Постанова від 30.11.2010 по справі 2а-3230/10/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" листопада 2010 р. Справа № 2a-3230/10/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя Остап'юк С.В.

за участю секретаря Андрейчук Л.М.

представників позивача: ОСОБА_1 ОСОБА_2

представника відповідача: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Вікно" до Державної податкової інспекції в Городенківському районі Івано-Франківської області про скасування першої податкової вимоги за № 1/177 від 27.08.2010 року, -

ВСТАНОВИВ:

14.09.2010 року Сільськогосподарський виробничий кооператив "Вікно" (далі -позивач, правонаступник КСП «Птахофабрика Городенківська») звернувся в суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Городенківському районі Івано-Франківської області (далі -відповідач) про скасування першої податкової вимоги за № 1/177 від 27.08.2010 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем безпідставно в порушенні Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»виставлено позивачу першу податкову вимогу за № 1/177 від 27.08.2010 року на суму податкового боргу в розмірі 32051,31 гривень. Вважає, що оскаржувана податкова вимога випливає з цивільно-правових договорів, щодо надання фінансової допомоги державою, а у відповідача відсутні повноваження на її винесення. Також вважає, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми цивільного законодавства, що встановлює строки позовної давності, які на момент винесення оскаржуваної вимоги минули. На підставі вказаних висновків просить скасувати вказану податкову вимогу.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав вказаних в позовній заяві. Звернули увагу суду на те, що відповідачем стягнення сум визначених у оскаржуваній вимозі здійснюється в судовому порядку, а саме Львівським апеляційним адміністративним судом в апеляційному порядку розглядається постанова Господарського суду Івано-Франківської області ухвалена за наслідками розгляду адміністративної справи за позовом Державної податкової інспекції в Городенківському районі Івано-Франківської області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Вікно" про стягнення на користь держави заборгованості в розмірі 37344,26 гривень. Зазначили, що рішення суду першої інстанції не набрало законної сили, вказана заборгованість є не узгодженою, а тому, відповідно, не має підстав для виставлення першої податкової вимоги.

Представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, викладених в письмовому запереченні, суду пояснив, що управління Державного казначейства у Городенківському районі Івано-Франківської області звернулося до Державної податкової інспекції в Городенківському районі Івано-Франківської області з поданнями за №1 та №3 від 20.08.2010 року про стягнення з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Вікно" заборгованості перед державним бюджетом, яка виникла за неповернення ним фінансової допомоги наданої на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/1998 року»від 11.09.1997 року за №1003 та Постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році»від 10.12.1998 року за №1953 на загальну суму 32051,31 гривень. Відповідач, на підставі зазначених подань, керуючись Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», правомірно у відповідності до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»виставив та надіслав позивачу першу податкову вимогу за № 1/177 від 27.08.2010 року. Вважає даний адміністративний позов безпідставний та просить відмовити в його задоволенні.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, встановив наступне.

Сільськогосподарський виробничий кооператив "Вікно" є правонаступником КСП «Птахофабрика Городенківська», заснований, відповідно, рішенням установчих зборів засновників 13.02.2000 року шляхом реформування КСП «Птахофабрика Городенківська», що підтверджується установчим договором про створення та діяльність Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Вікно" (а. с. 53) та статутом Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Вікно" (а. с. 54 -55).

26.29.1997 року між КСП «Птахофабрика Городенківська»та управлінням Державного казначейства у Городенківському районі Івано-Франківської області, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/1998 року»від 11.09.1997 року за №1003 (далі -Постанова КМУ за №1003 від 11.09.1997 року), укладено договір за № 16 про надання фінансової допомоги на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/1998 роках, згідно умов якого, управлінням Державного казначейства у Городенківському районі Івано-Франківської області надано державну фінансову допомогу в розмірі 9567 гривень, на умовах повного повернення, що підтверджується платіжними дорученнями: від 26.09.1997 року на суму 4000 гривень, від 13.10.1997 року за №980 на суму 1000 гривень, від 28.10.1997 року за №1002 на суму 3567 гривень та від 07.11.1997 року за №1019 на суму 1000 гривень (а. с. 63 -66).

Відповідно пункту 1 Постанови КМУ за №1003 від 11.09.1997 року виділено на фінансування заходів з підготовки до роботи в осінньо-зимовий період 1997/98 року, забезпечення збирання та збереження врожаю 1997 року, інші невідкладні потреби Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним адміністраціям цільовим призначенням для сільськогосподарських товаровиробників 60 млн. гривень (на умовах повернення їх до 1 жовтня 1998 р.) за розподілом згідно з додатком.

Міністерство фінансів зобов'язано профінансувати зазначені витрати за рахунок резервного фонду Кабінету Міністрів України через органи Головного управління Державного казначейства на підставі укладених з ними угод.

Як встановлено судом, правонаступник КСП «Птахофабрика Городенківська»в повному обсязі не повернув фінансову допомогу, надану на підставі Постанови КМУ за №1003 від 11.09.1997 року, згідно договору за №16 від 26.29.1997 року. Розмір неповернутої відповідачем фінансової допомоги становить 7748,39 гривень.

05.02.1999 року між КСП «Птахофабрика Городенківська»та управлінням Державного казначейства у Городенківському районі Івано-Франківської області, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році»від 10.12.1998 року за №1953 (далі -Постанова за №1953 від 10.12.1998 року), укладено договір за № 35 про надання та повернення коштів, виділених для фінансування забезпечення підготовки техніки до проведення весняно-польових робіт в 1999 році, згідно умов якого, управлінням Державного казначейства у Городенківському районі Івано-Франківської області надано державну фінансову допомогу в розмірі 1231 гривень, на умовах повного повернення до 01.10.1999 року, що підтверджується платіжним дорученням за №31 від 24.02.1999 року на суму 713,58 гривень та за №32 від 24.02.1999 року на суму 517,86 гривень (а. с. 67 -68).

Згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році»від 10.12.1998 року за №1953, з метою своєчасного проведення весняно-польових робіт, стабілізації сільськогосподарського виробництва та забезпечення продовольчої безпеки держави Кабінет Міністрів України постановив виділити у січні 1999 р. Міністерству агропромислового комплексу, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним державним адміністраціям на фінансування заходів для підготовки сільськогосподарської техніки до весняно-польових робіт у 1999 році цільовим призначенням сільськогосподарським товаровиробникам та агросервісним підприємствам на закупівлю запасних частин і ремонтних матеріалів та оплату послуг ремонтних підприємств кошти в сумі 50 млн. гривень за рахунок резервного фонду Кабінету Міністрів України на умовах повернення їх до 1 жовтня 1999 року.

Міністерство фінансів зобов'язано профінансувати зазначені витрати через органи Державного казначейства відповідно до укладених угод, який і укладено між управлінням Державного казначейства у Городенківському районі Івано-Франківської області та КСП «Птахофабрика Городенківська».

Судом встановлено, що позивач умов договору за № 35 від 05.02.1999 року в повному обсязі не виконав, фінансову допомогу, надану на підставі Постанови за №1953 від 10.12.1998 року, не повернув. Сума неповернутої відповідачем фінансової допомоги становить 1182 гривень.

У відповідності до умов пункту 5 договору за №16 від 26.29.1997 року та пункту 5 договору за № 35 від 05.02.1999 року у разі несвоєчасного повернення фінансової допомоги або нецільове її використання тягне за собою застосування санкцій передбачених чинним законодавством.

Управління Державного казначейства у Городенківському районі Івано-Франківської області, за невиконання позивачем умов договору №16 від 26.29.1997 року -неповернення ним фінансової допомоги в розмірі 7748,39 гривень, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 11.09.1997 року за №1003 нараховано пеню в розмірі 21203,53 гривень.

За невиконання позивачем умов договору за № 35 від 05.02.1999 року -неповернення ним фінансової допомоги в розмірі 1182 гривень, управління Державного казначейства у Городенківському районі Івано-Франківської області, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.1998 року за №1953, застосовано фінансову санкцію у вигляді пені в розмірі 2003,21 гривень.

25.08.2010 року управління Державного казначейства у Городенківському районі Івано-Франківської області звернулося до Державної податкової інспекції в Городенківському районі Івано-Франківської області з поданнями №1 та №3 від 20.08.2010 року про стягнення пені, нарахованої за прострочену заборгованість та повернення основної фінансової допомоги, на загальну суму 32051,31 гривень.

Відповідач, на підставі вказаних поданнів управління Державного казначейства у Городенківському районі Івано-Франківської області, на підставі підпункту 6.2.1. пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», виставив позивачу першу податкову вимогу за № 1/177 від 27.08.2010 року на суму неповернутої державної фінансової допомоги в розмірі 8930,39 гривень та нарахованої пені в розмірі 23120,92 гривень.

Пунктом 12 Розділу VII Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»зупинено дію абзацу другого преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами», якою передбачено регулювання погашення та обслуговування кредитів, наданих за рахунок бюджетних коштів або позик, залучених державою чи під державні гарантії, інших зобов'язань, що випливають з угод, укладених державними органами та/або від імені держави, які регулюються нормами цивільного законодавства та іншими законами з питань державного боргу та його обслуговування.

Відповідно статті 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»у 2010 році органи державної податкової служби України визначені органами стягнення заборгованості суб'єктів господарювання перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, а також заборгованості з відсотків за користування позиками, наданими за рахунок коштів, залучених державою, та з плати за надання гарантій та позик, отриманих за рахунок коштів, залучених державою та/або під державні гарантії.

При цьому така заборгованість вважається податковим боргом і стягується відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Таким чином, суд зазначає, що у 2010 році Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»регулює питання стягнення кредитів, наданих за рахунок бюджетних коштів або позик, залучених державою чи під державні гарантії, інших зобов'язань, що випливають з угод, укладених державними органами та/або від імені держави, які регулюються нормами цивільного законодавства та іншими законами з питань державного боргу та його обслуговування, а органи державної податкової служби України визначені органами стягнення заборгованості суб'єктів господарювання перед державою.

Відповідно пункту 1.12 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»контролюючий орган -державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу.

Згідно статті 112 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України здійснює бухгалтерський облік всіх надходжень та витрат Державного бюджету України.

З метою забезпечення впровадження статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними фондами»наказом Держаної податкової адміністрації України за №266 від 03.07.2001 року затверджено Порядок направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків (далі -Порядок).

У відповідності Загальних положень цього порядку цей Порядок розроблено відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними цільовими фондами». Відповідно до цього Порядку органи державної податкової служби України направляють платникам податків податкові вимоги.

Згідно підпункту 3.2. пункту 3 Порядку податкові вимоги формуються за несплаченими платником податків в установлені строки сумами податкових зобов'язань, узгоджених іншими контролюючими органами.

Відповідно підпункту 4.1. пункту 4 Порядку податкові вимоги формуються на підставі подання іншого контролюючого органу про здійснення заходів з погашення податкового боргу, а також розрахунку його розміру, які надсилаються таким контролюючим органом до відповідного податкового органу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Державне казначейство України є контролюючим органом, управління Держаного казначейства у Городенківському районі Івано-Франківської області наділене правом на реалізацію прав Державного казначейства України контролювати виділені державні кошти та у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України «Про фінансову допомогу на проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997/1998 року»від 11.09.1997 року за №1003 та Постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення сільськогосподарських товаровиробників матеріально-технічними та фінансовими ресурсами в 1999 році»від 10.12.1998 року за №1953 вправі звертатися до органів стягнення з поданням.

Відповідно частини 4 статті 17 Бюджетного кодексу України у разі невиконання юридичними особами своїх зобов'язань щодо погашення та обслуговування наданих на умовах повернення кредитів, залучених державою або під державні гарантії, інших гарантованих державою зобов'язань, та стягнення заборгованості перед Державним бюджетом України з наданих підприємствам і організаціям позичок із державного бюджету, позичок, наданих за рахунок коштів, залучених державою або під державні гарантії, плати за користування цими позичками органи стягнення застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законом для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників.

Відповідно підпункту 6.2.1. пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»якщо контролюючий орган, що провів процедуру узгодження суми податкового зобов'язання з платником податків, не є податковим органом, такий контролюючий орган надсилає відповідному податковому органу подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків, а також розрахунок його розміру, на підставі якого податковий орган надсилає податкові вимоги.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач підпунктом 6.2.1. пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»уповноважений виставляти вимогу про стягнення податкового боргу на підставі подання контролюючого органу та розрахунку його розміру.

Посилання позивача на неправомірність виставлення першої податкової вимоги у зв'язку з не набранням законної сили рішення за позовом Державної податкової інспекції в Городенківському районі Івано-Франківської області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Вікно" про стягнення на користь держави заборгованості в розмірі 37344,26 гривень, не обґрунтовують позовних вимог, оскільки предметом розгляду в даній адміністративній справі є правомірність винесення Державною податковою інспекцією в Городенківському районі Івано-Франківської області першої податкової вимоги за №1/177 від 27.08.2010 року, з якою не погоджується позивач.

Предметом розгляду в адміністративній справі, що розглядається Львівським апеляційним адміністративним судом є вимоги Державної податкової інспекції в Городенківському районі Івано-Франківської області про стягнення сум заборгованості з отриманої в 1997 році фінансової допомоги для проведення комплексу робіт в осінньо-зимовий період 1997-1998 роках та отриманої в 1999 році фінансової допомоги для забезпечення підготовки сільськогосподарської техніки для проведення весняно польових робіт в 1999 році. Підставою виникнення даних зобов'язань є постанови Кабінету Міністрів України за №1003 від 11.09.1997 року, за №1953 від 10.12.1998 року, договорів за №16 від 26.09.1997 року, за №35 від 05.02.1999 року.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскаржувана податкова вимога не була підставою для звернення Державної податкової інспекції в Городенківському районі з адміністративним позовом про стягнення коштів з позивача, що розглядається Львівським апеляційним адміністративним судом, а вирішення судом апеляційної інстанції питання про стягнення вказаних коштів з позивача не є підставою для винесення оскаржуваної в даній адміністративній справі податкової вимоги та не є підставою для визначення зобов'язань позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про правомірність виставлення Державною податковою інспекцією в Городенківському районі Івано-Франківської області першої податкової вимоги за № 1/177 від 27.08.2010 року виставленій Сільськогосподарському виробничому кооперативу "Вікно", а позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Вікно" до Державної податкової інспекції в Городенківському районі Івано-Франківської області про скасування першої податкової вимоги за № 1/177 від 27.08.2010 року - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Остап'юк С.В.

Постанова складена в повному обсязі 06.12.2010 року.