ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
Вн. №27/140
м. Київ
18 липня 2011 року 10:03 № 2а-7465/11/2670
за позовом Прокурора Деснянського району м. Києва в інтересах держави в особі Державної
податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва
до Державного підприємства "Національна Кінематика України"
про стягнення заборгованості у розмірі 313 689,86 грн.,
Суддя О.В. Головань
ОСОБА_1Тітова
Представники:
Від прокуратури: не з'яв.(клопотання про розгляд справи за відсутності представника);
Від позивача: не з'яв.(клопотання про розгляд справи за відсутності представника);
Від відповідача: не з'яв.(клопотання про розгляд справи за відсутності представника).
Прокурор Деснянського району м. Києва в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом про стягнення з Державного підприємства "Національна Кінематика України" заборгованості з узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 236 753,46 грн. та земельного податку у розмірі 76 936,40 грн.
Ухвалою суду від 30.05.11 р. відкрито провадження у адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до розгляду у судовому засіданні 23.06.11 р.
В судовому засіданні 23.06.11 р. оголошувалась перерва до 18.07.11 р.
В судовому засіданні 18.07.11 р. оголошено резолютивну частини постанови про задоволення позову.
Розгляд справи здійснюється в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд, -
Державне підприємство "Національна Кінематика України" (надалі - відповідач) зареєстроване Деснянською районною у м. Києві державною адміністрацією 08.02.93 р. (ідентифікаційний код 19485307), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.
Відповідач перебуває на обліку як платник податку у Державній податковій інспекції у Деснняському районі міста Києва (надалі - позивач).
Відповідачем було задекларовано податкове зобов'язання з податку на додану вартість та земельного податку шляхом подання до Державної податкової інспекції в Деснянському районі м. Києва податкових декларацій, а саме: з податку на додану вартість за листопад 2010 року №160009 від 15.12.10 р. на суму 58 360,00 грн., за січень 2011 року № НОМЕР_1 від 16.02.11р.на суму 55 450,00 грн., за лютий 2011 року № НОМЕР_2 від 17.03.11 р. на суму 63 717,00 грн., за березень 2011 року № НОМЕР_3 від 12.04.11 р. на суму 58 983,00 грн.; з земельного податку за 2010 рік № 2303 від 28.01.10 р. на суму 73 434,77 грн. щомісяно, на 2011 рік № НОМЕР_4 від 28.01.11 р. на суму 6 080,05 щомісячно, № 85988 від 11.05.11 р. на суму 6 306,99 грн.
Відповідно до довідки про заборгованість перед бюджетом № 1872/9/24-138 від 18.05.11 р. станом на 18.05.11 р. за відповідачем обліковується борг у розмірі 1 580 108,51 грн.
Як вбачається з матеріалів справи постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.11.10 р. по справі № 2а-15337/10/2670 за позовом Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва до Державного підприємства "Національна Кінематика України" про стягнення заборгованості у розмірі 1 003 206,18 грн., позовні вимоги податкового органу задоволено.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.11.10 р. по справі № 2а-2623/11/2670 за позовом Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва до Державного підприємства "Національна Кінематика України" про стягнення заборгованості у розмірі 263 212,47 грн., позовні вимоги податкового органу задоволено.
Таким чином, заборгованість відповідача станом на момент розгляду справи у суді складає 313 689,86 грн., з яких: з податку на додану вартість у сумі 236 753,46 грн. та земельного податку у розмірі 76 936,40 грн.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Частиною 1 підпунктом 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановленим цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, платник податків, крім випадків, передбачених податковим законодавством, самостійно обчислює суму податкового та/або грошового забов'язання та/або пені, яку зазначає у податкові (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 зазначеного Кодексу, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10-ти календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбачено цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Як свідчать обставини справи, відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачені задекларовані податкові зобов'язання. Всього відповідачем не сплачено самостійно узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку у розмірі 313 689,86 грн., з яких: з податку на додану вартість у сумі 236 753,46 грн. та земельного податку у розмірі 76 936,40 грн.
Крім того, ДПІ проведена перевірка з питань дотримання вимог податкового законодавства про, що складено акт № 1054 від 16.02.11 р.
На підставі вказаного акта та внаслідок встановлених порушень, податковим органом винесені податкові повідомлення - рішення з податку на додану вартість № 0462311500/0 від 16.02.11 р. на суму 16,50 грн.
Відповідно до п. 11 ст. 56 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Отже, з урахуванням того, що узгоджена сума податкового зобов'язання станом на дату розгляду справи набула статусу податкового боргу, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача податкової заборгованості у розмірі 313 689,86 грн., з яких: з податку на додану вартість у сумі 236 753,46 грн. та земельного податку у розмірі 76 936,40 грн.
При цьому, заперечення відповідача, який зазначає про відсутність бюджетного фінансування з 2009 року та неможливість у зв'язку з цим погасити податкову заборгованість, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки це не є підставою для звільнення від обов'язку сплачувати податки.
Щодо факту накладення арешту на майно відповідача державним виконавцем під час виконавчого провадження, то ця обставина може вплинути на виконання судового рішення, проте не на обов'язок сплачувати податки.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно зі ст. 3 зазначеного Закону органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.
У відповідності до пункту 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно пп. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Згідно з пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини, а також стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Представник відповідача проти позову заперечував та просив суд у позові відмовити, з тих підстав, що починаючи з 2009 року Державне підприємство "Національна Кінематика України" не отримує державного фінасування, а тому останній не має змоги погасити вказану заборгованість.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідач доказів відсутності фінансування суду не надав та заборгованість не сплатив.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, ст.ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства "Національна Кінематика України" (02156, м. Київ, вул. Кіото, 27; код 19485307) на користь держави заборгованість у розмірі 313 689 (триста тринадцять тисяч шістсот вісімдесят дев'ять) грн. 86 коп., з яких:
- з податку на додану вартість у сумі 236 753 (двісті тридцять шість тисяч сімсот п'ятдесят три) грн. 46 коп. (р/р 31115029700004, УДК у Деснянському районі ГУДК м. Києва, код платежу 14010100, код 26077891, банк ГУДК у м. Києві, МФО 820019);
- з земельного податку у сумі 76 936 (сімдесят шість тисяч дев'ятсот тридцять шість) грн. 40 коп. (р/р 33213811700004, УДК у Деснянському районі ГУДК м. Києва, код платежу 13050100, код 26077891, банк ГУДК у м. Києві, МФО 820019).
3. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя О.В. Головань
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 19.07.11 р.