Постанова від 07.12.2010 по справі 2а-3210/10/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" грудня 2010 р. Справа № 2a-3210/10/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Лучко О.О.

при секретарі Круглій О.М.,

за участю сторін:

прокурора: Шувар М.Т.,

представника позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС": не з"явився,

представника відповідача: ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: заступника прокурора м. Івано-Франківська в інтересах Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську

до відповідачів: товариства з обмеженою відповідальністю "ПРЕС-ЕКСПРЕС",

відділу державної реєстрації виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради

про визнання протиправним рішення власника ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" щодо внесення змін до установчих документів про зміну місцезнаходження підприємства, скасування записів про державну реєстрацію змін в установчих документах та відомостях про юридичну особу та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

13 вересня 2010 року заступник прокурора м. Івано-Франківська в інтересах ДПІ в м.Івано-Франківську звернувся з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "ПРЕС-ЕКСПРЕС", третя особа - виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради про відміну державної реєстрації змін до установчих документів, вчинених державним реєстратором Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації та відкликанням справи від державного реєстратора виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.

16 листопада 2010 року прокурор до початку судового розгляду подав заяву про зміну позовних вимог, в якій просив визнати протиправним рішення власника ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" щодо внесення ним змін до установчих документів про зміну місцезнаходження підприємства, як таких, що є неправдивими, скасувати записи про державну реєстрацію внесення змін до установчих документів юридичної особи та про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах, а також зобов'язати державного реєстратора виконавчого комітету Іваено-Франківської міської ради внести запис про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" та внесення змін до відомостей про юридичну особу - ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС", що не пов"язані зі змінами в установчих документах, зняти з обліку.

Прокурор в судовому засіданні позов підтримав, пояснив, що ініційоване відповідачем - ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців недостовірних відомостей про місцезнаходження юридичної особи позбавляє органи державної податкової служби можливості здійснювати контроль за його господарською діяльністю підприємства та може призвести до “тінізації” його діяльності, отримання незаконних доходів, з ухиленням від сплати податків, зборів та інших загальнообов”язкових платежів до бюджету, що завдає шкоди інтересам держави. Подані відповідачем відомості щодо місцезнаходження юридичної особи є неправдивими, вчинені без наміру створити будь-які законні правові наслідки, оскільки згідно довідки ГВПМ ДПІ в м.Івано-Франківську від 21.07.2010 року підприємство не знаходиться за адресою реєстрації, натомість за цією адресою знаходиться незавершене будівництво. А тому внесені державним реєстратором у зв”язку з цим зміни до Єдиного державного реєстру підлягають скасуванню.

Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача -Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРЕС-ЕКСПРЕС" в судове засідання не з”явився, повістки про виклик направлялись останньому відповідно до даних Єдиного державного реєстру: м. Івано-Франківськ. вул. Чорновола,11, однак повертались на адресу суду із відмітками поштового зв”язку, що за зазначеною адресою підприємство не числиться та такого будинку немає. Так, відповідно до ч.1 ст.39 КАС України, якщо зареєстроване у встановленому порядку місце проживання (перебування) відповідача, третіх осіб, свідків невідомо, суд може здійснити їх виклик через друкований засіб масової інформації за останнім відомим місцем їхнього проживання (перебування) на території України. За таких обставин наступне повідомлення відповідача здійснювалось через друкований засіб масової інформації -газету «Урядовий кур'єр».

Представник відповідача - відділу державної реєстрації виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в судовому засіданні позов визнала в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "ПРЕС-ЕКСПРЕС" 17.09.2004 року зареєстроване Оболонською районною у місті Києві державною адміністрацією як юридична особа. Останнє місцезнаходження товариства значилось - м. Київ, Оболонський район, вул.Бережанська,6А.

Згідно з протоколом №10/04/29 загальних зборів учасників ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" від 29.04.2010 року вирішено змінити місцезнаходження товариства, та визначено нове місцезнаходження товариства - м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола,11.

18.05.2010 року уповноваженою особою ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" ОСОБА_4 державному реєстратору Оболонської у місті Києві державної адміністрації подано документи для проведення реєстраційної дії щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах, а також для проведення реєстраційної дії щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, які стосувалися зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни її керівника, зміни додаткової інформації про юридичну особу, зміни складу засновників юридичної особи (а.с.106-119).

Державним реєстратором Оболонської у місті Києві державної адміністрації на підставі поданих документів 18.05.2010 року здійснено запис державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за №10691050012000697 і запис про державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу - ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС", що не пов"язані зі змінами в установчих документах, за № 10691070013000697 та зазначено місцезнаходження юридичної особи - м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола,11 (а.с11).

У зв'язку з зміною місцезнаходження відповідача реєстраційну справу по територіальності передано державному реєстратору виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.

21.07.2010 року працівниками ГВПМ ДПІ в м.Івано-Франківська в порядку здійснення заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження платника податків здійснено виїзд за юридичною адресою підприємства - м. Івано-Франківськ, вул.Чорновола,11 та встановлено відсутність товариства за адресою реєстрацією, оскільки за вказаною адресою знаходиться незавершене будівництво житлового будинку, який не введено в експлуатацію, про що складено довідку №26-33 від 21.07.2010 року.

Повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням від 22.07.2010 року направлено державному реєстратору виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, котрий 28.07.2010 року вчинив запис в ЄДРПОУ за №11191430014008131 про відсутність товариства за даною юридичною адресою.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб -підприємців регулює спеціальний нормативно-правовий акт - Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців”N 755-IV від 15.05.2003р. (далі Закон).

Відповідно до вимог ст.3 Закону дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців -це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру (ч.1ст.4 Закону).

Відповідно до ч.2 ст.4 Закону порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації.

Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи -підприємця (ст.5 Закону).

Відповідно до вимог ст.8 даного Закону установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру (ст. 16 Закону).

Відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України (ст.17 Закону).

Згідно із ст.18 Закону якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.

Таким чином, суд дійшов висновку, що зміни до установчих документів та реєстраційна картка, що подавались державному реєстратору Оболонської районної у місті Києвіц державній адміністрації, містили неправдиві відомості стосовно зміни місцезнаходження товариства, оскільки підприємство за новою адресою не знаходиться і не знаходилось, а тому вказане свідчить про те, що відповідач -ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" юридичної адреси не змінювало.

Внесення ж до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців недостовірних відомостей про місцезнаходження ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" позбавляє органи державної податкової служби можливості здійснювати контроль за його господарською діяльністю, що, в свою чергу, може призвести до ухилення підприємства від сплати податків, зборів та інших загальнообов'язкових платежів до бюджетів та державних цільових фондів та завдати шкоди інтересам держави. Вказане порушує публічний порядок обліку платників податків та позбавляє права органів державної податкової служби здійснювати контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), виявленням та веденням обліку надходжень податків та інших платежів тощо.

З урахуванням наведеного, позовні вимоги про визнання протиправним рішення власника ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" щодо зміни місцезнаходження товариства підлягають задоволенню.

Стосовно позовних вимог про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" за № 10691050012000697 від 18.05.2010 року та про державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу - ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС", що не пов"язані зі змінами в установчих документах, за № 10691070013000697 від 18.05.2010 року, суд зазначає наступне.

Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи регламентована статтею 29 Закону, відповідно до якої для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів та документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції та документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.

Якщо документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи подаються особою, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт. Якщо такі документи подаються іншим представником юридичної особи, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт та надається документ або нотаріально засвідчена копія документа, що засвідчує повноваження представника.

При цьому згідно із абз.2 ст.1 даного Закону реєстраційна картка - це документ вставновленого зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до ЄДРПОУ.

Відповідно до ч.2 ст.8 Закону реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору рекомендованим листом, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена.

Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів має бути засвідчений відповідною посадовою особою та скріплений печаткою цієї юридичної особи або нотаріально засвідчений.

При цьому суд критично оцінює твердження прокурора та представника позивача стосовно скасування оскаржуваних реєстраційних записів тільки з підстав недостовірності даних про зміну місцезнаходження товариства, оскільки проведеними записами реєстраційних дій були внесені зміни не тільки щодо зміни місцезнаходження відповідача, але й зміни щодо керівника підприємства, зміни додаткової інформації про юридичну особу, зміни складу засновників юридичної особи на підставі протоколу загальних зборів учасників ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" від 29.04.2010 року (вказане вбачається з реєстраціних карток, поданих державному реєстратору (а.с.106-119). Скасування оскаржуваних записів про проведення реєстраційних дій за таких обставин, на думку суду, призведе до втручання державних органів у діяльність товариства.

Однак, судом встановлено, що документи для державної реєстрації змін були подані уповноваженою особою -ОСОБА_4, що діяв на підставі довіреності від 29.04.2010 року (а.с.107). В той же час всі реєстраційні картки заповнені ОСОБА_5 - колишнім керівником, який як вбачається з протоколу №10/04/29 загальних зборів учасників ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" від 29.04.2010 року звільнений з посади генерального директора ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" (з 30.04.2010 року керівником товариства призначено ОСОБА_6В.) (а.с.98-99). Крім того, як вбачається із нотаріально посвідченої заяви від 29.04.2010 року ОСОБА_5 вийшов зі складу учасників ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС", передавши свою частку в статутному капіталі товариства на користь ОСОБА_2 «Стадіс»(а.с.105).

Таким чином, суд зазначає, що всі реєстраційні картки про внесення відповідних змін заповнені 18.05.2010 року особою, яка не уповноважена представляти інтереси ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС", - ОСОБА_5

Державний реєстратор прийнявши подані документи для проведення реєстраційних дій в порушення вимог ст.4, ст.8 Закону не перевірив повноту відомостей, що вказані у реєстраційних картках.

Хоча, відповідно до ч.6 ст.19 Закону державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо, зокрема, документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону.

Державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо, зокрема, документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 та частиною двадцять першою статті 22 цього Закону (ч.11 ст.29 Закону).

Відтак, запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" за № 10691050012000697 від 18.05.2010 року та запис про державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу - ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС", що не пов"язані зі змінами в установчих документах, за № 10691070013000697 від 18.05.2010 року є такими, що вчиненні в порушення вимог Закону, а тому підлягають скасуванню.

Відповідно до ст.31 Закону у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Державний реєстратор у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати надходження судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо інше не встановлено судовим рішенням, та в той же день повідомляє органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування про внесення такого запису.

Судом встановлено, що реєстраційна справа ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" у зв'язку із зміною місцезнаходження товариства 19.05.2010 року була передана державному реєстратору виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради для взяття на облік відповідно до ч.4 ст.14 Закону. Оскільки судом визнано протиправним рішення власника про внесення змін до установчих документів щодо зміни місцезнаходження товариства та відповідних записів про державну реєстрацію змін, а останнє місцезнаходження ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" значилось - м.Київ, Оболонський район, вул.Бережанська,6А, то реєстраційна справа згідно із ст.1 Закону повинна бути передана державному реєстратору за попереднім місцезнаходженням юридичної особи та у зв»язку з цим знята з обліку.

Таким чином, підлягає задоволенню позовна вимога про зобов"язання державного реєстратора виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради внести запис про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" та внесення змін до відомостей про юридичну особу - ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС", що не пов"язані зі змінами в установчих документах та зняття з обліку.

За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_6 України.

Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним рішення ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" від 29.04.2010 року про зміну місцезнаходження товариства.

Скасувати запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи - ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" за № 10691050012000697 від 18.05.2010 року.

Скасувати запис про державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу - ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС", що не пов"язані зі змінами в установчих документах, за № 10691070013000697 від 18.05.2010 року.

Зобов"язати державного реєстратора виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради внести запис про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС" та внесення змін до відомостей про юридичну особу - ОСОБА_2 "ПРЕС-ЕКСПРЕС", що не пов"язані зі змінами в установчих документах, зняти з обліку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Лучко О.О.

Постанова складена в повному обсязі 13.12.2010 року.