ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"08" жовтня 2010 р. Справа № 2a-3310/10/0970
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В. розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Івано-Франківського міського центру зайнятості -робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
22.09.2010 року Івано-Франківський міський центр зайнятості -робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів. Позовні вимоги мотивував тим, що за відповідачем залишається невідшкодованою незаконно отримана допомога по безробіттю за період з 24.10.2006 року по 23.06.2007 року в сумі 7 334,58 грн.
На виконання ч.3 ст.107 КАС України 23.09.2010 року суддею направлено листа на ім'я начальника сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Івано-Франківського МВ УМВС України в Івано-Франківській області ОСОБА_2 щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1. З листа-відповіді сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Івано-Франківського МВ УМВС України в Івано-Франківській за № 2179 від 24.09.2010 року вбачається, що 11.03.2008 року відповідач вибув з м. Івано-Франківська у м. Тлумач. Однак згідно даних Відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Тлумацького РВ УМВС України в Івано-Франківській за № 4898 від 07.10.2010 року громадянин ОСОБА_1 зареєстрованим не значиться. З урахуванням наведеного та у зв'язку з неможливістю встановити місце проживання (перебування) ОСОБА_1, суддею прийнято рішення про виклик відповідача в судове засідання через засоби масової інформації відповідно до ст.39 КАС України.
Розглянувши матеріали позовної заяви, дослідивши наявні докази, суддя прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних мотивів.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Згідно ч.1 ст.18 ЗУ «Про зайнятість населення»для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до абзацу 3 ч.1 ст.19 даного Закону державна служба зайнятості веде облік вільних робочих місць і громадян, які звертаються з питань працевлаштування.
Суддею встановлено, що 22.06.2006 року громадянин ОСОБА_1 з метою пошуку роботи звернувся до Івано-Франківського міського центру зайнятості. Дана обставина підтверджується персональною карткою особи, яка звернулася до центру зайнятості.
Згідно ч.1 ст.2 ЗУ «Про зайнятість населення»безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
29.06.2006 року, на підставі поданої відповідачем заяви, ОСОБА_1 надано статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до п.1 ч. ст.23 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
З матеріалів справи вбачається, що за час перебування на обліку в Івано-Франківському міському центрі зайнятості за період з 24.10.2006 року по 23.06.2007 року відповідач отримав допомогу по безробіттю в сумі 7 334,58 грн.
Суддею встановлено, що відповідно до абзацу 1 п.5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України № 60/62 від 13.02.2009 року, постановою правління Пенсійного фонду України № 7-1 від 13.02.2009 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України № 232/16248 від 12.03.2009 року, спеціалістами Івано-Франківського міського центру зайнятості було проведено звірку по обміну інформацією з Державною податковою адміністрацією в Івано-Франківській області на безробітного ОСОБА_1.
На підставі даних, отриманих за результатами вищевказаної звірки та на виконання п.5 ч.2 ст.12 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»11.06.2010 року позивачем було проведено розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»на безробітного ОСОБА_1, за результатами якого складено акт № 1021 від 11.06.2010 року. Розслідуванням встановлено факт одночасного перебування відповідача з 29.06.2006 року на обліку в Івано-Франківському міському центрі зайнятості як безробітного та з 24.10.2006 року по 01.02.2007 року - у трудових відносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю «Грей-Севастополь», що зафіксовано у вказаному акті. Дана обставина підтверджується копією листа-відповіді Товариства з обмеженою відповідальністю «Грей-Севастополь», яка міститься в матеріалах справи.
Згідно абзацу 1 ч.2 ст.36 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
У зв'язку з невиконанням відповідачем визначеного Законом обов'язку, ним було незаконно отримано допомогу по безробіттю за період з 24.10.2006 року по 23.06.2007 року в сумі 7 334,58 грн., що підтверджується копією розрахунку допомоги по безробіттю ОСОБА_1.
Відповідно до абзацу 1 п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
З урахуванням наведеного та на виконання абзацу 1 ч.3 ст.36 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та абзацу 1 п.6, абзацу 1 п.7 даного Порядку 21.06.2010 року директором Івано-Франківського міського центру зайнятості ОСОБА_3 видано наказ за № 68 про повернення ОСОБА_1 коштів в сумі 7 334,58 грн. незаконно виплаченої йому допомоги по безробіттю за період з 24.10.2006 року по 23.06.2007 року.
Керуючись абзацом 2 п.7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним супровідним листом Івано-Франківського міського центру зайнятості за № МЦЗ-2650/01-10/06 від 21.06.2010 року копію вищевказаного наказу про повернення коштів направлено відповідачу.
Даний наказ ОСОБА_1 не оскаржений, однак ним не повернуто незаконно виплачену допомогу по безробіттю за вказаний період в сумі 7 3346,68 грн.
Доказів сплати заборгованості відповідач суду не подав.
За таких обставин позовні вимоги підлягають до задоволення.
На підставі ст. 36 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України № 60/62 від 13.02.2009 року, постановою правління пенсійного фонду України № 7-1 від 13.02.2009 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України № 232/16248 від 12.03.2009 року, керуючись ст.ст.11, 71, 86,160,162, 256 КАС України, суддя
позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Івано-Франківського міського центру зайнятості -робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття кошти в сумі 7 334 (сім тисяч триста тридцять чотири) грн. 58 коп.
Постанову допустити до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова складена 08.10.2010 року о 12:40 год.
Суддя Шумей М.В.
.