Постанова від 05.11.2015 по справі 820/8257/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

05 листопада 2015 р. Справа № 820/8257/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Нуруллаєва І.С.,

при секретарі судового засідання - Король Д.О.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1,

представника першого та другого відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІАНА" до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень- рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Тріана", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, в якому з урахуванням уточнень просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення №0000222100 від 28.07.2015р., яке складено на підставі висновків акту перевірки №19/2100/37297874 від 10.07.2015 р.; скасувати податкові повідомлення-рішення №0141110815 від 07.08.2015 р., №0142110815 від 07.08.2015 р., які складені на підставі висновків акту перевірки №140/11-08-15/37297874 від 14.07.2015 р.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що фахівцями Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області проведено камеральні перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з акцизного податку, за результатами яких складено акт від 10.07.2015 року №19/2100/37297874 та від 14.07.2015 року №140/11-08-15/37297874. На підставі висновків викладених в актах перевірки винесено податкові повідомлення-рішення №0000222100 від 28.07.2015 р. та №0141110815 від 07.08.2015 р., №0142110815 від 07.08.2015 р. відповідно. На думку позивача зазначене податкове повідомлення-рішення є незаконним, протиправним та підлягає скасуванню.

Представник відповідача, Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, у наданих до суду письмових запереченнях проти заявленого позову заперечував та зазначив, що позивачем в порушення норм діючого податкового законодавства не здійснено оподаткування акцизним податком з роздрібних продажів відповідно до п.п. 213.1.9 п. 2113.1 ст. 2013 Податкового кодексу України, що і стало підставою для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Представник відповідача, Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, у судовому засіданні підтримав правову позицію першого відповідача.

Представник позивача в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав.

Представник першого та другого відповідачів в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Тріана", зареєстровано як суб'єктом господарювання 21.09.2010 року, місцезнаходження: 61001, Харківська область, м. Харків, проспект Московський, буд. 109, що підтверджено наявним в матеріалах справи витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

За видами діяльності підприємством позивача здійснюються: 77.33 надання в оренду офісних машин і устатковання, у тому числі комп'ютери, 82.99 надання інших допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у., 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, 47.11 роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, 47.19 інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, 47.30 роздрібна торгівля пальним, 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

За наявними в матеріалах справи доказами судом встановлено, що фахівцями Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з акцизного податку підприємства позивача, за результатами якої складено акт від 10.07.2015 року №19/2100/37297874 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з акцизного податку.

З огляду акту перевірки судом встановлено, що контролюючим органом встановлено порушення підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Податкового кодексу України, підпункту 2 пункту 6 розділу V Порядку заповнення та подання Декларації акцизного податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.01.15 №14, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.15 за №105/26550, а саме: ТОВ «Тріана» занижено об'єкт оподаткування акцизним податком з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів шляхом неправомірного відображення у декларації акцизного податку за січень 2015 року реалізації підакцизних товарів для комерційного використання на загальну суму 1276194,00 грн, внаслідок чого відбулося заниження податкового зобов'язання з акцизного податку на 63810,00 і ри.

Так, відповідно до висновків акту від 10.07.2015 року №19/2100/37297874 контролюючим органом встановлено, що дані камеральної перевірки свідчать про заниження суми грошових зобов'язань та пені, заявлених у податковій звітності з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, у тому числі податкових зобов'язань у сумі 63810,00 грн (відповідальність платника передбачена пунктом 123.1 статті 123 розділу ІІ Податкового кодексу України (а.с. 11-18).

На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0000222100 від 28.07.2015р. за платежем акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на суму 79763,00 грн (а.с. 96).

Крім того судом під час судового розгляду справи встановлено, що фахівцями Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з акцизного податку підприємства позивача, за результатами якої складено акт від 14.07.2015 року №140/110815/37297874 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з акцизного податку.

З огляду акту перевірки судом встановлено, що контролюючим органом встановлено порушення підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 та підпункту 214.1.4 пункту 214.1 статті 214 розділу VІ Податкового кодексу України, підпункту 2 пункту 6 розділу V Порядку заповнення та подання Декларації акцизного податку, затвердженого наказом Мінінетерства фінансів України від 23.01.15 №14, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.15 за №105/26550, а саме: ТОВ «Трінана» занижено об'єкт оподаткування акцизним податком з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів шляхом неправомірного відображення у декларації акцизного податку за січень 2015 року обсяги реалізації підакцизних шарів для комерційного використання на загальну суму 47209,00 грн., внаслідок чого відбулося заниження податкове зобов'язання з акцизного податку на 2360,00 грн.

Так, відповідно до висновків акту від 14.07.2015 року №140/110815/37297874 контролюючим органом встановлено, що дані камеральної перевірки свідчать про заниження суми грошових зобов'язань та пені, заявлених у податковій звітності з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, у тому числі податкових зобов'язань у сумі 2360,00 грн (відповідальність платника передбачена пунктом 123.1 статті 123 розділу ІІ Податкового кодексу України (а.с.20-28).

На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення №0141110815 від 07.08.2015 р., №0142110815 від 07.08.2015 р.

Судом встановлено, що ТОВ «Тріана» згідно декларації акцизного податку за січень 2015 року, в декларації № НОМЕР_1 задекларовано 95757 грн, в декларації за № НОМЕР_2 - 11581 грн акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів через мережу АЗС.

Відповідно до Додатку 6 "Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів" декларації № НОМЕР_1 (невід'ємна частина декларації акцизного податку) ТОВ «Тріана» у гр.4 відображена вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані у роздрібній торгівельній мережі для комерційного використання, на яку зменшується загальна вартість підакцизних товарів до оподаткування на загальну суму 1276194 грн., в тому числі: бензини моторні - 699033 грн; інші нафтопродукти (легкі, середні та важкі дистиляти), визначені у пункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу - 533558 грн; скраплений газ - 43603 грн.

По декларації за № НОМЕР_2 у гр.4 відображена вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані у роздрібній торгівельній мережі для комерційного використання, на яку зменшується загальна вартість підакцизних товарів до оподаткування на загальну суму 47209 грн., в тому числі: бензини моторні - 5008 грн; інші нафтопродукти (легкі, середні та важкі дистиляти), визначені у пункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу - 22041 грн; скраплений газ - 20160 грн.

За наявними в матеріалах справи доказами судом встановлено, що між ТОВ "Тріана" та ТОВ ВТФ "Авіас" укладено договір поставки №П-14300 від 17.06.2014 року (а.с. 68-70).

Відповідно до спеціалізованого витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємств Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-торгівельна фірма "Авіас", код ЄДРПОУ 32560942, зареєстровано у якості суб'єкта господарювання 13.08.2003 року, місцезнаходження: 49000, Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, вул. Гоголя, буд. 15 А.

Відповідно до умов договору поставки №П-14300 від 17.06.2014 року ТОВ "Тріана" (постачальник) зобов'язується поставити, а ТОВ ВТФ "Авіас" (покупець) оплатити павливно-мастильні матеріали (бензини, дизельне паливо, газ) іменовані товар, в кількості і за ціною, передбаченими в додатках, які є невід'ємною частиною договору. Пунктом 2.1 договору встановлено, що товар поставляється щоденно і безперервно на умовах EXW ОСОБА_3 АЗС (автозаправних станцій) постачальника визначений сторонами у додатку №1 до договору. Відповідно до пункту 2.2 договору поставка товару оформлюється актами прийому-передачі ПММ за формою, передбаченою у Додатку №3 до договору щомісячно, не пізніше останнього дня звітного місяця. Пунктом 2.3 договору товар поставляється (видається) відповідно з Додатком №4 по довірчим документам покупця: паливним карткам, скреч-карткам.

В матеріалах справи наявний перелік АЗС (а.с. 71), акт приймання-передачі товару по паливним карткам від 31.01.2015 року (а.с. 77) та акт приймання-передачі товару по скреч-карткам від 31.01.2015 року (а.с. 78), реєстр податкових накладних по реалізації товарів для комерційного використання за січень 2015 року (а.с. 79-80), декларації з акцизного податку (а.с. 55-67).

Матеріалами справи підтверджено, що позивач реалізовував нафтопродукти через мережу АЗС юридичним особ для її господарської діяльності, зазначені обставини сторонами не оспорювались під час судового розгляду справи.

П.п.213.1.9 п.213.1 ст.213 та п.п.214.1.4 п.214.1 ст.214 Податкового кодексу України передбачається, що об'єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, при цьому базою оподаткування є вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів.

Відповідно до абз. 2 п.п.14.1.212 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України під реалізацією суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів розуміється продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.

Однією із визначних умов реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є продаж підакцизних товарів для їх особистого некомерційного використання.

Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, "Про затвердження форми декларації акцизного податку. Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку", затвердженого наказом Мінфіну від 23.01.2015 №14, в графі 4 додатку 6 до декларації акцизного податку зазначається вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торгівельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання.

Положеннями п.п.14.1.36 Податкового кодексу України та ст.42 Господарського кодексу України надано визначення поняттю "підприємництво" та "господарська діяльність".

У відповідності до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до пп. 14.1.36 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Таким чином, реалізація нафтопродуктів іншим суб'єктам господарювання (юридичним особам, фізичним особам-підприємцям), створеним для заняття підприємництвом, не може вважатись особистим некомерційним використанням.

Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це продаж товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України (нафтопродукти, скраплений газ, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, а також паливо моторне альтернативне), безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків (абзаци перший та другий п.п. 14.1.212 п.14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до ДСТУ 4303:2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять", роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надавання йому торговельних послуг.

Суд зазначає, що факт реальності відносин за договором №П-14300 від 17.06.2014 року сторонами під час судового розгляду справи не оспорювався.

Таким чином, операції з продажу нафтопродуктів ТОВ "Тріана" через мережу АЗС не є об'єктом оподаткування акцизним податком, передбаченим п.п.213.1.9 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України, а дата їх здійснення не є датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами, згідно з п.216.9 ст.216 Податкового кодексу України.

З врахуванням встановлених під час судового розгляду обставин суд приходить до висновку про необхідність скасування податкових повідомлень-рішень №0000222100 від 28.07.2015р., №0141110815 від 07.08.2015 р., №0142110815 від 07.08.2015 р. та задоволення адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІАНА" до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень - рішень.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Як встановлено приписами ст. 19 Конституції України відповідач - суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідач, Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його висновки, і не довів правомірності прийнятих ним податкових повідомлень-рішень.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІАНА" до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень - рішень - задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення №0000222100 від 28.07.2015р., яке складено на підставі висновків акту перевірки №19/2100/37297874 від 10.07.2015 р.

Скасувати податкові повідомлення-рішення №0141110815 від 07.08.2015 р., №0142110815 від 07.08.2015 р., які складені на підставі висновків акту перевірки №140/11- 08-15/37297874 від 14.07.2015 р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІАНА" (код ЄДРПОУ 37297874) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн 70 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 11 листопада 2015 року.

Суддя Нуруллаєв І.С.