до Закону України "Про державну службу" та інших нормативно-правових актів.
Термін і графік проведення атестації затверджуються наказом керівника і доводяться до відома державних службовців, які атестуються, не пізніше ніж за місяць до проведення атестації (п.6 Положення).
Відповідно до п.9 даного Положення на кожного працівника, який підлягає атестації, складається службова характеристика, що підписується його безпосереднім керівником, затверджується керівником вищого рівня і подається до комісії не пізніше ніж за тиждень до проведення атестації. Державний службовець ознайомлюється із службовою характеристикою до атестації під час співбесіди з безпосереднім керівником.
Крім того, з метою надання допомоги в організації проведення атестації державних службовців державними органами, установами, організаціями (далі - державні органи), керівні працівники та спеціалісти яких віднесені до категорій посад державних службовців, наказом Головдержслужби N 16 від 02.03.2001р. затверджені методичні рекомендації щодо застосування Положення про проведення атестації державних службовців.
Відповідно до вимог даних методичних рекомендацій атестація державних службовців проводиться один раз на три роки. Державні службовці, які не підлягають атестації у цьому році, мають проходити атестацію в наступний атестаційний період, тобто через два роки на третій.
Під час атестації перевіряється чи відповідають займаній посаді ділова кваліфікація, рівень знань і навичок, інші суспільно значущі якості державного службовця. Атестація повинна сприяти поліпшенню якісного складу державних службовців, їх ефективному використанню, росту професійної компетентності, підвищенню кваліфікації, посиленню організованості, відповідальності, дисциплінованості. Атестація має здійснюватися на засадах законності, об'єктивності, гласності, колегіальності, неупередженості. Проведенню атестації має передувати підготовча та організаційна робота.
Кадрові служби готують пропозиції щодо складу атестаційних комісій, термінів та графіків проведення атестації; визначають кількість та складають списки державних службовців, які підлягають атестації; роз'яснюють цілі та порядок проведення атестації; здійснюють підготовку необхідних для атестації документів: атестаційний лист попередньої атестації та бланк атестаційного листа чергової атестації за зразком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2000 р. N 1922.
З наведеного вбачається, що відповідачем при винесенні оскаржуваного наказу та внесенні змін до нього щодо дати проведення атестації (10.12.2010 року) допущено порушення вимог вищезазначених нормативних актів, оскільки атестацію головного державного податкового ревізора-інспектора ОСОБА_1 призначено провести у строк менший, ніж один раз на три роки, оскільки остання атестація позивача була проведена 04.07.2008 року.
Крім того, відповідачем порушено вимоги п.6 Положення про проведення атестації державних службовців, оскільки про проведення атестації позивач була повідомлена у строк менш ніж за 1 місяць до її проведення (наказ виданий 10.11.2010 року, а атестація призначена на 06.12.2010 року).
Поряд з цим із службовою характеристикою позивачка була ознайомлена тільки 03.12.2010 року, хоча таке ознайомлення повинно відбутися до атестації під час співбесіди з безпосереднім керівником.
Посилання представника відповідача про те, що попередня атестація державних службовців ДПІ в Богородчанському районі проводилась у листопаді 2007 року згідно наказу ДПІ в Богородчанському районі №108 від 28.09.2007р., і хоча позивач у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю була атестована тільки 04.07.2008 року, однак з підстав, які не залежали від ДПІ в Богородчанському районі, а тому її атестація повинна проводитися у 2010 році, суд оцінює критично з огляду на наступне.
Так, наказом начальника ДПІ в Богородчанському районі №84 від 03.06.2008 року «Про внесення змін до наказу від 28.09.2007 року №108 “Про проведення атестації працівників ДПІ в Богородчанському районі” внесено зміни до даного наказу стосовно перенесення атестації головного державного податкового ревізора-інспектора ОСОБА_1, яка на період проведення атестації працівників у листопаді 2007 року та у березні 2008 року не проходила атестацію, оскільки була відсутня у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.
Враховуючи те, що атестація позивача у листопаді 2007 року та у березні 2008 року не була проведена з поважної причини (через хворобу) та у зв'язку з цим наказом керівника перенесена на 04.07.2008 року, а згідно п.6 Положення про проведення атестації державних службовців термін і графік проведення атестації затверджується наказом керівника, то суд вважає, що відлік терміну проведення наступної атестації ОСОБА_1 повинен проводитися з дати останньої її атестації -04.07.2008 року.
За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч.2 чт.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ст.105 КАС України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, а також зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій (частина 4 статті).
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що наказ начальника ДПІ в Богородчанському районі №310 від 10.11.2010 року в частині проведення 06.12.2010 року атестації головного державного податкового ревізора - інспектора ДПІ в Богородчанському районі ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню в цій частині. Підлягають задоволенню і позовні вимоги про зобов"язання начальника ДПІ в Богородчанському районі провести атестацію головного державного податкового ревізора - інспектора ДПІ в Богородчанському районі ОСОБА_1 по закінченню 3-річного терміну з дня останньої атестації ОСОБА_1
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ДПІ в Богородчанському районі №310 від 10.11.2010 року в частині проведення 06.12.2010 року атестації головного державного податкового ревізора - інспектора ДПІ в Богородчанському районі ОСОБА_1.
Зобов"язати начальника ДПІ в Богородчанському районі провести атестацію головного державного податкового ревізора - інспектора ДПІ в Богородчанському районі ОСОБА_1 по закінченню 3-річного терміну з дня останньої атестації ОСОБА_1
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, визначені ст.254 КАС України.
Суддя: Лучко О.О.
Постанова складена в повному обсязі 10.01.2011 року.