Справа №127/24094/15-а
28.10.2015
28 жовтня 2015 року м.Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Король О.П., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці, в якому просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті пенсії, з урахуванням «інших виплат», зазначених у довідці Вінницької обласної ради, зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці здійснити перерахунок пенсії, включивши до складових заробітної плати, із якої здійснюватиметься перерахунок, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, премії, а також інші виплати (винагороди до грамоти Кабінету Міністрів України, премії до Дня місцевого самоврядування, премії до ювілею) відповідно до довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01.11.2011 р. до 31.10.2013 р., виданої Вінницькою обласною радою. Крім того, просив зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці виплатити перераховану пенсію, починаючи з 18 листопада 2013 року.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що починаючи з 17.05.2013 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниці та отримує пенсію згідно з Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування». 12.08.2015 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії із врахуванням до заробітку сум виплат матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших виплат.
Листом від 27.08.2015 року №273/С-1 у задоволенні заяви відповідачем було відмовлено. На переконання позивача, така відмова є неправомірною.
У зв'язку з цим виникла необхідність звернення до суду з відповідним адміністративним позовом.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав, своїм правом щодо надання заперечення на позов у встановлений законом строк скористався та просив суд відмовити у задоволенні позову. Крім того, просив суд розгляд справи провести за загальними правилами КАС України, при цьому не зазначивши які обставини справи заважають суду провести розгляд цього адміністративного позову в скороченому провадженні.
Дослідивши докази та давши їм належну правову оцінку, суд вважає, що адміністративний позов обґрунтований, а тому підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Позивач, починаючи з 17.05.2013 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Вінниці та отримує пенсію згідно з Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» з 18.11.2013 року.
12.08.2015 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії із врахуванням до заробітку сум виплат матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших виплат.
Листом від 27.08.2015 року №273/С-1 у задоволенні заяви відповідачем було відмовлено. При цьому вмотивовуючи свою відмову, відповідач послався на приписи статті 33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якого заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років державній службі та інших надбавок.
Частина 2-3 статті 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад встановлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Означеним положенням Закону кореспондують п.2.2.2, п.2.2.3, п. 2.3.2 та п.2.3.3 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, відсоткові або комісійні винагороди, виплачені додатково до тарифної ставки (окладу, посадового окладу, винагороди та заохочення, що здійснюються раз на рік або мають одноразовий характер та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників.
Також, згідно зі статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
В силу частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Аналіз наведених законодавчих положень дає підстави для висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також інші виплати входили до системи оплати праці державного службовця, крім того, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, і враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Водночас, як вбачається з довідки Вінницької обласної Ради, матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та винагороди до грамоти Кабінету Міністрів України, премії до Дня місцевого самоврядування, премії до ювілею виплачені позивачу за період з 01.11.2011 року по 31.10.2013 року становили 27 328,98грн. При цьому на всі означені виплати було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в України ґрунтується на принципах, згідно з яким ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно ця норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України.
Відповідно до п.6 ст.92 Конституції України види і форми пенсійного забезпечення визначаються виключно Законами України.
Відповідно до частини 1 ст. 5 КАС України суд вирішує справи на підставі Конституції України та Законів.
Таким чином, відповідач при перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 зобов'язаний був врахувати всі види оплати праці, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до розділу 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 21.11.2005 року №22-1, затвердженим днем звернення за перерахунком пенсії, проведенням з одного виду пенсії на інший вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Позивач звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці про перерахунок пенсії 12.08.2015 року.
За таких обставин, суд вважає, позов підлягає до часткового задоволення, а тому слід визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці щодо відмови здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1, з моменту його звернення до управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці з вказаною заявою.
Керуючись ст.ст. 10, 11,71, 86, 93, 99, 159-163, 183-2 КАС України, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням інших виплат, зазначених у довідці Вінницької обласної ради.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат, включивши до складових заробітної плати, з якої здійснюватиметься перерахунок, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, премії, а також інші виплати (винагороду до грамоти Кабінету Міністрів України, премії до Дня місцевого самоврядування, премії до ювілею), відповідно до довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01.11.2011 р. до 31.10.2013 р., виданої Вінницькою обласною Радою.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію з 12 серпня 2015 року.
В решті вимог адміністративного позову відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір в розмірі 487,20 грн. шляхом його безспірного списання органом державної казначейської служби України з рахунку Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя