"19" жовтня 2015 р. м. Київ К/9991/58667/12
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу
Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області Державної податкової служби
на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.05.2012 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2012
у справі № 2а-6106/12/1070
за позовом Товариства з обмежено відповідальністю «Толден»
до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області
про визнання дій протиправними, -
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 17.05.2012, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2012, позов задоволено частково. Визнано незаконними дії ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області пов?язані з проведенням зустрічної звірки ТОВ «Толден» з питань взаємовідносин із платниками податків за грудень 2011 року, що оформлена актом №103/23-3/32683911 від 22.02.2012. Визнано незаконними дії ДПІ у Києво-Святошинському районі Київської області щодо визнання в акті №103/23-3/32683911 від 22.02.2012 нікчемними правочинів, укладених ТОВ «Толден». В іншій частині позовні вимоги залишено без задоволення.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позову, з підстав невірного застосування норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідачем проведена зустрічна звірка позивача з питань взаємовідносин з платниками податків за грудень 2011 року, за результатами якої складено акт від 22.02.2012 №103/23-3/32683911 про неможливість проведення зустрічної звірки, яким зафіксовано факт відсутності реального вчинення господарських операцій ТОВ «Толден».
Підставою неможливості проведення зустрічної звірки позивача, слугували доводи податкового органу про відсутність підприємства за місцем реєстрації, відсутність у підприємства основних фондів, необхідних для ведення господарської діяльності,технічного персоналу, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що дії податкового органу при проведенні зустрічної звірки позивача з питань підтвердження взаємовідносин з платниками податків за грудень 2011 року, за результатами якої складено акт від 22.02.2012 №103/23-3/32683911, є протиправними та не відповідають вимогам Податкового кодексу України щодо підстав, порядку та процедури проведення податкового контролю платника податку.
Однак, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не може погодитися з такими висновками судів попередніх інстанцій та вважає їх передчасними з огляду на таке.
Так, відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Відповідний порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Поряд із цим, наказом Державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року № 236 було затверджено Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.
Пунктом 4.4 названих Методичних рекомендацій визначено, що в разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
Форма акту про неможливість проведення зустрічної звірки затверджена Додатком №3 до згаданих Методичних рекомендацій. Відповідна форма, серед іншого, передбачає внесення до акту про неможливість окремих відомостей, що стосуються суб'єкта проведення звірки.
При розгляді даного спору, пов'язаного із оскарженням змісту акта про неможливість проведення зустрічної звірки та складання такого акту, судам слід було виходити з такого.
Відповідні дії не призводять до виникнення будь-якого правового результату, оскільки звірка як юридичний факт у цьому разі не є проведеною. Отже, жодних правових наслідків, які могли би порушувати права платника податків (позивача у справі) та бути предметом оскарження, в розглядуваному випадку не виникає.
Проведення зустрічної звірки може розглядатися як юридичний факт, який впливає на законні інтереси платника податків виключно у випадку коли дані, отримані за результатами проведення зустрічних звірок, можуть бути використані контролюючим органом як інформація про можливі порушення платником податків вимог податкового законодавства. Відповідна обставина, у свою чергу, згідно з пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України є підставою для призначення податкової перевірки.
Відповідно, позовні вимоги, спрямовані на оскарження дій посадових осіб контролюючих органів із проведення зустрічної звірки та складення акту про неможливість проведення зустрічної звірки, задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 222, 223, 229 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Київської області Державної податкової служби задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.05.2012 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2012 скасувати.
Прийняти нову постанову. В позові відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-239№ КАС України безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун