Справа № 127/17324/15-а
Провадження № 2-а/127/548/15
03.11.2015 м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого - судді Волошина С.В.,
при секретарі Тонкопій Ю.І.,
за участю позивача ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
представників третьої особи - ОСОБА_4, та ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції Вінницької області, третя особа - ОСОБА_6, про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції Вінницької області ОСОБА_7 від 28.11.2013 року №3868624 про державну реєстрацію права власності, -
В провадженні Вінницького міського суду Вінницької області перебуває адміністративна справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції Вінницької області, третя особа - ОСОБА_6, про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції Вінницької області ОСОБА_7 від 28.11.2013 року №3868624 про державну реєстрацію права власності.
В судовому засіданні судом на обговорення поставлено питання щодо можливості передачі вказаної адміністративної справи до Вінницького окружного адміністративного суду згідно правил визначеної ст.. 18 КАС України предметної підсудності.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 та позивач ОСОБА_1 не заперечували щодо передачі вказаної справи для розгляду по суті до Вінницького окружного адміністративного суду.
Представник відповідача ОСОБА_3 з приводу вирішення вказаного питання поклався на розсуд суду.
Представники третьої особи ОСОБА_6 - ОСОБА_4 та ОСОБА_5, вказали на те, що дійсно згідно ст.. 18 КАС України вказана адміністративна справа предметно підсудна саме Вінницькому окружному адміністративному суду.
Суд, обговоривши питання про передачу адміністративної справи згідно правил предметної підсудності, заслухавши думки учасників процесу, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що вказана справа не може бути розглянута у відповідному складі Вінницьким міським судом Вінницької області, як адміністративним, зважаючи на наступне.
Згідно п.8 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №8 від 20.05.2013 р. «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів», відповідно до абзацу другого частини першої статті 2 Закону України від 1 липня 2004 року № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
За змістом статті 9 цього Закону державний реєстратор є державним службовцем, крім випадку, коли державним реєстратором є нотаріус.
Відповідно до частини другої статті 30 цього Закону дії або бездіяльність державного реєстратора, державного кадастрового реєстратора, нотаріуса, державного виконавця можуть бути оскаржені до суду. Суди повинні мати на увазі, що під діями також слід розуміти рішення, прийняті зазначеними суб'єктами владних повноважень з питань реєстрації.
Спори, які виникають у цих відносинах, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Ч.2 ст.18 КАС України визначено, що окружним адміністративним судам підсудні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Як встановлено п.п. 1,2 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні з поміж інших також адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Разом з тим, як встановлено судом, за описаних вище обставин, відповідач по справі не є органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, посадовою чи службовою особою органу місцевого самоврядування. Від так, суд приходить до висновку, що вказана справа предметно не підсудна Вінницькому міському суду Вінницької області, як адміністративному.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.22 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Враховуючи викладене, та те, що до початку розгляду справи по суті встановлено наведені обставини, а саме те, що вказана адміністративна справа не віднесена ст.18 КАС України до предметної підсудності Вінницького міського суду Вінницької області як адміністративного суду, оскільки вказана справа є справою, у якій однією зі сторін є реєстраційна служба Вінницького міського управління юстиції (інший державний орган, їх посадова чи службова особа), що у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 18 КАС України підлягає розгляду відповідним окружним адміністративним судом, суд приходить до висновку, що дана справа не підсудна Вінницькому міському суду Вінницької області як адміністративному суду, а тому справу слід передати до Вінницького окружного адміністративного суду для розгляду по суті.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 22 КАС України, суд -
Адміністративну справу №127/17324/15-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції Вінницької області, третя особа - ОСОБА_6, про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції Вінницької області ОСОБА_7 від 28.11.2013 року №3868624 про державну реєстрацію права власності, передати на розгляд до Вінницького окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення.