ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
10 листопада 2015 року № 826/14305/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Іщука І.О., розглянувши адміністративну справу та додані до неї матеріали в письмовому провадженні
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «Профсталь»
до
Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві
про
визнання протиправним та скасування рішення.
До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Профсталь» (далі - позивач) до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 23.03.2015р. №29126552201.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене податковим органом із порушенням чинного законодавства України, ґрунтується на неправильному застосуванні норм податкового законодавства, а тому, підлягає скасуванню. При цьому позивач стверджує, що відповідачем не було взято до уваги докази, які підтверджують використання готівкових коштів, зокрема, докази здійснення поштового переказу коштів. Також позивач стверджує, що відповідачем було застосовано санкції з пропуском строку, встановленого статтею 250 Господарського кодексу України.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив суд відмовити в їх задоволенні в повному обсязі. Відповідачем надано заперечення проти позову, мотивуючи це наявністю порушення правил обліку готівки з боку позивача.
Сторони у судовому засіданні 21.09.2015 заявили клопотання про продовження розгляду справи у порядку письмового провадження, з огляду на що та відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив, -
На підставі наказу ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м.Києві від 17.01.2015р. №66 та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання відповідачем проведена планова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Профсталь» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2012 по 31.12.2013 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2012 по 31.12.2013 року.
За результатами перевірки відповідачем складено акт від 17.03.2015 року №198/26-55-22-01/30633869 (далі - «Акт перевірки»), яким встановлено порушення позивачем пункту 2.8 розділу 2 та пунктів 3.4,3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого Постановою Правління НБУ №637 від 15.12.2004р.
На підставі зазначених висновків відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення № 29126552201 від 23.03.2015 року про застосування до ТОВ «Профсталь» штрафних (фінансових) санкцій в сумі 131 113, 74 гривень за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касі, у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день на підставі Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 року №436/95.
Прийняття зазначеного рішення мотивовано наступними висновками акту перевірки.
Так, перевіркою було встановлено перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі ТОВ «Профсталь» в період з 07.12.2012 по 20.12.2013 року на загальну суму 65 556,87 гривень, в зв'язку з відсутністю підписів одержувачів готівкових коштів в видаткових касових ордерах від 07.12.2012 року №176, №177, №178, №179; від 17.12.2012 року №182, №183; від 20.12.2012 року №189, №190; від 09.01.2013 року №2, №3, №4, №5, №7, №8; від 25.01.2013 року №18, №19, №20, №21, №22, №23; від 11.02.2013 року №27, №28; від 07.03.2013 року №35, №36, №37, №38, №39, №40; від 22.03.2013 року №42, № 43, №44, №45; від 05.04.2013 року №51, №52; від 19.04.2013 року №56, №57, №58, №59, №60, №61; від 13.05.2013 року №66, №67; від 27.05.2013 року №75, №76, №77, №78, №79, №80; від 11.06.2013 року №90, №91, №92, №93; від 21.06.2013 року №98, №99, №100, №101, №102, №103; від 08.07.2013 року №104, №105; від 23.07.2013 року №98, №103, №114, №115, №116, №117, №118, №119; від 09.08.2013 року №121, №122; від 23.08.2013 року №126, №127, №128, №129, №130, №131; від 17.09.2013 року №139, №140; від 26.09.2013 року №142, №143, №144, №145, №146, №147; від 14.10.2013 року №157, №158; від 24.10.2013 року №161, №162, №163, №164, №165, №166; від 12.11.2013 року №169, №170; від 22.11.2013 року №173 №174, №175, №176, №177, №178; від 10.12.2013 року №186, №187; від 20.12.2013 року, №191, №192, №193, №194, №195, №196.
Суд не погоджується з посиланнями позивача на застосування санкції з пропуском строку, встановленого статтею 250 Господарського кодексу України, з огляду на наступне.
Статтею 250 ГК України встановлені строки застосування до суб'єктів господарювання адміністративно-господарських санкцій у терміни півроку з моменту встановлення правопорушення, але не більш ніж рік з моменту його скоєння.
Відповідно до ч. 2 ст. 250 ГК України дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи.
При цьому частина 2 ст. 250 ГК України вступила в законну силу з 01.01.2011 року згідно з доповненнями, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України".
Відповідно до підпункту 14.1.39. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Оскільки згідно з актом перевірки датами можливого вчинення порушень позивачем є дати після 01.01.2011 року, то суд доходить висновків, що на дані правовідносини норма статті 250 Господарського кодексу не поширюється.
При проведенні перевірки з питань дотримання вимог постанови Правління Національного банку України "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" від 15.12.2004 р. N 637 встановлено факт перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі.
Абзацом 3 частини 1 ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" № 436/95, який прийнятий згідно зі статтею 25 Конституційного договору між Верховною Радою України та Президентом України від 8 червня 1995 року та діє до прийняття відповідного закону, установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
Суд доходить висновків, що даною правовою нормою встановлено відповідальність за перевищення встановленого розміру готівки, при цьому підставою для застосування такої відповідальності є саме обставина виявлення перевищення, тобто фіксація факту наявності більшого, ніж встановлено, розміру коштів у позивача.
Натомість відсутність підписів фізичних осіб у видаткових касових ордерах не є доказом наявності готівки, зазначеної у цих ордерах, в касі підприємства.
Позивач, спростовуючи наявність порушень, зазначає, що ним було здійснено перекази коштів за допомогою оператора поштового зв'язку.
На підтвердження цієї обставини позивачем були надані:
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» № 3274 від 07.12.2012 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1 999, 90 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» № 3273 від 07.12.2012 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 2212, 18 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» № 4796 від 17.12.2012 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 948,20 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» № 5232 від 20.12.2012 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 899,97 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» № 8882 від 09.01.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 2 211,76 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» № 8883 від 09.01.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1 728,97 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» № 8881 від 09.01.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1 020,76 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» № 8013 від 25.01.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1 050,00 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» № 8015 від 25.01.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1098,44 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» № 8014 від 25.01.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 780,32 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №1800 від 11.02.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 2090,77 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №1575 від 07.03.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1201,24 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №1573 від 07.03.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1958,88 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №1574 від 07.03.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 900,00 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №6029 від 22.03.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1030,07 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №6030 від 22.03.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 900,32 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №6629 від 05.04.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 2437,82 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №4941 від 19.04.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1275,12 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №4942 від 19.04.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 900,04 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №4943 від 19.04.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1445,16 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №6353 від 13.05.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 2181,51 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №1299 від 27.05.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1289,91 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №1300 від 27.05.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 900,12 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №1301 від 27.05.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 805,23 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №2081 від 11.06.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 815,12 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №2080 від 11.06.2013 року про здійснення поштового переказу-коштів в сумі 1573,50 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №3591 від 21.06.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1125,32 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №3590 від 21.06.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 900,31 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №3589 від 21.06.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1128,77 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №3123 від 08.07.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1 626, 50 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №6238 від 23.07.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1105,07 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №6239 від 23.07.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 900,28 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №6240 від 23.07.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі І 2550,72 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №5227 від09.08.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1 192,12 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №6173 від 23.08.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 900,04 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №6175 від 23.08.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1137,46 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №6174 від 23.08.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1629,21 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №7732 від 17.09.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1192,22 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №1219 від 26.09.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 811,97 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №1217 від 26.09.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 900,05 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №1218 від 26.09.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 2026,84 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №9816 від 14.10.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1239,25 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №0792 від 24.10.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 900,08 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №0793 від 24.10.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1706,91 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №0794 від 24.10.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1012,57 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №2423 від 12.1 1.2013 року про здійсненим поштового переказу коштів в сумі 816,12 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №4919 від 22.1 1.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 1875,25 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №4920 від 22.11.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 900,05 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №4921 від 22.11.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 800,18 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №6894 від 10.12.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 700,18 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №9033 від 20.12.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 955, 52 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №9034 від 20.12.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 900, 17 гривень;
фіскальний чек КМД УДППЗ «Укрпошта» №9035 від 20.12.2013 року про здійснення поштового переказу коштів в сумі 900,21 гривень.
Копії зазначених документів залучено до матеріалів справи, вони надавалися відповідачу під час перевірки. Як вбачається з вищезазначених фіскальних чеків, позивачем здійснювалися перерахування коштів фізичним особам. При цьому фіскальні чеки містять визначення як суми переказу, так і вартості переказу, також сплаченого позивачем.
Відповідачем не спростовується обставина перерахування позивачем коштів за допомогою оператора поштового зв'язку. Нормами Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні не передбачено можливості обрахування суми коштів за документами, в яких відсутні підписи одержувача, як суми, що залишилася в касі підприємства, натомість фактичного залишку коштів в касі підприємства, станом на певну дату, відповідачем не встановлено.
Керуючись положеннями ст.ст. 2, 17, 71, 86, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -
1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Профсталь» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві від 23.03.2015р. №29126552201.
3. Судовий витрати в сумі 262,23 грн. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Профсталь» за рахунок асигнувань ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Іщук