ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
11 листопада 2015 року № 826/12785/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Гарника К.Ю., суддів Кобилянського К.М., Федорчука А.Б., при секретарі судового засідання Непомнящій А.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну
за позовомПублічного акціонерного товариства «Авдіївський завод металевих конструкцій»
до Міністерства економічного розвитку та торгівлі України
про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
Публічне акціонерне товариство «Авдіївський завод металевих конструкцій» (далі по тексту - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства економічного розвитку та торгівлі України (далі по тексту - відповідач), в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, яка полягає в порушенні строків розгляду, передбачених пунктом 4.14 Положення про Порядок застосування до суб'єктів про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000 №52, поданої публічним акціонерним товариством «Авдіївський завод металевих конструкцій» щодо поданої заяви за №09 від 04.02.2015року про відміну спеціальної санкції у вигляді індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності та бездіяльність щодо скасування індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, яка була накладена на підставі наказу Мінекономрозвитку України № 656 від 06.06.2014 року;
скасувати наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про застосування спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» від 06.06.2014 року № 656 в частині застосування до публічного акціонерного товариства «Авдіївський завод металевих конструкцій» (код 00130636) спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності (пункт 29 Додатка до наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 06.06.2014 р. №656 «Перелік суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України, до яких застосовано спеціальну санкцію - індивідуальний режим ліцензування суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності»).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 липня 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/12785/15, закінчено підготовче провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні на 19 серпня 2015 року.
У судовому засіданні 19 серпня 2015 року представник позивача підтримав адміністративний позов у повному обсязі, представник відповідача заперечив проти позову.
Слід зазначити, що у судовому засіданні 19 серпня 2015 року в задоволенні клопотання відповідача від 05 серпня 2015 року про залучення до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Державну фіскальну службу України відмовлено, оскільки позивачем оскаржена правомірність наказу відповідача, а не подання Державної фіскальної служби України (аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 05 лютого 2008 року у справі N к-27892/06).
Керуючись приписами частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, надавши можливість присутнім учасникам судового розгляду у повній мірі реалізувати свої процесуальні права, та враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд продовжив розгляд справи в порядку письмового провадження.
Після розгляду адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, всебічного і повного встановлення всіх фактичних обставин, на яких ґрунтується позов, об'єктивної оцінки доказів, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів зазначає наступне.
Матеріали справи свідчать, що на підставі подання Міністерства доходів і зборів України від 25 березня 2014 року № 5411/5/99-99-22-03-01-16 наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 06 червня 2014 року № 656 до суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності України ПАТ «Авдіївський завод металевих конструкцій» застосовано спеціальну санкцію у вигляді індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності за порушення вимог статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при проведенні розрахунків із ЗАО «НПК «Металлические профильные системи» (РФ) на суму 397800 російських рублів.
04 лютого 2015 року позивач звернувся до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України із заявою № 09 про скасування дії спеціальної санкції, надавши такі документи: копії сертифікатів (висновків) Торгово-промислової палати України від 23 вересня 2014 року № 601 та № 602 про настання обставин непереборної сили та довідку ПАТ «Промінвестбанк» від 13 січня 2015 року № 20-9-1/104 про надходження коштів на рахунок підприємства позивача за контрактом від 11 квітня 2013 року № 05/13 в сумі 397800 російських рублів від ЗАО «НПК «Металлические профильные системи» (РФ).
Листом від 08 квітня 2015 року № 4102-12/11643-07 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України відмовило позивачу у задоволенні заявлених вимог та зазначило, що для розгляду питання про скасування спеціальної санкції Підприємству необхідно надати до Мінекономрозвитку України довідки обслуговуючих банків (оригінали) про відсутність порушень законодавчо встановлених термінів розрахунків за експортно-імпортними операціями станом на поточну дату.
Позивач вважаючи відмову Мінекономрозвитку України у скасування дії спеціальної санкції індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності протиправною, такою, що порушує права та законні інтереси позивача, звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом.
Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
Згідно з частиною 1 статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності може бути застосована, зокрема, така спеціальна санкція, як індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності. Санкція застосовується центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду.
Порядок застосування (скасування, зміни виду, тимчасового зупинення дії) Міністерством економічного розвитку і торгівлі України спеціальних санкцій (далі - санкції), передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», до українських суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності) визначено Положенням про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", затвердженим наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000 р. № 52 (далі по тексту - Положення № 52).
Пунктом 1.2 Положення № 52 визначено, що санкції застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Якщо суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності, до яких застосовано санкції, усунуто допущені порушення законодавства України або вжито практичні заходи, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та/або пов'язаних з ним законів України, ініціатори подання щодо застосування санкцій можуть направляти Міністерству економічного розвитку і торгівлі України матеріали про їх скасування (зміна виду, тимчасове зупинення) (пункт 4.13 Положення № 52).
Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України матеріали, що підтверджують вжиті ними заходи до приведення зовнішньоекономічної та пов'язаної з нею господарської діяльності у відповідність до норм чинного законодавства, та виходити до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасового зупинення) дії санкцій (пункт 4.14 Положення № 52).
У разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання зазначеного Закону, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміна виду, тимчасове зупинення) дії санкцій (пункт 4.15 Положення № 52).
З метою уточнення інформації Міністерство економічного розвитку і торгівлі України може звертатися до державних органів, що здійснюють контроль у сфері зовнішньоекономічної діяльності, валютний контроль, та агентів валютного контролю із запитами про одержання додаткових матеріалів (інформації) щодо діяльності суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, які звернулися до нього з клопотанням про скасування (зміна виду, тимчасове зупинення) дії санкції (пункт 4.16 Положення № 52).
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, підставою для звернення Міністерства доходів і зборів України до відповідача з відповідним поданням стало порушення ПАТ «Авдіївський завод металевих конструкцій» статей 1, 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» при проведенні розрахунків із ЗАО «НПК «Металлические профильные системи» (РФ) на суму 397800 російських рублів згідно контракту від 11 квітня 2013 року № 05/13.
Рішенням Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України від 22 квітня 2014 року по справі АС № 350р/2013 вирішено стягнути з ЗАО «НПК «Металлические профильные системи» (63005, Російська Федерація, м. Новосибірськ, вул. Пісарєва, буд. 38) на користь ПАТ «Авдіївський завод металевих конструкцій» (86060, Україна, Донецька область, м. Авдєєвка, вул. Маяковського, буд. 94) 397800 російських рублів - вартість поставленої продукції, 16827,48 російських рублів - пеня за порушення строків сплати продукції.
15 липня 2014 року ЗАО «НПК «Металлические профильные системи» сплатило суму заборгованості по контракту від 11 квітня 2013 року № 05/13 в розмірі 397800 російських рублів, що підтверджується довідкою обслуговуючого банку ПАТ «Авдіївський завод металевих конструкцій» від 13 січня 2015 року № 20-9-1/104.
Одночасно, вказаною довідкою підтверджено, що прострочена заборгованість за вказаним контрактом відсутня.
Як вбачається з матеріалів справи, вказана довідка подавалась позивачем до Мінекономрозвитку України разом із заявою № 09 про скасування дії спеціальної санкції.
Разом з тим, відповідачем відмовлено позивачу у задоволенні заявлених вимог з посиланням на необхідність подання до Мінекономрозвитку України довідки обслуговуючих банків (оригінали) про відсутність порушень законодавчо встановлених термінів розрахунків за експортно-імпортними операціями станом на поточну дату.
Як вже зазначалось, відповідно до пункту 4.16 Положення № 52, з метою уточнення інформації Міністерство економічного розвитку і торгівлі України може звертатися до державних органів, що здійснюють контроль у сфері зовнішньоекономічної діяльності, валютний контроль, та агентів валютного контролю із запитами про одержання додаткових матеріалів (інформації) щодо діяльності суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, які звернулися до нього з клопотанням про скасування (зміна виду, тимчасове зупинення) дії санкції.
Так, в порушення вимог вказаного Положення, відповідачем направлення відповідних запитів до агентів валютного контролю не здійснювалось.
З огляду на зазначене, враховуючи, що ПАТ «Авдіївський завод металевих конструкцій» вжито необхідних та достатніх заходів для повернення валютної виручки на територію України та будь-яких незаконних дій, які б вплинули на неповернення грошових коштів, ним вчинено не було, суд приходить до висновку про протиправність відмови відповідача у скасуванні дії спеціальної санкції індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, у зв'язку з чим, позовна вимога про скасування наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про застосування спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» від 06.06.2014 року № 656 в частині застосування до публічного акціонерного товариства «Авдіївський завод металевих конструкцій» (код 00130636) спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності (пункт 29 Додатка до наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 06.06.2014 р. №656 «Перелік суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України, до яких застосовано спеціальну санкцію - індивідуальний режим ліцензування суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності») є обґрунтованою, доведеною та такою, що підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльність Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, яка полягає в порушенні строків розгляду, передбачених пунктом 4.14 Положення про Порядок застосування до суб'єктів про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000 №52, поданої публічним акціонерним товариством «Авдіївський завод металевих конструкцій» щодо поданої заяви за №09 від 04.02.2015року про відміну спеціальної санкції у вигляді індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності та бездіяльність щодо скасування індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, яка була накладена на підставі наказу Мінекономрозвитку України № 656 від 06.06.2014 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 14 статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та пункту 4.14 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», загальний термін розгляду вказаних клопотань та надання відповіді суб'єктові зовнішньоекономічної діяльності про прийняте Міністерством економічного розвитку і торгівлі України рішення не повинен перевищувати тридцять календарних днів. - тобто відповідач зобов'язаний був надати позивачу відповідне рішення не пізніше ніж 06 березня 2015 року.
Однак, рішення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 4102-12/11643-07 «Щодо спеціальної санкції» винесено останнім 04 квітня 2015 року, тобто з порушенням встановленого Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність» строку, у зв'язка з чим, вищезазначена позовна вимога про визнання протиправною бездіяльність Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, яка полягає в порушенні строків розгляду поданої позивачем заяви за №09 від 04.02.2015 року про відміну спеціальної санкції у вигляді індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності та бездіяльність щодо скасування індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, яка була накладена на підставі наказу Мінекономрозвитку України № 656 від 06.06.2014 року є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведена правомірність та обґрунтованість прийняття спірного рішення з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж позовних вимог та з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Авдіївський завод металевих конструкцій» підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Авдіївський завод металевих конструкцій» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, яка полягає в порушенні строків розгляду, передбачених пунктом 4.14 Положення про Порядок застосування до суб'єктів про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000 №52, поданої публічним акціонерним товариством «Авдіївський завод металевих конструкцій» заяви за №09 від 04.02.2015року про відміну спеціальної санкції у вигляді індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності та бездіяльність щодо скасування індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, яка була накладена на підставі наказу Мінекономрозвитку України № 656 від 06.06.2014 року.
3. Скасувати наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про застосування спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» від 06.06.2014 року № 656 в частині застосування до публічного акціонерного товариства «Авдіївський завод металевих конструкцій» (код 00130636) спеціальної санкції - індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності (пункт 29 Додатка до наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 06.06.2014 року № 656 «Перелік суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України, до яких застосовано спеціальну санкцію - індивідуальний режим ліцензування суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності»).
4. Присудити з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Авдіївський завод металевих конструкцій» (код ЄДРПОУ 00130636) понесені нею витрати по сплаті судового збору у розмірі 146 (сто сорок шість) грн. 16 коп.
Постанова набирає законної сили в строки та порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя К.Ю. Гарник
судді: К.М. Кобилянський
А.Б. Федорчук