Постанова від 06.11.2015 по справі 815/592/15

Справа № 815/592/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2015 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левчук О.А.,

за участю секретаря Тишкової Л.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі філії "Морська пошуково-рятувальна служба" державного підприємства "Адміністрація морських портів України" до Державної податкової інспекції в Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, третя особа - казенне підприємство "Морська пошуково-рятувальна служба" про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та, уточнивши позовні вимоги, просить зобов'язати Державну податкову інспекцію у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області врахувати уточнюючі декларації казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба» з подальшим перерахуванням сум переплат в розмірі 1 385 336, 63 грн. на інтегрованих картках його правонаступника - Державного підприємства «Адміністрація морських портів України», а саме: розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями на суму 819 262, 14 грн.; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок на суму 32 211, 49 грн.; податкова декларація з податку на прибуток підприємства (уточнююча) на суму 533 863, 00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на виконання постанови КМУ від 14.08.2013 року №584 Міністерством інфраструктури України 05.09.2013 року видано наказ № 665 «Про реорганізацію казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба» відповідно до п. 5 якого державне підприємство «Адміністрація морських портів України» визначено правонаступником реорганізованого КП «МПРС». Наказом голови державного підприємства «Адміністрація морських портів України» від 27.09.2013 року № 184 створено відокремлений підрозділ - філію «Морська пошуково-рятувальна служба» державного підприємства «Адміністрація морських портів України». Станом на 01.10.2014 року за даними обліку КП «МПРС» було здійснено переплату податків на користь бюджету. Проте, за даними карток особового рахунку платника податку у ДПІ переплати не підтверджені в повному обсязі, у зв'язку з чим позивачем до податкового органу подані уточнюючі декларації (ліквідаційні), які відповідачем не враховані при відображені переплат.

Також, в обґрунтування даного позову позивач посилається на лист Головного управління Міндоходів в Одеській області від 09.04.2014 року № 916/10/15-32-15-01-23 та лист Міністерства доходів і зборів України від 24.04.2014 року №7692/6/99-99-20-04-02-16. Так, позивач зазначає про те, що в листі від 09.04.2014 року № 916/10/15-32-15-01-23 Головне управління Міндоходів в Одеській області повідомило голові комісії з реорганізації КП «МПРС» про те, що Податковим кодексом України не визначено механізм надання платником податків уточнюючих декларацій у разі надання ліквідаційної декларації та ліквідаційного балансу показники яких документально перевірено. Відносно відображення у декларації дивідендів, то при одержанні підприємством за результатами діяльності за рік, негативного значення об'єкта оподатковування, відповідно до вимог п. 153.3 ст.153 ПКУ, сума сплати переноситься в зменшення податкових зобов'язань майбутніх податкових

періодів, що також знаходить своє відображення у р. 13.5 додатку ЗП до декларації з податку на прибуток підприємства. Що стосується відображення у КОР переплати по ПДВ у сумі 32 373 грн., а саме від'ємного значення суми, розрахованої згідно з п.200.3 ст.200 ПКУ , то така

сума враховується або у зменшення суми податкового боргу, що виник за попередні звітні (податкові) періоди, або до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. КП «МПРС» у останній податній декларації з ПДВ відображено від'ємне значення у р.19 (Від'ємне значення різниці сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту поточного звітного податкового) періоду ), яке не знаходить свого відображення в КОР, а дає право на бюджетне відшкодування у наступних періодах у разі відповідності вимогам п. 200.4 ст. 200 ПКУ. А в листі Міністерства доходів і зборів України від 24.04.2014 року №7692/6/99-99-20-04-02-16 вказано, що КП «МПРС» може скористатися правом визначеним ст. 50 ПК України та надіслати до ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів у Одеській області уточнюючий розрахунок по деклараціях за грудень 2013 року. На підставі вищевикладеного позивач вважає, що ДПІ у Приморському районі м. Одеси безпідставно не прийняті до уваги уточнюючі розрахунки, подані у травні 2014 року, до ліквідаційних декларацій за грудень 2013 року та їх показники не втягнуті до КОР КП «МПРС».

Представник позивача та представник третьої особи в судовому засіданні адміністративний позов підтримав, просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином та своєчасно, надав до суду письмові заперечення проти позову. В обґрунтування заперечень зазначив, що приймання та обробка податкової звітності від платників податків в ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області здійснюється згідно ст. 46,48,49 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), наказу ДПС України «Про затвердження методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України» від 14.06.2012 року №516, наказу ДПА України «Про подання електронної звітності» від 10.04.2008 року №233 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.04.2008 року за №320/15011) та інших нормативно - правових актів з дотриманням вимог чинного законодавства України, ДПІ не в змозі прийняти уточнюючі розрахунки позивача, оскільки це суперечить діючому законодавству. На підставі викладеного відповідач вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, не доведеними та просить у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Суд, перевіривши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору КП «МПРС», з'ясувавши обставини справи та дослідивши докази у їх сукупності, встановив наступне.

Згідно з випискою з ЄДРЮО та ФОП 01.11.2013 року проведено державну реєстрацію Філія «Морська пошуково-рятувальна служба» Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» за № 1 074 103 0008 045716, та з 05.11.2013 року перебуває на обліку в ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області під номером 12019. (а.с. 64 т. 1).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2013 року № 584 «Про реорганізацію казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба», постановлено реорганізувати казенне підприємство «Морська пошуково-рятувальна служба» шляхом його приєднання до державного підприємства «Адміністрація морських портів України».

На виконання постанови КМУ від 14.08.2013 року №584 Міністерством інфраструктури України видано наказ від 05.09.2013 року №665 «Про реорганізацію казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба», відповідно до якого вирішено реорганізувати казенне підприємство «Морська пошуково-рятувальна служба», що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 1(код ЄДРПОУ 38017026), шляхом приєднання до державного підприємства «Адміністрація морських портів України», що розташоване за адресою: м. Київ, пр. Перемоги, 14 (код ЄДРПОУ 38727770).

Згідно з положенням про філію «Морська пошуково-рятувальна служба» державного підприємства «Адміністрація морських портів України», затвердженого Наказом державного підприємства «Адміністрація морських портів України» від 27.09.2013 року №184, Філія є відокремленим підрозділом Підприємства, який не має статусу юридичної особи. Філія здійснює від імені Підприємства частину господарської діяльності. Підприємство несе відповідальність за всіма зобов'язаннями Філії.

20 грудня 2013 року КП «Морська пошуково-рятувальна служба» подані до ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області податкові декларації з відміткою «Ліквідаційна», а саме: з податку на прибуток за 2013 рік; розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями за 2013 рік; з податку на додану вартість за грудень 2013 року.

На підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п 78.1.7 п. 78.1 ст.78 Податкового кодексу України, наказом ДПІ у Приморському районі м. Одеси «На проведення виїзної позапланової документальної перевірки КП «Морська пошуково-рятувальна служба», код ЄДРПОУ 38017026 від 21.01.2014 року №127, у зв'язку з рішенням засновника про припинення у зв'язку з ліквідацією підприємства №310 від 09.12.2013 року (вхідний до ДПІ у Приморському районі м. Одеси 09.01.2013 року №14403/10), шляхом приєднання до ДП «Адміністрація морських портів України», код ЄДРПОУ 38727770, проведена позапланова виїзна перевірка суб'єкта господарювання Казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 09.12.2011 року по 25.01.2014 року, валютного та іншого законодавства за період з 09.12.2011 року по 25.01.2014 року відповідно до затвердженого плану перевірки.

Згідно до п.п. 20.1.2, 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право: для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом; проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст.78 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби проводить документальну позапланову виїзну перевірку у разі якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення врегульований ст. 107 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV.

Відповідно до ч. 2 -5 ст. 107 ЦК України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), які мають містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов'язань юридичної особи, що припиняється, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом. Підписані головою і членами комісії з припинення юридичної особи та затверджені учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, примірники передавального акта та розподільчого балансу передаються в орган, який здійснює державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, за місцем її державної реєстрації, а також в орган, який здійснює державну реєстрацію юридичної особи - правонаступника, за місцем її державної реєстрації. Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників. Юридична особа - правонаступник, що утворилася внаслідок поділу, несе субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями юридичної особи, що припинилася, які згідно з розподільчим балансом перейшли до іншої юридичної особи - правонаступника. Якщо юридичних осіб - правонаступників, що утворилися внаслідок поділу, більше двох, таку субсидіарну відповідальність вони несуть солідарно.

20.12.2013 року КП «Морська пошуково-рятувальна служба» подані до ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області податкові декларації з відміткою «Ліквідаційна», а саме: з податку на прибуток за 2013 рік; розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями за 2013 рік; з податку на додану вартість за грудень 2013 року.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання наказу Міністерства інфраструктури України від 05.09.2013 року № 665 «Про реорганізацію казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба», 23.12.2013 року комісія з реорганізації казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба» в складі голови комісії та членів комісії склали передавальний акт балансових розрахунків, матеріальних цінностей, активів та пасивів по Казенному підприємству «Морська пошуково-рятувальна служба», невід'ємною частиною якого є: баланс станом на 23.12.2013 року; розшифровки статей передавального балансу на 23.12.2013 року; рух за строками балансу за період з 01.12.2013 року по 23.12.2013 року; звіт про фінансові результати на 23.12.2013 року; звіт про рух грошових коштів на 23.12.2013 року; звіт про власний капітал на 23.12.2013 року. (а.с. 108 т.1).

Посадовими особами ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області проведена позапланова виїзна перевірка суб'єкта господарювання Казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба» за період з 09.12.2011 року по 25.10.2014 року за результатами якої складений акт №800/15-53-22-5/38017026 від 31.01.2014 року. З даного акту вбачається, що перевіркою встановлено наступні порушення КП «МПРС»: п. 138.2, п.п 138.10.2 п. 138.10 ст. 138, п.п. 139.1.9 п. 139.1, ст. 139 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся на 120 187 грн.; п. 49.2, п.п. 49.18.3 п. 49.18 ст. 49, п.п. 152.9.3 п. 152.9 ст. 152 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями встановлено не подання декларації з податку на прибуток за 2014 рік; розділ VI порядку складання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 25.11.2011 року №1492, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 292 грн.; п. 49.1, 49.18.1, п. 49.18, ст. 49 Податкового кодексу встановлено не подання декларації з податку на додану вартість за листопад 2013 року; п.п.14.1.54, п.п. 14.1.18 п. 14.1, ст. 14, п. 162.1 ст. 162, п. 163.1 ст. 163, п.п. 164.2.17 абз. «е» п. 164.2, п. 164.5 ст. 164, п. 167.1 ст. 167, ст. 168 Податкового кодексу України не утримано та не перераховано податок на доходи фізичних осіб у 2012-2013 роках у сумі 71042, 42 грн.; п. 119.2 ст. 119, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України, що податкова звітність про суми доходів врахованого (сплаченого) на користь платників податків та суми утриманого з них податку з 2 кварталу 2012 року по 4 квартал 2013 року надавались з помилками до ДПІ у Приморському районі м. Одеси, а саме: невірно відображена сума виплачених доходів працівникам; порушення ст. 1 Закону України від 23.09.1994 року № 185/94 «Про порядок здійснення розрахунків в іноземні валюті, зі змінами та доповненнями, в частині несвоєчасного надходження валютної виручки від компанії «IRYNA MARITIME NRADING CO.LTD» у сумі - 1032, 45 дол. США (еквівалент 8252, 37 грн.). (а.с. 137-180 т.1).

Не погодившись з висновками викладеним в акті перевірки Казенним підприємством «МПРС» подані до ДПІ заперечення, в порядку передбаченому п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України. (а.с. 181-187 т. 1).

12.02.2014 року ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області надана відповідь №4318/10/15-53-22-05/38017026 на заперечення КП «МПРС» до акту перевірки від 31.01.2014 року, в якій зазначено про те, що висновки викладені в акті перевірки від 31.01.2014 року податковим органом залишаються без змін. (а.с. 188-194 т. 1).

13.05.2014 року КП «МПРС» звернулось до Головного управління Міндоходів в Одеській області з листом №1/1/5384-14, в якому зазначило що 24.04.2014 року отримано лист Міністерства доходів і зборів України №7692/6/99-99-20-04-02-16, відповідно до якого Міністерство доходів і зборів України підтвердило право КП «МПРС» скористатись статтею 50 ПК України та надіслати до ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області уточнюючі розрахунки по податкових деклараціях з метою врегулювання питання щодо існуючих та невідображених в особових картках КП «МПРС» сум переплат по деяким видам податків, у зв'язку з чим просить дати вказівку начальнику ДПІ у Приморському районі м. Одеси надати можливість КП «МПРС» скористатися зазначеним правом та подати уточнюючі розрахунки. (а.с. 28 т. 1).

Зазначений лист та податкова звітність КП «МПРС» надійшли до ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, а саме: розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями з показником рядка 09 «-819262»; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, звітний період за який виправляється помилки - грудень 2013 року, із значенням суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у сумі 32373, 00 грн.; уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток підприємства КП «МПРС», звітний період що уточнюється - 2013 рік, з показником рядка 16 «-18791888». Зазначена податкова звітність відповідачем не прийнята.(а.с. 29-45 т. 1).

Згідно даних особових карток КП «МПРС» по відповідним податкам, показники цих декларацій в них не відображені.

За даними актів звірок КП «МПРС» та ДПІ у Приморському районі ГУ Міндоходів в Одеській області виявлені наступні розбіжності: відповідно до акту №1824-20 від 27.08.2014 року, складеного за період з 01.01.2014 року по 27.08.2014 року, різниця між даними ДПІ та даними КП «МПРС» з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань) складає 819 262, 14 грн.; відповідно до акту №1834-20 від 01.09.2014 року, складеного за період з 01.01.2014 року по 01.09.2014 року різниця між даними ДПІ та даними КП «МПРС» з податку на додану вартість складає 32 211. 49 грн.; згідно з актом №1818-20 від 27.08.2014 року, складеного за період з 01.01.2014 року по 27.08.2014 року, різниця між даними ДПІ та даними КП «МПРС» з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності складає 533 761, 58 грн.

Відповідно до п.1 ст. 33 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» зі змінами та доповненнями (далі - Закон) юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом.

Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця проводиться, зокрема у разі прийняття фізичною особою - підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності (п. 1 ст. 46 Закону).

Згідно з п. 97.1 ст. 97 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами і доповненнями (далі - ПКУ) під ліквідацією платника податків розуміється ліквідація платника податків як юридичної особи або державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрація у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності), внаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата їх статусу як платника податків відповідно до законодавства.

Згідно п.п. 16.1.10 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI зі змінами і доповненнями (далі - ПК України) визначено, що платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючим органам за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації).

Відповідно до п.п. 37.3.1 п. 37.13 ст. 37 ПК України підставою для припинення податкового обов'язку, крім його виконання, є ліквідація юридичної особи.

Відповідно до п. 7, п. 10 ст. 111 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-ІV зі змінами та доповненнями для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку. До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає контролюючим органам звітність за останній звітний період.

Згідно п. 4.20 наказу ДПС України «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України» від 14.06.2012 року № 516, при ліквідації суб'єкта господарювання платником податків подається останній пакет звітності. Такій звітності проставляється ознака "ліквідаційна". Імпорт ліквідаційних документів податкової звітності до КОР проводиться не пізніше наступного дня подання звітності до ОДПС до формування щоденного експортного файлу зведених показників АІС "Галузь" згідно з реєстром, із зазначенням дати реєстрації податкової звітності.

Відповідно до абз. 2 п.п 7.1 п. 7 цього наказу імпорт нарахованих сум платежів з електронних баз державних податкових інспекцій до карток особових рахунків (КОР) платників відбувається не пізніше наступного дня після реєстрації в електронній базі звітних документів уточнюючої, невчасно поданої та ліквідаційної звітностей (до формування щоденного експортного файлу зведених показників АІС "Галузь" згідно із встановленим регламентом), підрозділи прогнозування, аналізу, обліку та звітності на підставі реєстрів такої звітності імпортують інформацію, вивантажену з електронної бази звітних документів, до АІС "Облік податків і платежів".

Відповідно до п. 50.1 ст. 50 ПК України встановлено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені. Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті: а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку; б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку. Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період або подає у наступних податкових періодах уточнюючу декларацію внаслідок виконання вимог пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

Згідно з п. 50.2. ст. 50 ПК України платник податків під час проведення документальних планових та позапланових перевірок не має права подавати уточнюючі розрахунки до поданих ним раніше податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період з відповідного податку і збору, який перевіряється контролюючим органом. Це правило не поширюється на випадки, встановлені статтею 177 цього Кодексу.

Відповідно до п. 50.3. ст. 50 ПК України у разі якщо платник податків подає уточнюючий розрахунок до податкової декларації, поданої за період, що перевірявся, або не подає уточнюючий розрахунок протягом 20 робочих днів після дати складення довідки про проведення електронної перевірки, якою встановлено порушення податкового законодавства, відповідний контролюючий орган має право на проведення позапланової перевірки платника податків за відповідний період.

Отже, дана стаття передбачає можливість надання платником податків уточнюючих розрахунків саме в наступних звітних періодах.

Крім того, відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПКУ податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

Пунктом 48.1 ст. 48 ПКУ встановлено, що податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Відповідно до п.п. 4.18.1, 4.18.2 п. 4.18 наказу ДПС України «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України» від 14.06.2012 року № 516 Платник податків має право подати уточнюючий розрахунок, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням термінів давності, визначених ст. 102 Кодексу) самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої ним податкової декларації. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені (п. 50.1 ст. 50 Кодексу). Форми уточнюючих розрахунків визначаються у порядку, встановленому для податкових декларацій. Форми податкових звітів, затверджені відповідними наказами, не передбачають форм уточнюючих розрахунків, зокрема, звіт про використання реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), звіт про суми пільг в оподаткуванні юридичних осіб та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, декларації про валютні цінності, розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, реєстрів виданих та отриманих податкових накладних. Для вказаних звітів уточнення у межах поточного року надаються наростаючим підсумком у наступному звітному періоді. Уточнення за попередні роки, якщо платник наполягає на поданні такого звіту, приймаються загальними відділами із супроводжуючим листом із зазначенням мотивів його складання і передаються до підрозділів оподаткування юридичних та фізичних осіб. До бази даних уточнення за попередні роки не вносяться.

Відповідно до ст. 202 ПК України звітним податковим періодом для платника податку на додану вартість є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал, з урахуванням таких особливостей: а) якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця; б) якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.

Отже, з аналізу вищенаведених норм законодавства вбачається, що у разі запровадження на підприємстві ліквідаційної процедури, ліквідатором, до складання ліквідаційного балансу, подається до податкового органу ліквідаційна податкова звітність за останній податковий період, яка є остаточною.

Судом встановлено, що головою ліквідаційної комісії КП «МПРС» 23 грудня 2013 року була подана до ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області податкова звітність, з відміткою «ліквідаційна», а також заяву про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою 3-ПДВ та оригінал свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість. Таким чином, слід вважати, що платником визначений останній звітний період - грудень 2013 року.

Суд не приймає доводи позивача, стосовно того, що стаття 50 Податкового кодексу України дає можливість подати уточнюючі розрахунки після подання до податкового органу ліквідаційної звітності, що на його думку підтверджується листом Міністерства доходів і зборів України від 09.04.2014 року № 916/10/15-32-01-23 з огляду на те, що Законом передбачена процедура за якою послідовно відбувається ліквідація підприємства, яка передбачає прийняття рішення про ліквідацію, подання ліквідаційної звітності, проведення перевірки підприємства у зв'язку з його ліквідацією, за результатом якої складається акт перевірки, до якого можуть бути подані заперечення. Тобто ліквідаційна процедура законодавчо врегульована. Також, позивач скористався своїм правом на адміністративне оскарження, шляхом подання до податкового органу заперечень до акту перевірки, в яких відсутні зауваження стосовно спірних сум. Так, ст. 50 ПК України надає право платнику податку відкоригувати показники податкової звітності після її подання в наступних звітних періодах, проте у позивача останнім звітним періодом є грудень 2013 року, а подані до ДПІ ліквідаційні декларації, ліквідаційний баланс та передавальний акт, які документально перевірені є остаточними.

Таким чином, враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини, суд дійшов до висновку, що відсутні підстави для зобов'язання Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ДФС в Одеській області врахувати уточнюючі декларації казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба» з подальшим перерахуванням сум переплат в розмірі 1 385 336, 63 грн. на інтегрованих картках його правонаступника - Державного підприємства «Адміністрація морських портів України», а саме: розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями на суму 819 262, 14 грн.; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок на суму 32 211, 49 грн.; податкова декларація з податку на прибуток підприємства (уточнююча) на суму 533 863, 00 грн.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Враховуючи вищевикладене, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі філії "Морська пошуково-рятувальна служба" державного підприємства "Адміністрація морських портів України" є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі філії "Морська пошуково-рятувальна служба" державного підприємства "Адміністрація морських портів України" до Державної податкової інспекції в Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, третя особа - казенне підприємство "Морська пошуково-рятувальна служба" про зобов'язання Державну податкову інспекцію у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області врахувати уточнюючі декларації казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба» з подальшим перерахуванням сум переплат в розмірі 1 385 336, 63 грн. на інтегрованих картках його правонаступника - Державного підприємства «Адміністрація морських портів України», а саме: розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями на суму 819 262, 14 грн.; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок на суму 32 211, 49 грн.; податкова декларація з податку на прибуток підприємства (уточнююча) на суму 533 863, 00 грн. - в повному обсязі.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 06 листопада 2015 року.

Суддя О.А. Левчук

Відмовити в задоволенні адміністративного позову державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі філії "Морська пошуково-рятувальна служба" державного підприємства "Адміністрація морських портів України" до Державної податкової інспекції в Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, третя особа - казенне підприємство "Морська пошуково-рятувальна служба" про зобов'язання Державну податкову інспекцію у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області врахувати уточнюючі декларації казенного підприємства «Морська пошуково-рятувальна служба» з подальшим перерахуванням сум переплат в розмірі 1 385 336, 63 грн. на інтегрованих картках його правонаступника - Державного підприємства «Адміністрація морських портів України», а саме: розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями на суму 819 262, 14 грн.; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок на суму 32 211, 49 грн.; податкова декларація з податку на прибуток підприємства (уточнююча) на суму 533 863, 00 грн. - в повному обсязі.

06 листопада 2015 року.