Постанова від 05.01.2011 по справі 2а-4413/10/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" січня 2011 р. Справа № 2a-4413/10/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя Остап'юк С.В.

за участю секретаря Хоми О.В.,

представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника відповіда: ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Приватного підприємства “Індент” до Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області про визнання дій незаконними щодо порушення умов допуску до перевірки 06.12.2010 року, -

ВСТАНОВИВ:

17.12.2010 року Приватне підприємство “Індент” (далі -позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області (далі -відповідач) про визнання дій незаконними щодо порушення умов допуску до перевірки, щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення від 06.12.2010 року КН за №868908 та скасування протоколу про адміністративне правопорушення від 06.12.2010 року КН за №868908.

20.12.2010 року ухвалою суду позовну заяву за даним позовом в частині позовних вимог про визнання дій незаконними щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення від 06.12.2010 року КН за №868908 та скасування протоколу про адміністративне правопорушення від 06.12.2010 року КН за №868908 -повернуто позивачу та ухвалою від 20.12.2010 року в частині заявлених позовних вимог про визнання дій незаконними щодо порушення умов допуску до перевірки 06.12.2010 року провадження у справі відкрито.

Позовні вимоги мотивовані тим, що посадові особи позивача 06.12.2010 року протиправно, в порушення умов допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення позапланових виїзних перевірок передбачених статтею 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»висунули вимоги про їх допуск до проведення перевірки кіоску ПП «Індент»без надання керівнику ПП «Індент», на його вимогу, наказу керівника податкового органу про проведення такої перевірки та не надали для ознайомлення під розписку направлення на перевірку та його копію.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав наведених в позовній заяві та суду пояснили, що посадові особи відповідача 06.12.2010 року здійснили висунення вимог про надання допуску до проведення перевірки кіоску, де здійснює свою підприємницьку діяльність позивач, при цьому директору позивача на його вимогу не було надано наказу про проведення позапланової перевірки та не надано для ознайомлення під розписку направлення на проведення перевірки, у зв'язку з чим службовим особам відповідача було відмовлено у допуску до проведення перевірки.

Представник відповідача, в судовому засіданні проти заявленого адміністративного позову заперечив, надав суду письмове заперечення відповідача мотивоване тим, що 06.12.2010 року службові особи відповідача на підставі направлення на право проведення перевірки за №823 від 01.12.2010 року приступили до перевірки кіоску, який належить ПП «Індент», що знаходиться за адресою: вулиця Коновальця, місто Івано-Франківськ. Директор ПП «Індент»ОСОБА_2 із змістом вказаного направлення на право проведення перевірки ознайомився, від підпису та отримання другого примірника ОСОБА_2 відмовився, про що складено акт відмови від підпису та отримання направлення на право проведення перевірки. Зазначає, що службовими особами відповідача, при висуненні вимог про їх допуск до проведення перевірки позивача були всі правові підстави для її проведення та дотримано вимог Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, допитавши свідка, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов безпідставний та такий, що до задоволення не підлягає, виходячи з наступного.

Згідно встановлених судом обставин, 06.12.2010 року службові особи Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області, у відповідності до плану перевірок суб'єктів господарювання за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій відділу контрою за суб'єктами господарювання, що здійснюють розрахунки в готівковій формі управління податкового контролю юридичних осіб на грудень 2010 року затвердженого в. о. голови Державної податкової інспекції в Івано-Франківській області 29.11.2010 року (а. с. 27 -29) та на підставі направлення за №823 від 01.12.2010 року на право провести планову перевірку позивача з питань дотримання вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення косових операцій у національній валюті в Україні»(а. с. 26) висунули вимоги про їх допуск до проведення перевірки господарської одиниці кіоску, що знаходиться за адресою: вулиця Коновальця, місто Івано-Франківськ, який належить суб'єкту господарської діяльності - ПП «Індент».

Директор ПП «Індент»ОСОБА_2 із змістом направлення на право проведення перевірки за №823 від 01.12.2010 року ознайомився, висунув вимогу про надання йому наказу про проведення позапланової перевірки позивача та у зв'язку із відсутністю даного наказу відмовив службовим особам Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області у допуску до проведення вказаної перевірки.

Дані обставини підтверджені поясненнями представників позивача та показаннями свідка ОСОБА_4

Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до абзацу першого пункту 2 частини 1 статті 11 вказаного Закону України до повноважень органів державної податкової служби віднесено здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Статтею 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Частиною першої статті 16 цього ж Закону встановлено, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.

Відповідно до статті 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України та за умови надання платнику податків під розписку направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби. Копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та тривалість.

Як зазначено вище судом, перевірка позивача була проведена відповідно до направлення №823 від 01.12.2010 року, виданого згідно затвердженого 29.11.2010 року в. о. голови Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області плану перевірок суб'єктів господарювання за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій відділу контрою за суб'єктами господарювання, що здійснюють розрахунки в готівковій формі управління податкового контролю юридичних осіб на грудень 2010 року.

Правовою підставою для проведення перевірки позивача за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій є план таких перевірок, складений та затверджений у відповідності Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»на грудень 2010 року і зазначена перевірка є плановою в розумінні Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Для проведення вищевказаної планової перевірки видання окремого наказу керівника податкового органу Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»не вимагається.

В той же час, у відповідності до частини 7 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а в інших випадках -за рішенням суду.

Дія вказаної норми частини 7 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»не суперечить положенням Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», не обмежує органи державної податкової служби у проведенні планових перевірок суб'єктів господарювання у відповідності до цього Закону.

За своїм змістом дана норма поширює дію порядку проведення органами державної податкової служби позапланових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, визначеного Законом України «Про державну податкову службу в Україні»на порядок проведення перевірок, призначених, в тому числі, згідно із Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Частиною 7 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»не здійснюється визначення підстав проведення перевірок, а встановлено, що позаплановими перевірками вважаються перевірки в межах повноважень визначених спеціальними законами.

Таким чином, позаплановими перевірками в розумінні Закону України «Про державну податкову службу в Україні»є всі перевірки, які призначаються та проводяться у відповідності до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», в тому числі й планові.

Суд приходить до висновку, що підстави для проведення перевірок органами державної податкової служби в межах повноважень визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»визначені цими законами, як спеціальними, а порядок проведення таких перевірок визначений Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Як наслідок, є достатньою підставою для допуску службових осіб органу державної податкової служби до проведення планової перевірки позивача з питань дотримання вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення косових операцій у національній валюті в Україні»направлення на проведення такої перевірки, а вимоги таких службових осіб про їх допуск до перевірки є правомірними.

Посилання представників позивача на ту обставину, що в силу дії частини 7 статті 11-1 та частини 1 статті 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»службові особи відповідача для допуску до проведення перевірки 06.12.2010 року були зобов'язані пред'явити наказ керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки не обґрунтовують позовних вимог, базуються на помилковому трактуванні чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства. Оскільки, видання відповідачем такого наказу у кожному випадку проведення планової перевірки в межах повноважень, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»позбавить органи державної податкової служби повноважень на проведення планових перевірок, наданих вказаними законами та виконання функцій контролю, визначених Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Посилання представників позивача на порушення, допущені службовими особами відповідача при складенні актів відмови від підпису та протоколу про адміністративне правопорушення 06.12.2010 року не охоплюються предметом позову та позовних вимог не обґрунтовують.

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що дії службових осіб Державної податкової адміністрації України в Івано-Франківській області при висуненні вимог про їх допуск до проведення перевірки приватного підприємства «Індент»на підставі направлення за №823 від 01.12.2010 року є правомірними, позовні вимоги є безпідставними та до задоволенню не підлягають.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Приватного підприємства “Індент” до Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області про визнання дій незаконними щодо порушення умов допуску до перевірки 06.12.2010 року -відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Остап'юк С.В.

Постанова складена в повному обсязі 10.01.2011 року.