Рішення від 03.11.2015 по справі 908/4913/15

номер провадження справи 24/160/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.11.2015 Справа № 908/4913/15

за позовом першого заступника військового прокурора Південного регіону України в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах -

позивача: Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 12/2, ідентифікаційний код 00019442)

до відповідача: Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Перемоги, буд. 3, ідентифікаційний код 02140840)

третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Міністерство оборони України (03168, м. Київ, пр-т. Повітрофлотський, буд. 6, ідентифікаційний код 00034022)

третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 )

третя особа-3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Квартирно-експлуатаційний відділ міста Запоріжжя (69063, м. Запоріжжя, вул. Жовтнева, буд. 4, ідентифікаційний код 07809992)

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

1. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 );

2. ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 );

3. ОСОБА_3 ( АДРЕСА_4 );

4. ОСОБА_4 ( АДРЕСА_5 );

5. ОСОБА_5 ( АДРЕСА_6 );

6. ОСОБА_6 ( АДРЕСА_7 );

7. ОСОБА_7 ( АДРЕСА_8 );

8. ОСОБА_8 ( АДРЕСА_9 );

9. ОСОБА_9 ( АДРЕСА_10 );

10. ОСОБА_10 ( АДРЕСА_11 );

11. ОСОБА_11 ( АДРЕСА_12 );

12. ОСОБА_12 ( АДРЕСА_13 );

13. ОСОБА_13 ( АДРЕСА_13 ).

про визнання незаконним та скасування розпорядження

Суддя Азізбекян Т.А.

Представники сторін:

від прокуратури: не прибув

від позивача: Ворфоломєєв О.Є., довіреність від 26.05.2015р.; Біла В.Е., довіреність від 13.07.2015р. № 06-39/9500

від відповідача: не прибув

від третьої особи-2: Зінченко С.О., довіреність від 25.05.2015р. № 274

від третьої особи-3: Бойко Р.І., довіреність від 02.02.2015р. № 306

СУТЬ СПОРУ:

03.09.2015р. до господарського суду Запорізької області від першого заступника військового прокурора Південного регіону України в інтересах держави, в особі Кабінету Міністрів України надійшла позовна заява з вимогами до Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області, треті особи, без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: 1. Міністерство оборони України; 2. Військова частина НОМЕР_1 ; 3. Квартирно - експлуатаційний відділ міста Запоріжжя про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації № 530 від 06.09.2010р. “Про передачу громадянам у власність земельної ділянки на території Новопетрівської сільської ради”.

Ухвалою суду від 03.09.2015 р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 908/4913/15, справі присвоєно номер провадження 24/160/15, призначено справу до розгляду на 05.10.2015р., залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: 1 - Міністерство оборони України, 2- Військову частину НОМЕР_1 , 3 - Квартирно-експлуатаційний відділ міста Запоріжжя.

Ухвалою суду від 05.10.2015р. розгляд справи відкладений на 03.11.2015р. Цією же ухвалою залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: 1. ОСОБА_1 ; 2. ОСОБА_2 ; 3. ОСОБА_3 ; 4. ОСОБА_4 ; 5. ОСОБА_5 ; 6. ОСОБА_6 ; 7. ОСОБА_7 ; 8. ОСОБА_8 ; 9. ОСОБА_9 ; 10. ОСОБА_10 ; 11. ОСОБА_11 ; 12. ОСОБА_12 ; 13. ОСОБА_13 .

Розгляд справи здійснювався без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.

У засіданні суду 03.11.2015р. оголошено вступна та резолютивна частини рішення.

Прокурор, позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на наступні обставини. Рішенням сесії Бердянської районної ради народних депутатів № 7 від 28.12.2000р. земельну ділянку, площею 2 802,06 га передано в постійне користування Донецькій КЕЧ військової частини НОМЕР_3 Бердянського гарнізону для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону з оформленням державного акта № 001486 від 7.05.2001. Наказом Головнокомандувача військ Протиповітряної оборони Збройних сил України № 75 від 05.11.2003р. військову частину НОМЕР_3 ліквідовано, її правонаступником визначено військову частину НОМЕР_1 та зобов'язано командування в/ч НОМЕР_1 прийняти казармено-житловий фонд та земельну ділянку ліквідованої військової частини НОМЕР_3 . На підставі наказу Головнокомандувача військ Протиповітряної оборони № 75 від 05.11.2003 між військовими частинами складено акт прийому-передачі казармено-житлового фонду, комунальних споруд і обладнання, квартирного майна, палива і території військового містечка № НОМЕР_4 , розташованого в с. Новопетрівка Бердянського району Запорізької області. Відповідно до п. 3, 4 акту військова частина НОМЕР_1 прийняла на бухгалтерський облік від військової частини НОМЕР_3 земельну ділянку площею 2 802,06 га та технічну документацію на казармено-житловий фонд. У подальшому був складений акт від 30.12.2005р., згідно з п. п. 3, 4 якого квартирно-експлуатаційний відділ м. Запоріжжя прийняв на облік від Донецької квартирно-експлуатаційної частини земельну ділянку площею 2802,06 га та технічну документацію на землекористування. Перевіркою встановлено, що 03.04.2009р. в. о. голови Бердянської районної державної адміністрації видано розпорядження № 192 «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою», відповідно до якого припинено право користування військової частини НОМЕР_3 земельною ділянкою площею 2 802,06 га на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району, у т.ч. числі: рілля - 1037,38 га, пасовища -1581,53 га, під господарськими шляхами і прогонами - 5,26 га, забудовані землі - 116,68 га, інші землі - 59,13 га, під водою - 2,08 га. Пунктом 2 зазначеного розпорядження земельну ділянку переведено до земель запасу Новопетрівської сільської ради Бердянського району. Крім того, п. 3 вказаного розпорядження визнано таким, що втратив чинність Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ЗП № 001486, реєстраційний № 390 від 17.05.2001р., виданий військовій частині НОМЕР_3 . У зв'язку з вилученням земельної ділянки військового полігону видано розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації № 530 від 06.09.2010р., яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі, на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району Запорізької області. Пунктом 2 вказаного розпорядження безоплатно передано у власність громадянам земельну ділянку площею 26,0000 га, в т.ч.: пасовища - 26,0000 га, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення (землі запасу, колишня територія полігону військової частини НОМЕР_3 ), які розташовані на території Новопетрівської сільської ради. На виконання вказаного розпорядження громадянам оформлені та видані державні акти про право власності на земельні ділянки. Рішенням господарського суду Запорізької області від 07.12.2010р. у справі № 15/45/09-4/20/10, яке набрало законної сили, визнано недійсним розпорядження голови Бердянської РДА № 192 від 03.04.2009р. «Про припинення права користування земельною ділянкою». На підставі зазначеного рішення суду, головою Бердянської РДА видано розпорядження № 483 про скасування раніше виданого розпорядження від 03.04.2009 № 192. У зв'язку зі скасуванням розпорядження Бердянської РДА від 03.04.2009 № 192 (яким вилучено земельну ділянку військового полігону) виникли підстави для скасування розпорядження голови Бердянської РДА від 06.09.2010 № 530 «Про передачу громадянам у власність земельної ділянки на території Новопетрівської сільської ради». Враховуючи викладене, просять суд на підставі ст. ст. 13, 14, 121, 124 Конституції України, ст. 23 Законом України «Про прокуратуру», ст. ст. 77, 152 Земельного Кодексу України, ст. ст. 7, 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», позов задовольнити.

Відповідач не згоден із позовною заявою та вважає, що цей спір не може бути віднесений до приватно-правових відносин та не належить до підвідомчості господарського суду, тому що права Кабінету Міністрів України не було порушено з виданням розпорядження (спірна земельна ділянка має категорію земель сільськогосподарського призначення, а не земель оборони). Також у відзиві відповідач повідомив, що справа про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області від 06.09.2010 року № 530 «Про передачу громадянам у власність земельних ділянок на території Новопетрівської сільської ради» вже розглядалась в адміністративних судах, і ухвалою Вищого адміністративного суду (справа № К/800/2574/14 від 25.05.2015) провадження по справі було закрито. Крім того, прокурором порушено 3 річний строк на подачу позовної заяві, передбачений ст. 257 ЦК України. В/ч НОМЕР_3 була ліквідована та знята з державної реєстрації у 2004 році. У Міністерства оборони України, в/ч НОМЕР_1 , КЕВ міста Запоріжжя відсутні правовстановлюючий документ - акт постійного користування земельного ділянкою, і тому вони не є суб'єктами господарської діяльності по даній справі, відповідно до пункту 6 статті 12 ГПК України. Акт на право постійного користування земельною ділянкою ІІ-ЗП № 001486 від 17.05.2001 року, не може існувати окремо, коли скасована державна реєстрація цієї юридичної особи. Цей Акт підлягає передачі на зберігання до відділу Держкомзему у Бердянському районі. Міністерство оборони України, КЕВ міста Запоріжжя, в/ч НОМЕР_1 , як окремі юридичні особи, не мають права відповідно до статей 125, 126 Земельного кодексу України та статті 2 Закону України «Про використання земель оборони» використовувати земельну ділянку згідно Акту на право постійного користування земельною ділянкою ІІ-ЗП № 001486 від 17.05.2001 року, виданого Донецькій КЕЧ в/ч НОМЕР_3 , без оформлення акту на права постійного користування земельною ділянкою площею 2802 га на військову частину НОМЕР_1 . Через відсутність оформлених належним чином правовстановлюючих документів (Акту постійного користування земельною ділянкою) на в/ч НОМЕР_1 , або на Міністерство оборони України, як на окремих юридичних осіб, спірна земельна ділянка не може бути повернута до земель оборони тому, що право власності, оренди та постійного користування земельною ділянкою виникає з моменту державної реєстрації. Це право отримує виключно особа на яку оформлено та зареєстровано правовстановлюючий документ. Після ліквідації в/ч НОМЕР_3 та виключенням її з державної реєстрації право користування спірною земельною ділянкою було втрачено ще у 2004 році на підставі наказу Головнокомандувача від 05.11.2003р. № 75, відповідно до п. в ст. 141 Земельного кодексу України, ст. 91 ЦК України та ст. 59 ГК України, а не на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації від 03.04.2009р. № 192, яким не вилучалась земельна ділянка колишнього полігону, а лише упорядковувались правовідносини. Скасування у господарських судах розпорядження від 03.04.2009р. №192 не поновлює втрачену категорію земель оборони та не повертає право постійного користування земельною ділянкою колишнього полігону, площею 2802,06 га, ні Міністерству оборони України ні в/ч НОМЕР_1 тому, що у них ніколи не було юридично оформленого права у вигляді зареєстрованого Акту на право постійного користування земельною ділянкою. Земельна ділянка колишнього полігону не набула категорії земель оборони тому, що у користуванні Міністерства оборони України, КЕВ Запоріжжя або в/ч НОМЕР_1 спірна земельна ділянка юридично ніколи не перебувала. З урахуванням зазначеного, просить суд в позові відмовити. У зв'язку з обмеженим фінансуванням на відрядження дану справу відповідач просить розглянути без участі представника Бердянської районної державної адміністрації.

Треті особи на стороні позивача підтримують заявлені позовні вимоги з підстав, викладених прокурором у позовній заяві.

Треті особи на стороні відповідача в судові засідання не з'являлись, будь - яких пояснень та заперечень суду не надали.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, позивача, третіх осіб, суд

ВСТАНОВИВ:

28.12.2000р. п'ятнадцятою сесією двадцять третього скликання Бердянської районної ради прийнято рішення № 7 “Про матеріали інвентаризації землекористувань”, яким зокрема затверджено матеріали інвентаризації землекористувань по земельній ділянці Донецької КЕЧ військової частини А-4322 Бердянського гарнізону загальною площею 2802,06 га (п. 1.3); дозволено земельно-кадастровому бюро при Бердянському районному відділі земельних ресурсів провести роботи по закріпленню меж земельної ділянки на місцевості і виготовленню державного акту на право постійного користування землею, зокрема, Донецькій КЕЧ військової частини А-4322 Бердянського гарнізону (п. 2).

Відповідно до зазначеного рішення Донецькій КЕЧ військової частини НОМЕР_3 Бердянського гарнізону видано державний акт ІІ-ЗП № 001486 на право постійного користування землею 2802,06 га на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району Запорізької області в межах згідно з планом землекористування. Землю надано у постійне користування для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону.

Згідно з рішенням виконкому Запорізької обласної ради від 02.03.1992 р. № 48 проведена інвентаризація земель, наданих в постійне користування в/ч НОМЕР_3 , яким засвідчено, що в користуванні в/ч НОМЕР_3 Бердянського гарнізону Донецької КЕЧ залишається всього земель 2802,06 га, в т.ч. в постійному користуванні 2802,06 га.

Наказом Головнокомандувача Військ Противоповітряної оборони Збройних Сил України від 05.11.2003 р. № 75 “Про ліквідацію військового господарства військової частини НОМЕР_3 та призначення ліквідаційної комісії” правонаступником військової частини НОМЕР_3 визначено військову частину НОМЕР_1 (м. Нікополь).

Відповідно до акту прийому-передачі казарменно-житлового фонду, комунальних споруд і обладнання, квартирного майна, палива і території військового містечка № НОМЕР_4 с. Новопетрівка в/ч НОМЕР_3 здала, а в/ч НОМЕР_1 прийняла: казарменно-житловий фонд; комунальні споруди, обладнання і об'єкти упорядження військового містечка; земельну ділянку площею 2802,06 га, що займається військовим містечком № 3; технічну документацію на казарменно-житловий фонд, комунальні споруди і обладнання, документи на землекористування та інші, зокрема, державний акт на право користування землею № 012043 від 1978 року, технічний звіт по інвентаризації земель (опис № 4).

Згідно з актом, складеним у грудні 2005 року, Донецька квартирно-експлуатаційна частина району здала, а квартирно-експлуатаційний відділ м. Запоріжжя прийняв: казарменно-житловий фонд, комунальні споруди, обладнання та об'єкти благоустрою військового містечка, земельну ділянку площею 2802,06 га, яку займає військове містечко № 3, технічну документацію на казарменно-житловий фонд, комунальні споруди та обладнання, документи на землекористування та інші, зокрема, державний акт на право землекористування (опис № 4).

Розпорядженням від 03.04.2009 р. № 192 виконуючого обов'язки голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області “Про припинення права постійного користування земельною ділянкою” припинено право користування військовій частині НОМЕР_3 Бердянського гарнізону Донецької КЕЧ земельною ділянкою площею 2802,06 га на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району, у тому числі: рілля - 1037,38 га, пасовища - 1581,53 га, під господарськими шляхами і прогонами - 5,26 га, забудовані землі - 116,68 га, інші землі - 59,13 га, під водою - 2,08 га, яка надавалась рішенням Бердянської районної ради від 28.12.2000 р. № 7 для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону (п. 1). Переведено до земель запасу Новопетрівської сільської ради Бердянського району земельну ділянку площею 2802,06 га, у тому числі: рілля - 1037,38 га, пасовища - 1581,53 га, під господарськими шляхами і прогонами - 5,26 га, забудовані землі - 116,68 га, інші землі - 59,13 га, під водою - 2,08 га. Переведено дані землі до категорії земель сільськогосподарського призначення (п. 2). Визнано таким, що втратив чинність Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ЗП № 001486, реєстраційний № 390 від 17.05.2001 р., виданий військовій частині НОМЕР_3 Бердянського гарнізону Донецької КЕЧ для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону.

Підставою для прийняття розпорядження визначено ліквідацію військовій частині НОМЕР_3 Бердянського гарнізону Донецької КЕЧ, а землі, на яких вона була розташована, протягом тривалого часу не використовуються за цільовим призначенням, на даній земельній ділянці не зареєстровано право власності на об'єкт нерухомості.

Розпорядженням від 06.09.2010р. № 530 голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області “Про передачу громадянам у власність земельних ділянок на території Новопетрівської сільської ради” затверджено “Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, які перебувають взапасі на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району Запорізької області” (п. 1). Передано безоплатно у власність 13 громадянам згідно додатку земельні ділянки загальною площею 26 000 га, в тому числі пасовища - 26,000 га, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (землі запасу, колишня територія полігону в/ч НОМЕР_3 ), які розташовані на території Новопетрівської сільської ради. (п. 2).

На підставі зазначеного розпорядження громадянам оформлені та видані державні акти про право власності на земельні ділянки.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 07.12.2010р. у справі № 15/45/09-4/20/10 задоволений позов заступника військового прокурора Запорізького гарнізону в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах: позивач 1 - Міністерство оброни України, позивач 2 - Квартирно-експлуатаційний відділ міста Запоріжжя до відповідача Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - військова частина НОМЕР_1 , про визнання недійсним розпорядження голови Бердянської райдержадміністрації № 192 від 03.04.2009р. із дати прийняття. Визнано недійсним розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області № 192 від 03.04.2009р. “Про припинення права постійного користування земельною ділянкою”.

Зазначене рішення господарського суду залишено без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 15.02.2011 р., яка залишена без змін постановою Вищого господарського суду України від 19.05.2011 р.

Розпорядженням від 20.06.2011р. № 483 голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області визнано таким, що втратило чинність розпорядження голови райдержадміністрації від 03.04.2009р. № 192 “Про припинення права постійного користування земельною ділянкою”.

Предметом спору у даній справі є вимоги першого заступника військового прокурора Південного регіону України в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України до Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації № 530 від 06.09.2010р. “Про передачу громадянам у власність земельної ділянки на території Новопетрівської сільської ради”.

Проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню на наступних підставах.

Як зазначено у розпорядженні № 530 від 06.09.2010р., приймаючи розпорядження, адміністрація керувалась ст. ст. 17, 121, 123, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст. 21 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, Законом України “Про землеустрій”, Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. № 677 “Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок”.

Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

За приписами статті 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Підстави набуття права на землю встановлені ст. 116 Земельного кодексу України: громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Стаття 18 Земельного кодексу України передбачає, що до земель України належать усі землі в межах її території, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії.

Категорії земель України мають особливий правовий режим.

Згідно з ст. 19 цього Кодексу, за основним цільовим призначенням землі поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Згідно ст. 21 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, місцеві державні адміністрації розпоряджуються землями державної власності відповідно до закону.

Статтею 17 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом (п. “а”).

Згідно з п. 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Встановлено, що земельна ділянка, передана у власність спірним розпорядженням від 06.09.2010р. № 530, входить до складу земельної ділянки, яка була надана у постійне користування для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону рішенням Бердянської районної ради № 7 від 28.12.2000 р., що посвідчується державним актом ІІ-ЗП № 001486 на право постійного користування землею 2802,06 га на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району Запорізької області в межах згідно з планом землекористування. Державний акт був виданий Донецькій КЕЧ військової частини НОМЕР_3 Бердянського гарнізону.

Згідно ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Визначення земель оборони містить ст. 65 Земельного кодексу України: землями оборони та іншого призначення визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності.

Порядок використання земель оборони встановлюється законом.

Відповідно до ст. 77 Земельного кодексу України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати у державній та комунальній власності. Навколо військових та інших оборонних об'єктів у разі необхідності створюються захисні, охоронні та інші зони з особливими умовами користування. Порядок використання земель оборони встановлюється законом.

Правові засади і порядок використання земель оборони визначені спеціальним законодавством - Законом України “Про використання земель оборони”.

Згідно ст.1 цього Закону, землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України.

Правовий режим земель оборони встановлений у ст. 2 Закону України “Про використання земель оборони”: військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України. Особливості надання земельних ділянок військовим частинам під військові та інші оборонні об'єкти визначаються Кабінетом Міністрів України. Розміри земельних ділянок, необхідних для розміщення військових частин та проведення ними постійної діяльності, визначаються згідно із потребами на підставі затвердженої в установленому порядку проектно-технічної документації. Військові частини зобов'язані використовувати надані їм земельні ділянки відповідно до вимог земельного і природоохоронного законодавства та з дотриманням вимог щодо забезпечення безпеки населення у процесі проведення ними постійної діяльності.

Таким чином, земельна ділянка, яка була надана у постійне користування для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону загальною площею 2802,06 га на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району Запорізької області в межах згідно з планом землекористування, належить до земель оборони і має особливий правовий режим.

Відповідно до ст. 80 Земельного кодексу України, суб'єкти права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Згідно ст. 84 Земельного кодексу України, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону. До земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать, зокрема: землі оборони, крім земельних ділянок під об'єктами соціально-культурного, виробничого та житлового призначення (п. б). До земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема: землі оборони (п. в).

Відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою. Земельні ділянки, що належать до земель оборони, використовуються виключно згідно із Законом України «Про використання земель оборони»

Наслідки порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель передбачені ст. 21 Земельного кодексу: порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною; г) притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.

Статтею 13 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 9 Закону України “Про оборону України”, до повноваження Кабінету Міністрів України у сфері оборони належить, зокрема, встановлення порядку надання Збройним Силам України, іншим військовим формуванням у користування державного майна, в тому числі земельних (водних) ділянок.

Судом встановлено, що Кабінетом Міністрів України, як уповноваженим органом щодо розпорядження землями оборони, не приймалося рішення щодо розпорядження земельною ділянкою загальною площею 2802,06 га на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району Запорізької області, яка була у постійному користуванні (тобто безстроково) для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону, не приймалося рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки, що належить до земель оборони, в порядку, передбаченому ст. 20 ЗК України. Судове рішення про припинення права постійного користування попереднім землекористувачем також не приймалось.

На час прийняття розпорядження № 530 від 06.09.2010р., господарським судом розглядався спір у справі № 15/45/09 за позовом заступника військового прокурора Запорізького гарнізону в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах: позивач 1 - Міністерство оброни України, позивач 2 - Квартирно-експлуатаційний відділ міста Запоріжжя до відповідача Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - військова частина НОМЕР_1 , про визнання недійсним розпорядження голови Бердянської райдержадміністрації № 192 від 03.04.2009р. “Про припинення права постійного користування земельною ділянкою”.

Відповідно до ст. 21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси юридичної особи.

Згідно ст. 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (п. “г”).

За таких обставин, оцінюючи в сукупності досліджені судом докази, оспорюване розпорядження № 530 від 06.09.2010р. прийнято відповідачем всупереч наведеним вище приписам законодавства, порушує права позивача - Кабінету Міністрів України.

З урахуванням виведеного суд задовольняє позовні вимоги та визнає недійсним розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації № 530 від 06.09.2010 р. «Про передачу громадянам у власність земельних ділянок на території Новопетрівської сільської ради».

Заперечення відповідача спростовуються вищевикладеним, а також наступним.

Згідно п.п. 1.2.4, 1.2.5 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин”, за змістом статей 13, 14 Конституції України, статті 11 ЦК України, статей 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявленням власника землі і реалізуються відповідні права у цивільно-правових відносинах із урахуванням вимог ЗК України, спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності). Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам. Зокрема, відповідно до статті 20 ГК України, статей 16, 393 ЦК України визнання судом незаконним і скасування акта органів державної влади, влади Автономної Республіки Крим або місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, належить до способів захисту права власності.

Таким чином, з урахуванням ст.13 Конституції України, ст. 17 Земельного кодексу України, ст.ст. 3,17 КАС України, спір не належить до справ адміністративної юрисдикції, оскільки існує спір про право.

Суд також не бере до уваги посилання відповідача на адміністративну справу № К/800/2574/14, оскільки у даній справі суб'єктний склад сторін був інший.

Стосовно заяви про пропуск позовної давності, суд бере до уваги наступне.

Згідно ч. ч. 3, 4 ст. 267 ЦК України, позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

На момент прийняття спірного розпорядження, ст. 268 ЦК України встановлювала, що позовна давність не поширюється на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право.

На підставі викладеного, позов задовольняється повністю.

Згідно з ст. 49 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 22, 75, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації № 530 від 06.09.2010 р. “Про передачу громадянам у власність земельних ділянок на території Новопетрівської сільської ради”.

Стягнути з Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області (71100, м. Бердянськ, пр. Перемоги, буд. 3, код ЄДРПОУ 02140840) в доход Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район), банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, р/р № 31215206783007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025409, код бюджетної класифікації 22030001) суму 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору.

Видати наказ.

Суддя Т.А. Азізбекян

Повне рішення складено 09.11.2015р.