Постанова від 19.10.2010 по справі 2а-3459/10/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" жовтня 2010 р. Справа № 2a-3459/10/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Главача І.А.

при секретарі Воліцькій Н.М.

За участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2,

від відповідача: ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Державної інспекції України з контролю за цінами в Івано-Франківській області, вул. Шашкевича, 6, м. Івано-Франківськ, 76018

до відповідача: Івано-Франківська обласна стоматологічна поліклініка, вул. Тарнавського, 6, м. Івано-Франківськ, 76000

про стягнення економічних санкцій в сумі 15000,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

06.10.2010 року Державна інспекція України з контролю за цінами в Івано-Франківській області (далі - позивач) звернулась в суд з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної стоматологічної поліклініки (далі - відповідач) про стягнення економічних санкцій в сумі 15000,00 гривень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем застосовувались тарифи на платні медичні послуги в Івано-Франківській обласній стоматологічній поліклініці в порушення законодавчо встановлених вимог в результаті чого була отримана необґрунтована виручка.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав вказаних в позовній заяві.

Представник відповідача позов не визнає, проти позову заперечив.

Суд, розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи із таких підстав.

Судом встановлено, що 20.04.2010 року позивачем, у відповідності до статті 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України за №1819 від 13.12.2000 року «Питання Державної інспекції з контролю за цінами» та п.4.1.2 плану роботи Державної інспекції з контролю за цінами на 2-й квартал 2010 року проведено перевірку відповідача на порядок встановлення та застосування цін на платні медичні послуги у Івано-Франківській обласній стоматологічній поліклініці. За результатами перевірки складено акт від 20.04.2010 року, за №0000219 в якому зазначено, що було перевірено порядок формування та застосування тарифів на платні ортопедичні послуги: одиночна штампова металева коронка, зуб литий з пластмасовою фасеткою, коронка металокерамічна, частковий протез, зуб в частковому протезі, куксова штифтова вкладка. У плановій калькуляції на вищевказані послуги розрахована відповідно до кошторису ОСП на 2009 рік по спеціальному фонду в процентному відношенні витрат до зарплати основних працівників і становить 195 відсотків до основної зарплати, процентне відношення накладних витрат до основної заробітної плати становить 139 відсотків. З урахуванням вищевикладеного, економічно обґрунтована вартість послуг становить: одиночна штампова металева коронка - 54,28 грн., при плановій, сформованій установою - 57,47; зуб литий з пластмасовою фасеткою - 82,39 грн., при плановій - 86,76 грн.; коронка металокерамічна - 308,10 грн., при плановій - 321,60 грн.; частковий протез - 157,24 грн., при плановій - 168,22 грн.; зуб в частковому протезі - 3,90 грн., при плановій - 4,07 грн.; куксова штифтова вкладка - 56,95 грн., при плановій - 59,87 грн. Таким чином, при граничному рівні планової рентабельності 20 відсотків до економічно обґрунтованих витрат на платні послуги, що надають лікувально-профілактичні державні і комунальні заклади охорони здоров'я встановленої розпорядженням Івано-Франківської державної адміністрації від 31.10.2006 року №620 «Про регулювання цін (тарифів)», планова рентабельність у фактично діючих тарифах становить 25,3 - 28,4 відсотки. За період травень - серпень 2009 року від наданих платних послуг необґрунтовано отримано 6572,17 грн.

22.04.2010 року позивачем, на підставі вказаного акту прийнято рішення за №108 про застосування до відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким вирішено вилучити у відповідача в дохід державного бюджету 6572,17 гривень необґрунтовано отриманої виручки та стягнути штраф в розмірі 13144,34 гривень, що в загальній сумі становить 19716,51 гривень заборгованості.

У відповідності до статті 8 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів) та граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. Стаття 9 вказаного Закону України передбачає, що державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.

Статтею 4 Закону України «Про ціни і ціноутворення» встановлені повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення. Згідно абзацу 1 частини 1 вказаної статті Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення державної політики цін.

Таким чином, суд приходить до висновку, що тариф на платні медичні послуги є регульованим тарифом, щодо якого встановлено граничний рівень.

Суд вважає вірним висновок позивача про порушення відповідачем державної дисципліни цін та про безпідставність застосування ним в період з травня 2009 року по серпень 2009 року тарифів для бюджетних та інших споживачів. На підставі вказаного висновку відповідачем до позивача і були застосовані економічні санкції.

Розглядаючи позовні вимоги про стягнення з відповідача суми застосованого штрафу за порушення державної дисципліни цін в розмірі 13144,34 гривень суд вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Стаття 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», якою встановлена відповідальність за порушення державної дисципліни цін, передбачає стягнення штрафу у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Здійснення стягнення даного штрафу вказаною нормою Закону не пов'язано з відшкодуванням спричиненої шкоди чи поверненням необґрунтовано отриманої виручки підприємством, організацією, що допустила порушення державної дисципліни цін.

Законність як загальний принцип судочинства покладає на суд обов'язок розглядати і вирішувати судові справи на підставі закону з урахуванням його цілей й у встановленому ним порядку. Тобто при застосуванні правових актів суд повинен враховувати їхнє місце в ієрархії національного законодавства - юридичну силу. Так стаття 14 Закону носить імперативний характер, а сам Закон є спеціальним нормативним актом, що регулює політику ціноутворення. Виходячи із принципу законності та керуючись ч.4 статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Враховуючи викладене, суд вважає рішення №108 від 22.04.2010 року Державної інспекції з контролю за цінами в Івано-Франківській області в частині стягнення штрафу з Івано-Франківської обласної стоматологічної поліклініки за порушення державної дисципліни цін - правомірним, а позовні вимоги в частині стягнення застосованого штрафу в розмірі 15000,00грн. такими, що підлягають до задоволення.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Івано-Франківської обласної стоматологічної поліклініки вул. Тарнавського, 6, м. Івано-Франківськ, в дохід державного бюджету (р/р 31110106700002, МФО 836014, код 21081100, код ЗКПО 20568100) економічну санкцію в сумі 15000 (п'ятнадцять тисяч) гривень.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Главач І.А.

Постанова складена в повному обсязі 25.10.2010 року.