Справа № 158/1919/15-а
Провадження № 2-а/0158/58/15
20 жовтня 2015 року м. Ківерці
Ківерцівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Корецької В.В.
при секретарі - Процик Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі Волинської області про визнання відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії за період з 29.04.2014 року по 11.11.2014 року, без обмеження граничного розміру отримуваної пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат,
30.09.2015 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі Волинської області про визнання відмови відповідача у здійсненні перерахунку призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 84 відсотків від розміру суддівської винагороди діючого судді за період з 29.04.2014 року по 11.11.2014 року, без обмеження граничного розміру отримуваної пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 20.10.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1, за заявою останньої, в частині позовних вимог про проведення перерахунку пенсії, виходячи не з 80%, а 84% діючого окладу судді, залишено без розгляду.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що згідно постанови Ківерцівського районного суду Волинської області від 11.11.2014 року та на підставі виконавчого листа, державною виконавчою службою Ківерцівського РУЮ було зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі провести перерахунок та виплату пенсії за період з 29.04.2014 року по 11.11.2014 року.
Оскільки на думку позивача перерахунок пенсії не було здійснено належним чином, тому 25.08.2015 року вона звернулася до відповідача із заявою про проведення повторного перерахунку пенсії у відповідності до норм закону, однак їй було відмовлено у здійсненні вказаного перерахунку, посилаючись на п. 8 ст. 38 ЗУ «Про державну службу» та ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2014 року, згідно яких максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Позивач вважає таку відмову необґрунтованою, оскільки при виході на пенсію 23.01.2009 року обмежень щодо виплати максимальної пенсії в ЗУ «Про державну службу» не існувало, і вони були введені лише 02.03.2015 року та поширюються на осіб, яким пенсія призначається, а не перераховується.
Тому просить визнати неправомірною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язати здійснити перерахунок і виплату пенсії за період з 29.04.2014 року по 11.11.2014 року, у розмірі 80 відсотків грошової винагороди судді, який працює на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру щомісячного грошового утримання судді у відставці, з урахування раніше проведених виплат.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, згідно поданої до суду заяви просить позов задовольнити та розгляд справи проводити у ї відсутності.
Згідно поданого заперечення, відповідач не визнав заявлений позов та просив відмовити у задоволенні заявленого позову, посилається на те, що перерахунок пенсії позивачу проведений у відповідності до положень ЗУ «Про державну службу», і УПФ в Ківерцівському районі не було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки заява позивача від 25.08.2015 року не була подана у формі, визначеній додатком 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому відповідь на таку заяву не носить характеру офіційної відмови у проведенні перерахунку пенсії.
Представник відповідача Лисюк А.В. в судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності.
Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Як передбачала ч. 3 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до внесення до неї змін Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VI, «Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання».
Як вбачається з наказу Ківерцівського районного суду Волинської області № 02-04.02 від 23.01.2009 року, позивача звільнено з посади судді у зв'язку з поданням заяви про відставку за станом здоров'я.
Відповідно до ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №2453-VI від 07.07.2010 року було здійснено підвищення посадового окладу судді місцевого суду.
08 липня 2011 року прийнято Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI, ст. 2 якого визначає, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, ЗУ «Про державну службу», ЗУ «Про прокуратуру», ЗУ «Про статус народного депутата України», ЗУ «Про Національний банк України», ЗУ «Про Кабінет Міністрів України», ЗУ «Про дипломатичну службу», ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», ЗУ «Про судову експертизу», ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ЗУ «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність», ЗУ «Про пенсійне забезпечення забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, пунктом 21 розділу 2 «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону у частині третій ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» перше речення після цифр і слів «80 відсотків грошового утримання судді» доповнено словами і цифрами «з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; друге речення виключено; ч. 5 викладено в такій редакції: «Виплата щомісячного довічного грошового утримання, призначеного відповідно до цієї статті, на період роботи на посадахпосадах, які дають право на його призначення або право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про статус народного депутата України», « Про державну службу», припиняється. На цей період призначається і виплачується пенсія відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України".
Рішенням Конституційного Суду України №3-рп/2013 від 03 червня 2013 року встановлено, що визначений ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» порядок нарахування щомісячного довічного грошового утримання було змінено ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», внаслідок чого зменшено розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів. Залишивши незмінним зміст права на щомісячне довічне грошове утримання суддів, ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» звузив обсяг цього права, встановивши обмежену базу для нарахування суддям щомісячного довічного грошового утримання, та скасував право суддів на одержання щомісячного довічного грошового утримання без обмеження граничного розміру, чим знизив і досягнутий рівень гарантії незалежності суддів. Отже, вимоги ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не узгоджується з конституційним положенням про недопустимість звуження змісту чи обсягу гарантій незалежності суддів, а тому суперечить ст. 126 Конституції України.
Вказаним рішенням визначено, що застосуванню підлягає ч. 3 ст. 138 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» в редакції до змін, внесених ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», а саме: «Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання».
Крім того, частину третю, перше, друге, третє речення частини п'ятої ст. 138 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року у редакції ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року, а також ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року визнано неконституційними.
Встановлено, що положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Таким чином, суд приходить до висновку про неправомірність відмови відповідача, оформленої листом від 02.09.2015 року № 4375/02-60, у перерахунку позивачу щомісячного довічного грошового утримання виходячи з грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, та наявність підстав для перерахунку та виплати позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, починаючи з 29.04.2014 року по 11.11.2014 року у розмірі 80 відсотків грошової винагороди судді, який працює на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру щомісячного грошового утримання судді у відставці, з урахування раніше проведених виплат.
При цьому підстави для зазначення судом конкретного розміру щомісячного довічного грошового утримання судді, який зобов'язаний виплатити відповідач, відсутні, оскільки розрахунок розміру виплати відноситься до компетенції відповідача.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 159, 160, 162 КАС України, Конституцією України, ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», рішенням Конституційного Суду України №3-рп/2013 від 03 червня 2013 року, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі Волинської області в перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі Волинської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 29.04.2014 року по 11.11.2014 року у розмірі 80 відсотків грошової винагороди судді, який працює на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру щомісячного грошового утримання судді у відставці, з урахування раніше проведених виплат.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Ківерцівський районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ківерцівського районного суду В.В. Корецька