про залишення позовної заяви без руху
Справа № 819/3379/15
12 листопада 2015 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області про скасування рішення,
ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до суду з адміністративним позовом до Тернопільської міської ради, ОСОБА_3, реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області, у якому просили:
- визнати незаконним з моменту прийняття рішення Тернопільської міської ради № 6/29/38 від 15 лютого 2013 року про передачу у власність земельної ділянки площею 0,0442 га за адресою: вул. Татарська, 23, м. Тернопіль Теслюку ОСОБА_4;
- скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію за ОСОБА_3 права власності на земельну ділянку площею 0,0442 га за адресою: вул. Татарська, 23, м. Тернопіль.
У відповідності до вимог частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2015 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 в частині позовних вимог до Тернопільської міської ради, ОСОБА_3 про визнання незаконним з моменту прийняття рішення Тернопільської міської ради № 6/29/38 від 15 лютого 2013 року про передачу у власність земельної ділянки площею 0,0442 га за адресою: вул. Татарська, 23, м. Тернопіль, ОСОБА_3.
При вирішенні питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі по іншій вимозі до реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області про скасування рішення, слід зазначити наступне.
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, та містить такі недоліки.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно із частинами четвертою і п'ятою статті 105 КАС України і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до частини другої статті 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Зміст позовних вимог - це вимоги позивача (предмет позову), під якими розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
В порушення наведених вимог процесуального закону позивачами у позовній заяві заявлено позовну вимогу про скасування рішення державного реєстратора реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області про державну реєстрацію за ОСОБА_3 права приватної власності на земельну ділянку площею 0,0442 га за адресою: вул. Татарська, 23, м. Тернопіль, проте не конкретизовано, яке саме рішення підлягає до скасування, не надано вищевказаного рішення державного реєстратора, не зазначено дати його прийняття, номеру, а також не вказано підстав, визначених законом, для його скасування.
Відповідно до частини третьої статті 106 КАС України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Позивачами не сплачено судовий збір за подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду з вимогою немайнового характеру.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України “Про судовий збір” від 08 липня 2011 року № 3674-VI, з урахуванням змін та доповнень, внесених Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору” від 22 травня 2015 року № 484-VIII, чинних з 01 вересня 2015 року, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:
за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік” від 28 грудня 2014 року № 80-VIII з 01 січня 2015 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1218 грн. 00 коп. Таким чином, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 487,20 грн.
Порядок сплати судового збору визначений статтею 6 Закону України “Про судовий збір”.
Відповідно до частини шостої статті 6 Закону у разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом.
У разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
Позивачами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в адміністративному позові заявлено позовну вимогу немайнового характеру, за яку слід сплатити 487,20 грн. судового збору у порядку, визначеному статтею 6 Закону України “Про судовий збір”.
За подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів УДКСУ у місті Тернополі, код отримувача 37977726, банк отримувача ГУДКСУ у Тернопільській області, код банку отримувача 838012, рахунок отримувача 31216206784002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу “*;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)”.
Крім того, відповідно до частини четвертої статі 106 КАС України, позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
В порушення вищевказаної вимоги процесуального закону, позивачами не зазначено дати підписання позовної заяви.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачам строк, достатній для усунення недоліків. Позивачам необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом 1) чіткого формулювання змісту позовної вимоги з зазначенням дати та номера оскаржуваного рішення реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області та правового обґрунтування даної позовної вимоги з наданням належних доказів; 2) сплати судового збору у встановленому законом розмірі та подання до суду доказів такої сплати або доказів звільнення від сплати судового збору; 3) зазначення дати підписання позовної заяви.
Керуючись статтею 108 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 до реєстраційної служби Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області про скасування рішення залишити без руху.
Надати позивачам строк для усунення недоліків позовної заяви до 23 листопада 2015 року.
Копію ухвали невідкладно надіслати особам, що звернулися із позовною заявою.
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Чепенюк О.В.
Копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.