Справа № 194/1469/15-а
Провадження № 2-а/194/47/15
04 листопада 2015 року м. Тернівка
Тернівський міський суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Пономаренко І.П.
при секретарі Сафоновій А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засідання у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, суд -
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до управління пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що вона перебуває на обліку в УПФУ м. Тернівка Дніпропетровської області з 16.09.2011 року, постановою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 28 лютого 2014 року за її позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплатити їй пенсію державного службовця згідно довідки про заробітну плату №Б-С-25 від 13 січня 2014 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, починаючи з 14 серпня 2013 року. Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2015 року постанова Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 28 лютого 2014 року змінена в частині дати, з якої слід здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення на підставі довідки ТУ ДСА України в Дніпропетровській області Б-с-25 від 13 січня 2014 року, а саме з 01 лютого 2014 року. Листом від 23 липня 2015 року їй було повідомлено про виконання даного рішення у відповідності з діючим законодавством України та про перерахунок пенсії виходячи із 80% від заробітної плати. Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на час призначення їй пенсії, пенсія державного службовця призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, та за кожен повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більш 90 відсотків заробітної плати. Також, позивач зазначила, що при виконанні судового рішення відповідач УПФ в м. Тернівка порушив її право, зменшивши відсоток пенсії від заробітної плати з 89 % на 80 %. В зв'язку з зазначеними в позовній заяві обставинами позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку їй пенсії державного службовця відповідно до постанови Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 28 лютого 2014 року у справі №194/288/14-а з урахуванням 80 відсотків заробітної плати, зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця, відповідно до постанови Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 28 лютого 2014 року у справі №194/288/14-а з урахуванням 89 відсотків заробітної плати, тобто з 01 лютого 2014 року, з урахуванням різниці, що була виплачена у цей період та проводити виплату пенсії державного службовця у розмірі 89 відсотків заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, стягнути з державного бюджету на її користь судові витрати.
В письмових запереченнях представник відповідача, просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на доводи, викладені в запереченні.
Позивач надала до суду письмову заяву, згідно якої позов підтримала в повному обсязі, просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, також розглядати справу за її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, але надала до суду письмову заяву, в якій просила слухати справу без її участі.
У зв'язку з вищевикладеним, згідно ст.ст.41, 122 ч.4 КАС України, суд розглядає справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження та фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, приходить до наступного висновку.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що постановою Тернівського міського суду від 28 лютого 2014 року у справі № 194/288/14-а відповідача зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно довідки про заробітну № Б-с-25 від 13 січня 2014 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, починаючи з 14 серпня 2013 року (а.с.9-10).
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2015 року постанова Тернівського міського суду від 28 лютого 2014 року змінена в частині дати, з якої слід здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення на підставі довідки ТУ ДСА України в Дніпропетровській області № Б-с-25 від 13 січня 2014 року, на 01 лютого 2014 року (а.с.11-12).
Згідно до положень ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
На письмове звернення ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровській області від 23.07.2015 року повідомило, що після проведення перерахунку розмір її пенсії з 01.02.2014 року з урахуванням 80 відсотків суми заробітної плати становить 1604 грн. 72 коп., а розмір пенсії станом на 01.07.2015 року з урахуванням індексації становить 1783 грн. 13 коп.(а.с. 13-14).
На письмове звернення ОСОБА_1 головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 27.08.2015 року повідомило, що з 16 вересня 2011 року УПФУ в м. Тернівка Дніпропетровської області призначило їй пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 89 відсотків від суми заробітної плати. Перерахунок пенсії відповідно до постанови суду проведено з 01.02.2014 року за нормами діючого законодавства (а.с.17-18).
Відповідно до ст.ст.22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, не встановлюють.
Згідно до положень ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Тобто, при перерахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст.37 Закону України «Про державну службу», саме в редакції, що діяла на момент призначення їй пенсії, відповідно до якого розмір пенсії повинен становити 89 % від заробітної плати. Тобто відповідач повинен був застосовувати саме норми Закону України, які не встановлюють обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
Таким чином, суд вважає, що перераховуючи пенсію позивачеві виходячи з 80 % від заробітної плати державного службовця, відповідач порушив конституційне право позивача, шляхом його звуження та обмеження, на отримання пенсії у розмірі вже призначеної пенсії, виходячи із 89 % від заробітної плати.
Отже, проведений перерахунок пенсії позивачу в розмірі 80 % є порушенням її конституційного права на соціальний захист, так як звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.
Аналогічна позиція зі спірного питання викладена в постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13 та від 17 грудня 2013 року у справі № 21-445а13.
Крім того і практика Європейського суду з прав людини, яка, відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», є джерелом права, свідчить про те, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків (справа «Кечко проти України», рішення від 08.11.2005 року).
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАСУ якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ст. 94 КАС України суд також вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області на користь позивача понесені по справі судові витрати у розмірі 487 грн. 20 коп.
На підставі викладеного, керуючись ч.2 ст.19 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 8 9, 11, 69, 104, 122, 159, 160, 162, 163 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до постанови Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 28 лютого 2014 року у справі №194/288/14-а з урахуванням 80 відсотків заробітної плати.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області з 01 лютого 2014 року здійснити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії державного службовця, відповідно до постанови Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 28 лютого 2014 року у справі №194/288/14-а з урахуванням 89 відсотків заробітної плати, з урахуванням різниці, що була виплачена у цей період та проводити виплату пенсії державного службовця у розмірі 89 відсотків заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1), понесені по справі судові витрати в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Тернівський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: І.П. Пономаренко