Постанова від 25.10.2010 по справі 2а-3223/10/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" жовтня 2010 р. Справа № 2a-3223/10/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

Судді Боброва Ю.О.,

при секретарі Кривун О.О.,

за участю:

позивача: ОСОБА_1

представника позивача: ОСОБА_2

представників відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до ОСОБА_5 об'єднаної державної податкової інспекції

про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень №№ 0043781720/0 та НОМЕР_1 від 20.08.2010 року, -

ВСТАНОВИВ:

13 вересня 2010 року приватний підприємець ОСОБА_1 (далі -позивач) звернувся з адміністративним позовом до ОСОБА_5 об'єднаної державної податкової інспекції (далі - ОСОБА_5 ОДПІ, відповідач) про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень від 20.08.2010 року №№ 0043781720/0 та НОМЕР_1.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що проведеною в липні 2010 року ОСОБА_5 ОДПІ перевіркою неправильно зроблені висновки про порушення ним Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 р. № 889-IV та невірно застосовані штрафні санкції по податкових повідомленнях-рішеннях від 20.08.2010 року №№ 0043781720/0 та НОМЕР_1, так як у період, що перевірявся він перебував на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності і щомісяця сплачував єдиний податок в розмірі 200 грн.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, вказаних у позовній заяві та пояснив суду, що в період з 01 жовтня 2008 року до 30 вересня 2009 року відповідно до поданої ним заяви перебував на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, щомісяця сплачував єдиний податок в сумі 200 грн., належним чином вів встановлену вимогами нормативно-правових документів «Книгу обліку доходів і витрат»серії КБ № 5792, зареєстровану в ОСОБА_5 ОДПІ. Вважає, що за результатами проведеної ОСОБА_5 ОДПІ перевірки в акті від 30.07.2010 року № 1739/172/НОМЕР_2 неправильно зроблені висновки про порушення ним Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 р. № 889-IV та невірно застосовані штрафні санкції по податкових повідомленнях-рішеннях від 20.08.2010 року №№ 0043781720/0 та НОМЕР_1. ОСОБА_4 просив задовольнити повністю, визнати незаконними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 20.08.2010 року №№ 0043781720/0 та НОМЕР_1.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги позивача, дав аналогічні вказаним вище пояснення та просив позов задовольнити повністю, визнати незаконними і скасувати податкові повідомлення-рішення від 20.08.2010 року №№ 0043781720/0 та НОМЕР_1.

Представники відповідача проти позову заперечували та, кожен окремо, пояснили суду, що позивачем у ході здійснення підприємницької діяльності порушені: вимоги підпунктів 8.1.1, 8.1.2 пункту 8.1 статті 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 р. № 889-IV в результаті чого за наслідками перевірки донараховано податку з доходів фізичних осіб на суму 20415,00 грн.; вимоги пункту 12 статті 3, статті 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, а саме, здійснення реалізації не облікованого товару на суму 136100,00 грн. За результатами перевірки 30.07.2010 року складений акт за № 1739/172/НОМЕР_2 та винесені податкові повідомлення-рішення від 20.08.2010 року: № 0043781720/0 - про визначення податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) на загальну суму 61245,00 грн.; № НОМЕР_1 -про стягнення штрафних санкцій на суму 337860,00 грн. Просили в задоволенні позову відмовити повністю.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача, його представника та представників відповідача, дослідивши докази, установив наступне.

Протягом 12 -30 липня 2010 року на підставі пункту 1 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року № 509-XII (із змінами та доповненнями) головним державним податковим ревізором-інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи управління оподаткування фізичних осіб ОСОБА_3 проведена планова виїзна перевірка фінансово-господарської діяльності з питань дотримання суб'єктом підприємницької діяльності -фізичною особою ОСОБА_1 вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 17.05.2008 року до 31.03.2010 року з відома та в присутності приватного підприємця. Разом з тим, у акті перевірки зазначено, що вона проводилась в приміщенні ОСОБА_5 ОДПІ за адресою: м. Коломия, вул. Б. Хмельницького, 3, а фактичне місцезнаходження суб'єкта підприємницької діяльності та відповідно до свідоцтва про його державну реєстрацію зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно акту перевірки від 30.07.2010 року за № 1739/172/НОМЕР_2 встановлені наступні порушення вимог податкового законодавства: підпунктів 8.1.1, 8.1.2 пункту 8.1 статті 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 р. № 889-IV в результаті чого донараховано податку з доходів фізичних осіб на суму 20415,00 грн.; пункту 12 статті 3, статті 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, а саме, здійснення реалізації не облікованого товару на суму 136100,00 грн.

Відповідно до податкового повідомлення-рішення від 20.08.2010 року: № 0043781720/0 за порушення вимог підпунктів 8.1.1, 8.1.2 пункту 8.1 статті 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 р. № 889-IV позивачу визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 61245,00 грн., в тому числі, за основним платежем -20415,00 грн. та штрафними (фінансовими санкціями) -40830,00 грн. При цьому, у повідомленні-рішенні невірно вказано назву платежу -«Податок з доходів фізичних осіб як виграші або призи, отримані при проведенні конкурсів, розіграшів, азартних ігор, НОМЕР_3».

Податковим повідомленням-рішенням від 20.08.2010 року за № НОМЕР_1 за порушення, передбачені пунктом 12 статті 3, статтею 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, а саме, здійснення реалізації не облікованого товару на суму 136100,00 грн. до позивача застосовані штрафні санкції на суму 337860,00 грн.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до заяв ОСОБА_1 від 15.09.2008 року та 09.12.2009 року про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, зареєстрованих в ОСОБА_5 ОДПІ, в період з 01 жовтня 2008 року до 30 вересня 2009 року він перебував на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності.

У вказаний час позивач подавав до ОСОБА_5 ОДПІ звіти суб'єкта малого підприємництва-фізичної особи - платника єдиного податку за четвертий квартал 2008 року та перший -третій квартали 2009 року. Він сплатив єдиний податок за четвертий квартал 2008 року на суму 600,00 грн., за перший -третій квартали 2009 року -на суму 1800 грн., що відповідає встановленій ставці єдиного податку. Заборгованості зі сплати єдиного податку перевіркою не встановлено.

Крім того, оглядом в судовому засіданні Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть громадяни -суб'єкти підприємницької діяльності, серії КБ № 5792 (далі -Книга обліку) та котра зареєстрована ОСОБА_5 ОДПІ 17.09.2008 року за № 1105 установлено, що позивач протягом періоду перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності належним чином вів облік своїх доходів і витрат. Зазначений факт підтвердили також і представники відповідача.

Висновок у акті перевірки від 30.07.2010 року за № 1739/172/НОМЕР_2 щодо порушення позивачем пункту 12 статті 3, статті 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, а саме: здійснення реалізації не облікованого товару на суму 136100,00 грн., зроблений відповідачем з того, що суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1 у Книгу обліку не занесені дані про первинні документи, що слугували підставою для оприбуткування товару -накладні та товарно-транспортні накладні (їх номер, дата тощо) та дані про самі товарно-матеріальні цінності (якість, строк придатності, безпека тощо).

Разом з тим, такий висновок не відповідає вимогам законодавства, що регулює порядок ведення обліку та звітності суб'єктів господарювання, які перебувають на спрощеній системі оподаткування та фактичним обставинам справи.

Так, відповідно до вимог п. 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР (далі -Закон № 265) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Статтею 6 цього Закону встановлено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Згідно пункту 6 статті 9 Закону № 265 при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив), за умови ведення такими особами книг обліку доходів і витрат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за поданням державного органу, уповноваженого провадити державну регуляторну політику.

Статтею 1 Указу Президента України від 03.07.1998 року № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»установлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для суб'єктів малого підприємництва -фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень.

Форма книги обліку доходів та витрат, що підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, і порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державною податковою адміністрацією України (стаття 4 Указу).

Відповідно до пунктів 1, 3 та 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1269 «Про затвердження Порядку ведення книги обліку доходів та витрат»вона ведеться суб'єктами підприємницької діяльності -фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку). Форма книги затверджується Державною податковою адміністрацією. При цьому, до Книги заносяться такі відомості: порядковий номер запису; дата здійснення операції, пов'язаної з проведенням витрат і/або отриманим доходом; сума витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника; сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг); сума виручки від продажу товарів (надання послуг) -з підсумком за день.

Пунктом 8 наказу Державної податкової адміністрації від 29.10.1999 року № 599 «Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі»встановлено, що для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фінансових операцій платник єдиного податку веде Книгу обліку доходів і витрат згідно із додатком № 10 до

Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої

наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.93 № 12 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.06.93 за № 64. При цьому обов'язковому заповненню підлягають лише графи «період обліку», «витрати на виробництво продукції», «сума виручки (доходу)», «чистий доход».

Таким чином, приватний підприємець ОСОБА_1 вів облік доходів і витрат відповідно до вимог вказаних вище нормативних документів і висновок в акті перевірки щодо порушення ним порядку ведення такого обліку зроблено безпідставно, а фінансові санкції, передбачені статтями 20, 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, застосовані до нього податковим повідомленням-рішенням від 20.08.2010 року № НОМЕР_1, є протиправними .

Що стосується порушення позивачем вимог підпунктів 8.1.1, 8.1.2 пункту 8.1 статті 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 р. № 889-IV (далі -Закон № 889), судом установлено наступне.

В акті перевірки від 30.07.2010 року за № 1739/172/НОМЕР_2 зазначено, що «в період з 03.10.2008 року по 03.12.2008 року відповідно до книги обліку доходів і витрат суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 здійснював закупку лісоматеріалів у фізичних осіб, не зареєстрованих суб'єктами підприємницької діяльності. Розрахунки проводились в готівковій формі».

Однак, вказаний факт не відповідає дійсності. Так, оглядом Книги обліку доходів і витрат серії КБ № 5792 установлено, що позивач не заносив до неї даних про здійснення закупок лісоматеріалів у фізичних осіб, не зареєстрованих суб'єктами підприємницької діяльності. Крім того, занесення таких даних не передбачене вимогами законодавства, що регулює питання ведення обліку суб'єктами підприємницької діяльності, які перебувають на спрощеній системі оподаткування.

Окрім зазначеного, позивач подав суду акти закупівлі товарів та накладні від 03.10.2008 року № 3-10; від 16.10.2008 року № 16-10; від 12.11.2008 року № 12-11; від 26.11.2008 року № 26-11, відповідно до яких він придбав протягом 2008 року в суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_6 товарно-матеріальні цінності на загальну суму 136100,00 грн.

Дані вказаних накладних та актів закупівлі відповідають записам у Книзі обліку.

Позивач пояснив суду, що під час перевірки він повідомляв працівникам податкової інспекції про те, що придбані матеріальні цінності зберігав у складському приміщенні, яке розташоване в селі Видилів, Снятинського району та про наявність у нього первинних документів, що підтверджують придбання матеріальних цінностей для їх переробки, виготовлення та подальшої реалізації готової продукції. Однак, це не було взято до уваги в ході перевірки.

Враховуючи те, що перевірка позивача ОСОБА_5 ОДПІ зазначена в акті як виїзна, а фактично проводилася в приміщенні податкової адміністрації суд, вважає вказані вище пояснення ОСОБА_1 щодо її неповноти достовірними.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що встановлені актом перевірки від 30.07.2010 року за № 1739/172/НОМЕР_2 порушення ОСОБА_1 вимог податкового законодавства, зокрема: підпунктів 8.1.1, 8.1.2 пункту 8.1 статті 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003 р. № 889-IV в результаті чого донараховано податку з доходів фізичних осіб на суму 20415,00 грн.; пункту 12 статті 3, статті 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, а саме, здійснення реалізації не облікованого товару на суму 136100,00 грн. не відповідають фактичним обставинам справи та суперечать вказаним вище нормам законодавства. Тому, винесені ОСОБА_5 ОДПІ податкові повідомлення-рішення від 20.08.2010 року: № 0043781720/0 та № НОМЕР_1 визнаються судом протиправними і підлягають скасуванню.

ОСОБА_4 ОСОБА_1 заявлений обґрунтовано та підлягає задоволенню повністю.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №№ 0043781720/0 та НОМЕР_1 від 20.08.2010 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Бобров Ю.О.

Постанова в повному обсязі складена 01.11.2010 року.