Постанова від 04.11.2010 по справі 2а-3870/10/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" листопада 2010 р. Справа № 2a-3870/10/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Колегії суддів: головуючого судді Кишинського М.І., суддів: Гундяка В.Д., Боброва Ю.О.,

за участі секретарі: Дякун М.М.,

представників позивача:

представників відповідача:

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Кандидата у депутати ОСОБА_1 районної ради у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №39 ОСОБА_2 до відповідача ОСОБА_1 районної виборчої комісії Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

02.11.2010 року о 23 год. 45 хв. кандидат у депутати ОСОБА_1 районної ради у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №39 ОСОБА_2 (надалі -позивач) звернувся з адміністративним позовом до ОСОБА_1 районної виборчої комісії Івано-Франківської області (надалі -відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, у зв'язку із виявленими порушеннями під час підрахунку голосів на виборчій дільниці №10065.

Свої позовні вимоги обґрунтовує наступним. Відповідно до частини 6 статті 75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»(далі -Закон) під час проведення голосування та підрахунку голосів, територіальна виборча комісія приймає рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців. Такий підрахунок голосів здійснюється територіальною виборчою комісією після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій.

Підставою для такого перерахунку стало те, що при підписанні протоколу про підрахунок голосів було виявлено, що він був підписаний членами комісії заздалегідь, а а результати підрахунку голосів виборців у протоколі не відповідали тим, що були усно оголошенні на виборчій дільниці. Просить також звернути увагу на той факт, що різниця у голосах виборців відданих за нього, як за кандидата, що набрав найбільшу кількість голосів складає всього 3 голоси.

Зазначає, що ОСОБА_1 районна виборча комісія визнавши аргументи переконливими почала проводити підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №10065. Розпочавши підрахунок голосів поданих за кандидата, який набрав найбільшу кількість голосів виборців -ОСОБА_3 виборчою комісією було виявлено 2 виборчі бюлетені, які відповідно до пункту 3 частини 27 статті 71 Закону повинні були бути визнанні недійсними, оскільки на них було зроблено більш як одну позначку. Однак, виявивши порушення ОСОБА_1 районна виборча комісія, замість продовжити підрахунок голосів та скласти протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №10065 в одномандатному виборчому окрузі №39, безпідставно та без жодних пояснення припинила підрахунок голосів. Про бездіяльність Рогатинької виборчої комісії позивачем було складено акт про порушення виборчого законодавства, що був одержаний головою ОСОБА_1 районної виборчої ОСОБА_4 02.11.2010 року о 16 год. 55. хв.

Вважає, що така бездіяльність ОСОБА_1 виборчої комісії порушує його право бути обраним, а також унеможливлює встановлення правильності повторного підрахунку голосів виборців.

У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, з підстав викладених в адміністративному позові. Просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та пояснив суду, що ОСОБА_1 районною виборчою комісією припинено повторний підрахунок голосів по виборчій дільниці №10065, у зв'язку з тим, що таке рішення не приймалося дільничною виборчою комісією.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача, представників позивача та відповідача, дослідивши докази встановив наступне.

Згідно частини 6 статті 75 Закону за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами -суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів.

Із поданого представником позивача протоколу №23 засідання ОСОБА_1 районної виборчої комісії від 02.11.2010 року вбачається, що ОСОБА_1 районна виборча комісія прийняла рішення провести перерахунок виборчих бюлетенів по виборчій дільниці № 10065.

ОСОБА_1 районна виборча комісія в порядку виконання свого рішення розпочала повторний підрахунок голосів по даній дільниці. Однак, після перерахунку бюлетенів по одномандатному виборчому округу№28 до обласної ради виборчої дільниці №10065 та складання протоколу повторного підрахунку голосів, комісія за пропозицією голови ОСОБА_1 районної комісії ОСОБА_4 прийняла рішення припинити перерахунок бюлетенів, поданих за кандидатів у депутати до ОСОБА_1 районної ради на виборчій дільниці №10065 і скласти протокол повторного перерахунку голосів по результатах перевірки одного пакету з бюлетенів. Таке рішення комісія прийняла не зважаючи на заперечення проти нього кандидатів в депутати до ОСОБА_1 районної ради по цій виборчій дільниці, в тому числі позивача.

Частиною 9 статті 75 Закону передбачено, що повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про повторний підрахунок голосів з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми уповноваженні особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.

Прийняте ОСОБА_1 районною виборчою комісію рішення про припинення перерахунку бюлетенів, поданих за кандидатів до ОСОБА_1 районної ради на виборчій дільниці №10065 та дії, які згідно акту про порушення виборчого законодавства про місцеві вибори, складеного 02.11.2010 року позивачем і одержаного головою територіальної виборчої комісії, полягали в припиненні перерахунку голосів виборців за кандидатів до ОСОБА_1 районної ради на стадії їх не завершення, суд визнає такими, що не відповідають вимогам Закону і є протиправними.

Зазначеним вище Законом не передбачено припинення перерахунку голосів по окремій виборчій дільниці у випадку, якщо такий перерахунок розпочатий. Крім того, такі дії ОСОБА_1 районної виборчої комісії суперечать прийнятому нею рішенню про перерахунок виборчих бюлетенів по виборчій дільниці №10065.

Заперечення представника відповідача, щодо законності припинення повторного підрахунку голосів по виборах до ОСОБА_1 районної ради суд до уваги не приймає, оскільки відповідно до вимог статті 75 Закону №2487-VI дільнична виборча комісія не уповноважена приймати рішення, щодо повторного підрахунку голосів, так як відповідно до пунктів 6, 9 цієї статті такі повноваження має лише територіальна виборча комісія.

Заявлені в ході судового засідання клопотання представника позивача, щодо скасування рішення ОСОБА_1 районної виборчої комісії від 02.11.2010 року (протокол №23) в частині припинення перерахунку бюлетенів поданих за кандидатів у депутати до ОСОБА_1 районної ради на виборчі дільниці №10065 та визнання недійсними бюлетенів по цій дільниці до районної ради суд не приймає до уваги, оскільки вони заявленні в порушення вимог частини 1 статті 137 КАС України.

Згідно вищевикладеного колегія суддів приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення в цілому.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167, 172, 177, 179, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_1 районної виборчої комісії Івано-Франківської області, щодо непроведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №10065 в одномандатному виборчому окрузі №39 з виборів депутатів ОСОБА_1 районної ради.

Зобов'язати ОСОБА_1 районну виборчу комісію провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №10065 в одномандатному виборчому окрузі №39 з виборів депутатів ОСОБА_1 районної ради.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до частини 5 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172 - 175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Відповідно до частини 3 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172 - 175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя М.І. Кишинський

Суддя В.Д. Гундяк

Суддя Ю.О.Бобров

Постанова складена 04.11.2010 року о 12 годині 30 хвилин.