Талалаївський районний суд Чернігівської області
смт. Талалаївка, вул. Леніна, 38, 17200, (04634) 2-15-42
Справа № 2-352/10
Іменем України
30 липня 2010 року Талалаївський районний суд Чернігівської області
в складі:
головуючої судді Тіщенко Л.В.
при секретарі Зірка В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Талалаївка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в Талалаївському районі про визнання протиправною бездіяльності Управління Пенсійного фонду та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії як дитині війни, -
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до відповідача про визнання протиправною бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Талалаївському районі та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії як дитині війни за період з 01.01.2009 року по 31.12 2009 року, з 01.01.2010 року по день ухвалення рішення в справі.
В позовній заяві вказує, що вона знаходиться на обліку в УПФУ в Талалаївському районі і отримує пенсію за віком. Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» вона є дитиною війни і на неї повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені цим Законом, зокрема і 30 відсоткове підвищення пенсії або щомісячного довічного утримання чи державної соціальної допомоги. Але відповідач зазначену допомогу їй не нараховує, дане підвищення не виплачує, посилаючись на відсутність надходжень з Державного бюджету України, що є безпідставним. Такі неправомірні дії відповідача порушують її законні права та позбавляють права на отримання щомісячної доплати до пенсії в належному розмірі, що свідчить про нехтування правами громадян з боку відповідача, тому і просить суд визнати протиправною бездіяльність УПФУ в Талалаївському районі щодо не нарахування їй підвищення до пенсії, передбаченого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з підвищенням на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та провести відповідні виплати за період з 01.01.2009 року по 31.12 2009 року, з 01.01.2010 року по день ухвалення рішення в справі.
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з'явилась, надала до суду заяву, в якій просить розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач - УПФУ в Талалаївському районі - в судове засідання не з'явився, надав до суду заперечення, в просить розглянути справу без участі представника УПФУ та відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, посилаючись на те, що на законодавчому рівні не прийнято жодного нормативного акту на виконання вимог Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та не визначено нормативними актами, які органи влади повинні виплачувати підвищення пенсій, за рахунок яких джерел та коштів, в якому порядку, яким чином обчислювати вказаний розмір. Крім того, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» здійснюється тільки за рахунок коштів Державного бюджету України, за рахунок інших джерел фінансування державна соціальна підтримка дітей війни не здійснюється, а отже для стягнення з рахунків Пенсійного фонду України відсутні правові підстави.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни", до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.
Позивачка ОСОБА_1 віднесена до категорії дітей війни, так як народилась 20 грудня 1936 року, що підтверджується копією паспорта (а.с.__), знаходиться на обліку в УПФУ в Талалаївському районі, що підтверджується копією пенсійного посвідчення (а.с.___). УПФУ в Талалаївському районі не заперечує того факту, що позивачка є дитиною війни в розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Водночас, ст. 7 цього Закону передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» дія цієї статті Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не була зупинена і, відповідно, у 2009 році продовжує діяти норма, згідно якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік” Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами вказана норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 року, який опублікований 30.04.2010 року і застосовується з 01 січня 2010 року, дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дійте війни не зупинена, тому і у 2010 році підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
З матеріалів справи вбачається, що УПФУ в Талалаївському районі Чернігівської області позивачці ОСОБА_1 щомісячне підвищення дітям війни із жовтня 2008 року по червень 2010 року в розмірі 49 грн. 80 коп. щомісячно. (а.с._____). Даний розмір встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 28.08.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Разом з тим частиною 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Таким чином, положення даної постанови Кабінету Міністрів України не можуть бути застосовані при вирішенні цього спору.
Отже, у період з 01.01.2009 року і по даний час позивачці ОСОБА_1 нарахування та виплата щомісячної соціальної допомоги здійснювалась з порушенням чинного на час виплати законодавства, а тому недоотримані виплати підлягають перерахунку та виплаті.
Таким чином, відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивачці ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2009 року і по даний час, згідно вимог чинного законодавства України, так як ним було порушено право позивачки як дитини війни на отримання підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, оскільки управління Пенсійного фонду України в Талалаївському районі неправомірно не нараховувало і не виплачувало їй підвищення до пенсії у встановленому законом розмірі у даний період.
Як свідчить позиція і практика Європейського Суду, принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності. При цьому, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, в даному випадку це надання щомісячної соціальної допомоги дітям війни, держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у фізичних осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, відповідач - УПФУ в Талалаївському районі - як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинен був діяти у відповідності з вимогами ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” та рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року і виплатити позивачці ОСОБА_1 доплати до пенсії у розмірі, встановленому Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Доводи відповідача проте, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» здійснюється тільки за рахунок коштів Державного бюджету України, за рахунок інших джерел фінансування державна соціальна підтримка дітей війни не здійснюється, а отже для стягнення з рахунків Пенсійного фонду України відсутні правові підстави, не відповідають нормам чинного законодавства. Так, згідно ст. 113 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що в разі недостатності виділених з Державного бюджету України коштів по бюджетних програмах, пов'язаних з розмежуванням джерел виплати пенсій між Державним бюджетом України та Пенсійним фондом, пенсії, визначені законодавством для відповідних категорій громадян, виплачуються у повному обсязі за рахунок власних надходжень Пенсійного фонду України.
Доводи УПФУ про те, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених відповідно до цього Закону, суд не приймає до уваги, оскільки відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни” надбавка до пенсії дітям війни має нараховуватись виходячи саме з розміру мінімальної пенсії за віком. Положення ч. 3 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не є перешкодою для застосування мінімальної пенсії за віком для розрахунку інших, пов'язаних з нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч. 1 вказаної статті.
Враховуюче наведене та оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності і співставленні, а також приймаючи до уваги, що відповідачем не надано суду достатніх доказів в спростування доводів позивачки і відповідно в обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачці підвищити пенсію на 30% мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити, визнати дії відповідача щодо відмови підвищити пенсію позивачці на 30% мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» протиправними та зобов'язати відповідача нарахувати та виплати позивачці надбавку до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.01.2009 року по 31.12 2009 року, з 01.01.2010 року по 30.07.2010 року.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивачки підлягають стягненню понесені та документально підтверджені судові витрати у розмірі 8 гривень 50 державного мита та 37 гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Керуючись ст.ст. 22, 46 Конституції України, ст.ст. 16, 257, 267 ЦК України, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 10, 11, 57-60, 212-215, 223 ЦПК України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до УПФУ в Талалаївському районі про визнання протиправною бездіяльності Управління Пенсійного фонду та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії як дитині війни за період з 01.01.2009 року по 31.12 2009 року, з 01.01.2010 року по день ухвалення рішення в справі - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Талалаївському районі Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті державної соціальної допомоги у вигляді надбавки до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.01.2009 року по 31.12 2009 року, з 01.01.2010 року по 30.07.2010 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Талалаївському районі Чернігівської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку до пенсії, передбачену ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2009 року по 31.12 2009 року, з 01.01.2010 року по 30.07.2010 року за виключенням проведених за даний період фактичних виплат.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Талалаївському районі на користь ОСОБА_1 8 гривень 50 копійок державного мита та 37 гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Чернігівської області через Талалаївський районний суд протягом 20 днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя Л.В. Тіщенко