Постанова від 02.11.2015 по справі 157/1045/15-а

Справа № 157/1045/15-а

Провадження №2-а/157/44/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2015 року місто Камінь-Каширський

Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Антонюк О.В.,

з участю - секретаря Фесь Т.І.,

позивача - ОСОБА_2,

представника позивача - Овсієнко О.В.,

представника відповідача - Остапук С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Камінь-Каширського міського голови Бондаря Василя Івановича, Камінь-Каширської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

встановив:

У жовтні 2015 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність 58 сесії Камінь-Каширської міської ради щодо неприйняття рішення про надання йому дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради орієнтовною площею до 0,10 га за адресою: АДРЕСА_1, та зобов'язати міську раду на наступному пленарному засіданні ради прийняти рішення про надання йому дозволу на складання такого проекту, посилаючись на те, що рішенням Камінь-Каширського районного суду Волинської області було зобов'язано Камінь-Каширського міського голову Бондаря В.І. винести на сесію міської ради та розглянути п. 1 розпорядження міського голови № 33 від 19.06.2015 року щодо зупинення дії рішення 55 сесії міської ради про розгляд його заяви про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», проте, виконуючи це рішення суду, міська рада порушила порядок розгляду його звернення, оскільки невідомо, які саме зауваження були внесені міським головою на розгляд сесії; згідно списку депутатів міської ради були присутніми 27 депутатів, однак голосувало 25 депутатів, не був включений під час голосування голос міського голови, який проводив пленарне засідання, а також міською радою не було прийнято рішення по суті щодо його клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною площею до 0,1000 га за адресою АДРЕСА_1, у відповідності з положеннями п. 7 ст. 118 ЗК України.

Під час розгляду справи позивач ОСОБА_2 уточнив позовні вимоги і просив визнати протиправною бездіяльність 58 сесії Камінь-Каширської міської ради щодо неприйняття рішення про надання йому дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради орієнтовною площею до 0,10 га за адресою: АДРЕСА_1; зобов'язати Камінь-Каширську міську раду Волинської області на наступному пленарному засіданні ради розглянути рішення щодо ОСОБА_2 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради орієнтовною площею до 0,10 га за адресою: АДРЕСА_1, з врахуванням внесених міським головою Бондарем В.І. зауважень та прийняти рішення відповідно до вимог ст. 118 ЗК України; зобов'язати Камінь-Каширського міського голову Бондаря В.І. внести на наступне пленарне засідання ради рішення щодо ОСОБА_2 про надання йому дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради орієнтовною площею до 0,10 га за адресою: АДРЕСА_1, з врахуванням внесених міським головою Бондарем В.І. зауважень та відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

У судовому засіданні позивач ОСОБА_2 та його представник Овсієнко О.В. уточнені позовні вимоги підтримали повністю з викладених у позові підстав і просили їх задовольнити.

Відповідач Камінь-Каширський міський голова Бондар В.І. і представник відповідача Камінь-Каширської міської ради Остапук С.В. позов не визнали і суду пояснили, що проект рішення про надання ОСОБА_2 дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради орієнтовною площею до 0,10 га за адресою: АДРЕСА_1, повторно розглядався на сесії міської ради 10.09.2015 року, проте рішення депутатами не прийнято. Постанова Камінь-Каширського районного суду від 17 серпня 2015 року, якою було зобов'язано міського голову винести на сесію міської ради та розглянути п. 1 розпорядження міського голови щодо зупинення дії рішення міської ради, яким ОСОБА_2 надавався дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність спірної земельної ділянки виконана, що підтверджується постановою державного виконавця про закінчення виконавчого провадження від 02 жовтня 2015 року.

Заслухавши пояснення сторін, їх представників та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги належить задовольнити частково, зважаючи на таке.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбаченого законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності зі ст. 2 КАС України, суд повинен перевірити чи оскаржувані дії вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, тобто з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо, та в залежності від встановленого - вирішити спір.

Статтею 116 ЗК України передбачені підстави набуття права на землю, згідно з якими, за позивачем зберігається право на безоплатну передачу земельної ділянки лише один раз по кожному виду використання.

Судом встановлено, що у липні 2014 року позивач ОСОБА_2 звернувся до Камінь-Каширської міської ради з клопотанням про надання йому земельної ділянки для будівництва житлового будинку в АДРЕСА_1, що підтверджується його заявою від 02 липня 2014 року вх. № 1095.

Згодом позивач подав у Камінь-Каширську міську раду заяву про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, по АДРЕСА_1 про що представник відповідача Остапук С.В. у судовому засіданні не заперечила. (Надати таку заяву позивача для дослідження її у судовому засіданні, як пояснила представник відповідача Остапук С.В., вона не може (хоча листом від 09 жовтня 2015 року за № 157/1045/15-а/3760/2259/2015 Камінь-Каширському міському голові Бондарю В.І. судом пропонувалося надати оригінал заяви ОСОБА_2 про надання йому дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки у приватну власність)).

Рішенням Камінь-Каширської міської ради шостого скликання № 55/31 від 16 червня 2015 року «Про розгляд заяви ОСОБА_2 жителя АДРЕСА_2 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради» ОСОБА_2 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради орієнтовною площею до 0,1000 га за адресою: АДРЕСА_1.

Проте, вказане рішення міської ради не набрало чинності, оскільки розпорядженням Камінь-Каширського міського голови № 33 від 19 червня 2015 року його дію було зупинено (а.с. 12).

Як зазначається в адресованому позивачеві повідомлені за підписом Камінь-Каширського міського голови від 17 липня 2015 року № 421/2.2.-3, дію рішення міської ради № 55/31 від 16 червня 2015 року було зупинено в зв'язку з нововиявленими обставинами: члену сім'ї ОСОБА_2, а саме, матері ОСОБА_6, надана земельна ділянка для індивідуального будівництва по провулку Магістральний у м. Камені-Каширському; рішенням міської ради № 55/12 від 16 червня 2015 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд ОСОБА_6 за адресою АДРЕСА_3.

Не погоджуючись з розпорядженням міського голови про зупинення дії рішення № 55/31 від 16 червня 2015 року, позивач ОСОБА_2 оскаржив його до суду і постановою Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 17 серпня 2015 року дії міського голови в частині винесення на сесію питання про скасування рішення Камінь-Каширської міської ради № 55/31 від 16 червня 2015 року визнано протиправними, скасовано п. 3.1. розпорядження про відміну рішення Камінь-Каширської міської ради № 55/31 від 16 червня 2015 року та зобов'язано Камінь-Каширського міського голову Бондаря В.І. протягом двотижневого строку після набрання постановою законної сили повторно винести на сесію міської ради та розглянути п. 1 розпорядження Камінь-Каширського міського голови Бондаря В.І. № 33 від 19 червня 2015 року «Про зупинення дії рішення 55 сесії Камінь-Каширської міської ради шостого скликання про розгляд заяви ОСОБА_2 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради» відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Витяг з протоколу засідання Камінь-Каширської міської ради 58 сесії шостого скликання від 10 вересня 2015 року вказує на те, що при повторному розгляді питання про надання дозволу ОСОБА_2 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, міська рада не подолала вето Камінь-Каширського міського голови. З цього ж протоколу сесії також вбачається, що міським головою було постановлено на голосування проект рішення «Про розгляд заяви ОСОБА_2 жителя АДРЕСА_2 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Камінь-Каширської міської ради», проте депутати міської ради вирішили таке рішення не прийняти. При цьому з присутніх на сесії 27 депутатів ради та міського голови, голосувало лише 25 осіб (а.с. 27).

Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановлені результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням. Рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Статтею 118 ЗК України визначено, зокрема, що громадяни зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і, згідно з п. 7 ст. 118 ЗК України, дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключних повноважень міських рад належить вирішення питань регулювання земельних відносин.

Аналізуючи вищенаведені положення законів та встановлені у справі обставини, суд приходить до висновку, що Камінь-Каширською міською радою не прийнято рішення по суті питання щодо надання позивачу дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою для оформлення права власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а тому міську раду необхідно зобов'язати розглянути таке питання з врахуванням вимог чинного законодавства України (в тому числі і ч. 7 ст. 118 ЗК України).

При цьому належить відмітити, що дотримання вимог ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» про відхилення або прийняття зауважень міського голови щодо зупинення дії рішень не виключає необхідності виконання положень ст. 118 ЗК України, якою чітко передбачено, що орган місцевого самоврядування за результатами клопотання громадянина про одержання безоплатно у приватну власність земельної ділянки із земель комунальної власності дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Рада в межах своїх повноважень, як передбачено ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», приймає нормативні та інші акти у формі рішень, а у відповідності до ст. 67 Регламенту роботи Камінь-Каширської міської ради шостого скликання, на пленарних засіданнях рада може приймати нормативні та інші акти у формі: рішення ради, прийнятого у межах її компетенції, відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для досягнення певної цілі, що спричинює певні юридичні наслідки; доручення - рішення ради, що стосується органу чи посадової особи ради, і містить зобов'язання або повноваження до одноразової дії; звернення - рішення ради, звернене до не підпорядкованих раді суб'єктів із закликом до певних дій та ініціатив; заяви - рішення ради, що містить в собі виявлення позиції ради з певних питань; процедурного рішення - рішення, прийнятого радою з процедурних питань відповідно до цього регламенту. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні шляхом персонального голосування депутатів. При встановленні результатів голосування до загального складу ради включається міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Якщо результат голосування викликає обґрунтовані сумніви, що, на думку суду, має місце в даному випадку (оскільки з присутніх на сесії 27 депутатів ради та міського голови, голосувало лише 25 осіб), рада може прийняти процедурне рішення про переголосування.

Також суд звертає увагу на те, що підставою для відмови громадянину, який зацікавлений в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації та подав відповідне клопотання, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, може бути, відповідно до вимог ч. 7 ст. 118 ЗК України, лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність має бути мотивованою.

В той же час доводи позивача про те, що відповідачами не виконано постанови Камінь-Каширського районного суду від 17 серпня 2015 року в частині винесення на сесію міської ради та розгляду п. 1 розпорядження міського голови про зупинення дії рішення міської ради, яким позивачу був наданий дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (з урахуванням ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»), мають вирішуватися у відповідності до Закону України «Про виконавче провадження» та ст. 181 КАС України, а тому не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання міського голови винести на сесію міської ради рішення щодо надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки у приватну власність з врахуванням внесених міським головою зауважень.

Також не можуть бути задоволені вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльності 58 сесії Камінь-Каширської міської ради щодо неприйняття рішення про надання ОСОБА_2 дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з огляду на те, що сесії ради - є організаційно-правою формою роботи міської ради (це сукупність пленарних засідань ради, а також засідань її постійних комісій).

Відповідно до ч. 1 ст. 87 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Пунктом 1 ч. 3 ст. 87 КАС України встановлено, що до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на правову допомогу.

Частинами 1, 3 ст. 90 КАС України регламентовано, що витрати пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги, передбачених законом. Граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлюється законом. Згідно зі ст. 1 Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах - суб'єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.

З 01 вересня 2015 року розмір мінімальної заробітної плати становить 1378 грн., отже, граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу не може перевищувати 551 грн. 20 коп. за годину участі особи, яка надавала правову допомогу.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем на підтвердження понесення витрат на правову допомогу надано договір про надання правової допомоги від 10 вересня 2015 року, укладений з адвокатом Овсієнко О.В., яка діє на підставі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № 409. У відповідності до умов договору ОСОБА_2 зобов'язався своєчасно та в повному обсязі оплатити надані йому юридичні послуги.

Відповідно до розрахунку наданих послуг, адвокатом надані позивачу послуги з попередньої консультації щодо характеру спірних правовідносин, вартістю 500 грн., вивчення та правовий аналіз матеріалів справи, вивчення судової практики - 500 грн., підготовка процесуальних документів - 700 грн., представництво інтересів в суді - 1000 грн.

Оплата послуг адвоката підтверджується квитанцією до прибуткового касового ордера № 38/а від 02 листопада 2015 року на суму 2700 грн.

З журналів судових засідань вбачається, що адвокат Овсієнко О.В. брала участь в судових засіданнях 15.10.2015 року з 14.30 год. по 14.51 год., 16.10.2015 року з 11.26 год. по 13.10 год., з 15.57 год. по 17.50 год. та 02.11.2015 року з 14.50 год. по 15.36 год., що в загальному обсязі - 4 год. 43 хв.

Таким чином, виходячи із 40 % встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням, та беручи до уваги обсяг наданої правової допомоги, зокрема підготовка позовної заяви до суду та участь в судових засіданнях, суд приходить до висновку, що позивачем обґрунтовано понесені витрати у розмірі 2700 грн.

Згідно з ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу відповідно до тієї частини вимог, у задоволені яких позивачеві відмовлено.

Відтак, враховуючи, що фактично позивачу задоволено лише третину вимог, то на його користь з Камінь-Каширської міської ради (місцевого бюджету) належить стягнути 900 грн. понесених витрат по оплаті правової допомоги (1/3 від 2700 грн.) та судовий збір у розмірі 162 грн. 40 коп. (1/3 від 487 грн. 20 коп. (сплаченого позивачем судового збору у мінімальному розмірі при звернені з позовом до суду)), а всього 1062 грн. 40 коп. судових витрат.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 6, 7, 11, 70, 71, 72, 76, 79, 87, 90, 94, 159, 161-163 КАС України, суд

постановив:

Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Зобов'язати Камінь-Каширську міську раду на найближчій сесії Камінь-Каширської міської ради розглянути питання про надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею до 0,1000 га, за адресою: АДРЕСА_1, безоплатно у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.

Стягнути з Камінь-Каширської міської ради на користь ОСОБА_2 судові витрати у розмірі 1062 гривні (одна тисяча шістдесят дві) 40 копійок.

У задоволенні позову в іншій частині вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Камінь-Каширський районний суд Волинської області. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий: О. В. Антонюк