Постанова від 02.11.2015 по справі 127/17447/15-а

Справа №127/17447/15-а

Провадження № 2-а/127/555/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2015 року м. Вінниця

в складі: головуючого судді Бойко В. М.,

за участю секретаря Музики А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця про перерахунок пенсії, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця про перерахунок пенсії.

Адміністративний позов мотивований тим, що позивач з 07.06.2013 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниці та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». 12.06.2015 року позивач звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії та включення до її розміру всіх сум, зазначених у довідці Головного управління статистики від 11.06.2015 року № 18-18/Б-66/134 із відповідними даними, у тому числі суми матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3231,00 грн., індексація доходів громадян 10 180,77 грн., з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове держане пенсійне страхування. Однак, листом № 201/Б-1 від 26.06.2015 року їй було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на ст.33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої матеріальна допомога та індексація не є складовою заробітної плати, а тому не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю.

Ухвалою суду відкрито скорочене провадження в частині позовних вимог про визнання дій протиправними та зобов?язання до вчинення дій за період з 24.01.2015р. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення дій за період з 07.06.2013р. по 24.01.2015р. залишено без розгляду. ( а. с. 14) Дана ухвала набула законної сили.

До суду надійшли заперечення на адміністративний позов, в яких відповідач просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивача і за результатами розгляду яких, суд дійшов висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, тому ухвалою суду від 19.08.2015р. справу було призначено до судового розгляду. ( а. с. 26)

В судовому засіданні позивач підтримала заявлені позовні вимоги та просила їх задовольнити в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на викладене в письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач з 07.06.2013 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Вінниці та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до довідки Головного управління статистики у Вінницькій області від 11.06.2015 року № 18-18/Б-66/134, до складу нарахованої та виплаченої заробітної плати позивача ОСОБА_1, за період з 01.06.2011 року по 31.05.2013 року до інших виплат було включено, зокрема, матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію (а.с. 5).

Відповідно до листа № 201/Б-1 від 26.06.2015 року позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на ст.33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої матеріальна допомога та індексація не є складовими заробітної плати, а тому не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю (а.с. 9-11).

Відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно з ст. 2 цього ж Закону, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною другою ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Частинами 6 та 7 вказаної статті Закону передбачено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Суд критично оцінює твердження відповідача, стосовно того, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача у розмірі 80% від суми його заробітної плати, та вважає їх безпідставними та необгрунтованими оскільки, як вказує відповідач відповідно до ЗУ "Про запобігання фінансововї катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесено зміни до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" та встановлено, що пенсія державним службовцям визначається в розмірі 60 % суми їх заробітної плати, проте, на момент призначення пенсії позивачу була чинна редакція ст. 37 ЗУ "Про державну службу" якою встановлено, що пенсія державним службовцям визначається в розмірі 80 % суми їх заробітної плати, крім того, ЗУ "Про запобігання фінансововї катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014р. набрав законної сли 27.03.2014р., а позивачу призначено пенсію з 07.06.2013р., тобто ще до прийняття та набрання законної сили вказаного закону.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, суми індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, мають враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що дії відповідача є протиправними, оскільки не відповідають вимогам Конституції України та Закону, тому позовні вимоги позивача слід задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в розмірі 73 грн. 08 коп.

Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, ст.. 1 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 33, 35, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 2, ст.6, ч. 1 ст. 8, 11, 17, 71, ч. 3 ст. 72, ст. 104, 158, 160-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці, щодо неврахування для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 інших виплат , з яких були нараховані і сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в сумі 13 411,77 грн., а саме: матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 3231,00 грн., індексація доходів громадян 10 180,77 грн., з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове держане пенсійне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці здійснити з 24.01.2015р. перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії із застосуванням відсоткової ставки в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати при визначенні пенсії у відповідності до законодавства, що діяло на момент призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця, та із урахуванням вищезазначених складових заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в сумі 13 411,77 грн., а саме: матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 3231,00 грн., індексація доходів громадян 10 180,77 грн., з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73,08 грн.

Постанова суду може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її отримання через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Суддя: