Рішення від 12.11.2015 по справі 2-11102/10

Справа №2-11102/10

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«09» вересня 2010 року

Дзержинський районний суд м.Харкова в складі:

головуючого: судді - Лазюк С.В.

при секретарі Трегубової О.А.,

розглянувши у відкритому в судовому засіданні в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Дзержинському районі м. Харкова про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги „Дітям війни”,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до Управління Пенсійного Фонду України у Дзержинському районі м. Харкова, в якому просить суд зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити їй, як дитині війни недосплачену щомісячну державну соціальну допомогу за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., за 2009 р. та з 01.01.2010р. по 31.07.2010р.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що вона належить до соціальної категорії „Дитина війни” і відповідно до ст..6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” з 01.01.2006р. має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком. У 2007р. така допомога її не виплачувалася, а в 2008р., 2009 р. та за період з 01.01.2010р. по 31.07.2010р. виплачувалася у неповному обсязі.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07 2007 року були визнані такими, що не відповідають Конституції України та є неконституційними окремі положення Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік”, якими була зупинена дія положень Закону України „Про соціальний захист дітей війни” , на підставі яких йому повинна була бути нарахована соціальна допомога. Разом с тим, відповідач в порушення вимог Конституції України, не здійснив нарахування та виплату зазначеного підвищення до пенсії. Просив визнати дії відповідача неправомірними, стягнути несплачену щомісячну державну соціальну допомогу за період із 09.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008, за 2009р. та з 01.01.2010р. по 31.07.2010р., зобов'язати відповідача нарахувати її допомогу, відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча в справі є наявні докази, що відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, надав до суду заяву про розгляд справи за відсутністю представника відповідача, а також просив у задоволенні позовних вимог відмовити, у зв'язку з пропуском позивачем строку позовної давності.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Невиплати позивачу доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не є правомірними, але має місце невизначеність на законодавчому рівні щодо органу на який покладено обов'язок здійснення таких виплат особам, які мають статус дитини війни і за рахунок яких коштів повинні здійснюватися ці виплати та який розмір мінімальної пенсії за віком необхідно застосовувати при обчисленні таких доплат. При цьому, суд вважає що має місце необґрунтованість доводів позову щодо застосування до спірних правовідносин ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, оскільки розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених за цим Законом.

Судом встановлено, що позивач є дитиною війни в розумінні ст.1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, що підтверджується пенсійним посвідченням №141002/72 від 18.12.1995р.

Відповідно до ст..6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком. Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Стосовно позовних вимог щодо здійснення позивачу доплати до пенсії за 2007 рік, суд вважає їх частково підлягаючими задоволенню, з таких підстав.

Відповідно до п.12 ст.71 Закону України „Про державний бюджет на 2007 рік”, дію статті Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, з урахуванням ст.111 Закону України „Про державний бюджет на 2007 рік”, було зупинено.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007року у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29,36,ч.2 ст.56,ч.2 ст.62, ч.1 ст.66, пп. 7,9,12,13,14,23,29,30,39,41,43,44,45,46 ст.71, ст..ст.98,101,103,111 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” (справа про соціальні гарантії громадян), визнано такими що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п. 12 ст.71 Закону України „Про держаний бюджет на 2007 рік”, яким зупинено дію ст..6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Згідно з ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Оскільки рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року зворотної дії в часі не має, таким чином вимоги позивача за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, державні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Щодо розрахункової величини мінімальної пенсії за віком, з якої необхідно рахувати підвищення до пенсії дітям війни в розмірі 30%, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, ч.3 ст.28 цього ж Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частиною першою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Однак, враховуючи той факт, що Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком, суд вважає за можливе застосувати саме частину 1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” для розрахунку зазначеного підвищення дітям війни. Крім того, в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується не для визначення розміру будь-якої пенсії, а лише як розрахункова величина для визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Законом України „Про соціальний захист дітей війни”, оскільки цей Закон передбачає в якості критерію визначення розміру щомісячної доплати до пенсії саме із розрахунку мінімальної пенсії за віком, що на думку суду не суперечить вимогам ч.3 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Пенсійний фонд України діє на підставі Положення „Про Пенсійний фонд України”, здійснює свої повноваження на підставі пункту 15 даного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним управлінням Пенсійного фонду України , яке начисляє та здійснює перерахунок пенсії позивачу є Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова. Враховуючи вищевикладене, суд вважає Управління Пенсійного фонду України у Дзержинському районі м. Харкова належним відповідачем по даної справі.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дзержинському районі м. Харкові здійснити перерахунок пенсії позивачу за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року з підвищенням пенсії на 30% з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні виплати.

Що стосується вимог позивача про стягнення щомісячної надбавки до пенсії дитини війни в 2008 році, то суд вважає такі вимоги також обґрунтованими, виходячи з наступного.

Рішенням Конституційного Суду України №10рп від 22.05.2008 року положення пп..2-4,6-8,10-18 підпункту 7 пункту 19,пунктів 20-22,24-34, підпунктів 1-6,8-12,пунктів 34-100 розділу 2 Внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Таким чином, положення ст.41 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» набирають чинності з 22 травня 2008року.

П.41 другого розділу Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» статтю 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладено в такій редакції «дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у вигляді надбавки, встановленої для учасників війни».

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Виходячи з приписів ч.2 ст. 152 Конституції України та дати ухвалення рішення Конституційним Судом України УПФУ у Дзержинському районі м. Харкова повинен був нараховувати та сплачувати позивачу доплату до пенсії, передбачену ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” з 22.05.2008 року, оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності пункту 12 статті 71 Закону України „Про Державний бюджет України”, ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню. Отже, відповідач з 22.05.2008 року мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, нараховувати та здійснювати позивачу відповідні доплати.

Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Доводи відповідача в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення доплат особам, які мають статус дітей війни не може бути підставою для їх не здійснення або відмови в задоволенні позову.

Суду відповідачем не доведено, що позивач, відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” не має права на отримання доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

З огляду на викладене, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача щодо застосування положення ч.3 ст. 28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії, встановленої ст. 46 Конституції України та права на отримання доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.

Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст. 46 Конституції України та зазначеною нормою Закону.

Статтею 71 Закону України »Про державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету міністрів України надано право в 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Відповідно з названою нормою передбачено встановлення в абсолютних сумах лише тих виплат, критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Таким чином, суд приходить до висновку, що дія ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» не поширюється на спірні відносини між позивачем та Управлінням Пенсійного Фонду України у Дзержинському районі м. Харкова, бо згідно з ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, тобто розмір зазначених соціальних виплат залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Крім того, починаючи з 22.05.2008 року суми доплат „Дітям війни” повинні виплачуватися на підставі Постанови КМУ №530 від 28.05.2008 року. Деякі питання соціального захисту окремих категорії громадян, станом на 30.06.2010 рік вказана постанова є дієвою.

За таких обставин позовні вимоги за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 та з 01.01.2010р по 31.07.2010року належить задовольнити.

Оскільки позивачеві слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

Тому, суд вважає, що відмова УПФУ у Дзержинському районі м. Харкова позивачу у перерахунку пенсій у разі встановлення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, є противоправною.

Посилання відповідача на пропуск позивачем строку позовної давності, суд вважає безпідставними, оскільки відповідно до ч.2 ст.87 Закону України „Про пенсійне забезпечення” суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком. Таким чином, на не отримані позивачем суми доплати до пенсії строки звернення до суду не розповсюджуються.

Згідно ст.88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. При зверненні до суду позивач сплатив державне мито у розмірі 8,50 грн. та витрати на інформаційне-технічне забезпечення у розмірі 37,00 грн., які підлягають стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст..64 Конституції України, ст..ст.3,6 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Законом України „Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”, та керуючись ст.ст., 2-4, 15,57,88, 209, 212, 214-215 ЦПК України України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Дзержинському районі м. Харкова про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги „Дітям війни” - задовольнити.

Визнати бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України у Дзержинському районі м. Харкова протиправною в частині не нарахування підвищення пенсії, передбаченої ст..6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” в розмірі, встановленому ст..28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, з 22 травня по 31 грудня 2008 року , з 01 січня по 31 грудня 2009 року та з 01.01.2010р. по 31.07.2010р.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Дзержинському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та провести виплати за 2007 рік - з 09 липня по 31 грудня 2007 року , за 2008 рік - з 22 травня по 31 грудня 2008 року, за 2009 рік - з 01 січня по 31 грудня 2009 року та 2010рік - с 01.01.2010р. по 31.07.2010р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 8,50 грн. та витрат на інформаційне-технічне забезпечення у розмірі 37,00 гривень.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10-ти днів з дня його проголошення. Особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10-ти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення ухвалено та надруковано власноруч суддею Лазюк С.В. у нарадчий кімнаті.

Головуючий:суддя: ОСОБА_2