ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"27" жовтня 2015 р. Справа №809/4028/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Кишинського М.І.
за участю секретаря судового засідання: Мельник О.Я.,
представника позивача: Гринчишина І.Я.,
відповідача: не з'явився,
третя особа: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 ,
до відповідача: Івано-Франківської облдержадміністрації
третя особа: Департамент соціальної політики Івано-Франківської ОДА
про визнання незаконним рішення №66 від 23.07.2015 року та зобов'язання до вчинення дій.,-
ОСОБА_1 (надалі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної державної адміністрації (надалі відповідач), третя особа - Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання незаконним рішення №66 від 23.07.2015 року та зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач в період з 20.08.1989 року по 09.11.1989 року брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини №55064. За час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС отримано дозу опромінення 4,7 бер. Зазначив, що встановлення факту ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС необхідно для призначення та виплати пенсії. Однак, рішенням комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Івано-Франківській обласній державній адміністрації 23.07.2015 року, оформленим протоколом №66 ОСОБА_1 відмовлено у встановленні статусу потерпілого від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Вважає, що вказане рішення є незаконним. Просить суд зобов'язати комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Івано-Франківській обласній державній адміністрації встановити ОСОБА_1 статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також видати посвідчення ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році.
Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав з підстав викладених в адміністративному позові. Просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача та третьої особи в судове засідання не прибули, хоча про розглдя справи повідомлялися належним чином, що підтверджується повернутими на адресу суду рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення із наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 в період з 20.08.1989 року по 09.11.1989 року в складі військової частини №55064 приймав участь у ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС в с.Нова Радча, що підтверджується Архівною довідкою № 485 від 03.03.2015 року.
Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі Закон) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоровя.
Статтею 10 Закону встановлено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Приписами статті 15 Закону встановлено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Відповідно до статті 14 Закону, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів.
Відповідно до статті 55 Закону передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 49 Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Таким чином, ОСОБА_1 має право відповідно до вищевказаних вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на соціальний захист та призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку.
Судом встановлено, що позивач звертався до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації про встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Однак Рішенням від 23.07.2015 року №2487/06.3-13/10-15 йому відмовлено у встановленні такого статусу.
Суд зазначає, що позивачем надано всі підтверджуючі документи, які необхідні для встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 20.01.1997 року за № 51, а саме абзацу третього пункту десятого, посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на підставі одного з таких документів:
а) посвідчення про відрядження в зону відчуження;
б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;
в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що рішення про відмову у наданні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС прийнято з порушенням норм законодавства, а тому підлягає скасуванню.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позов задовольнити повністю.
Визнати незаконним рішення комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Івано-Франківській обласній державній адміністрації від 23.07.2015 року, оформлене протоколом №66, про відмову у встановленні позивачу статусу потерпілого від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зобов'язати комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Івано-Франківській області державній адміністрації встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також видати посвідчення ліквідатора наслідків аварії на Чорнобилиській АЕС у 1989 році.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: /підпис/ Кишинський М.І.
Постанова складена в повному обсязі 03.11.2015 року.