26 жовтня 2015 року м. Київ К/9991/53168/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого судді Пилипчук Н.Г.
суддів Ланченко Л.В.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську
на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18.05.2011
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.07.2011
у справі № 2а-3287/11/1270
за позовом Публічного акціонерного товариства «Луганський хіміко-фармацевтичний завод»
до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 18.05.2011, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.07.2011, позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкові повідомлення-рішення Ленінської МДПІ у м.Луганську від 21.03.2011 № 0000232360 про зменшення бюджетного відшкодування (в тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість в загальній сумі 2329736,45 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ПАТ «Луганський хіміко-фармацевтичний завод» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3,40 грн.
Ленінська МДПІ у м.Луганську подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нове рішення про відмову в замовленні позову повністю.
Заслухавши доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, судові рішення, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено такі обставини.
Підставою для визначення позивачу за податковим повідомленням-рішенням від 21.03.2011 № 0000232360 про зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 2329736,45 грн. слугували висновки невиїзної документальної перевірки з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок підприємства у банку за жовтень 2005 року, листопад 2006 року - березень 2007 року, травень 2007 року, серпень-вересень 2007 року, грудень 2007 року - червень 2008 року, вересень-жовтень 2008 року, грудень 2008 року, травень 2009 року - березень 2010 року, викладені в акті від 21.03.2011 № 118/23-616/00480796, про порушення позивачем вимог п. 1.8 ст. 1, п.п. 7.3.1 п. 7.3, п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість». Відповідач вважає, що позивач не має права на бюджетне відшкодування за відсутності висновків зустрічних перевірок про сплату податку на додану вартість до бюджету контрагентами.
Указані періоди за жовтень 2005 року, листопад 2006 року та березень 2010 року раніше вже перевірялися податковими органами.
Суд касаційної інстанції знаходить обґрунтованими висновки судів про протиправність податкового повідомлення-рішення від 21.03.2011 № 0000232360, оскільки судами встановлено, що правомірність визначення позивачем сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість підтверджено судовими рішеннями, що набрали законної сили.
Так, постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11.06.2009 у справі № 2а-21342/09/1270 позов ВАТ «Луганський хіміко-фармацевтичний завод» до Ленінської МДПІ у м. Луганську та Головного управління Державного казначейства України в Луганській області про стягнення коштів з державного бюджету задоволені повністю, стягнуто заборгованість з бюджетного відшкодування з ПДВ за податковими деклараціями: за жовтень 2005 року в сумі 24541,45 грн., за листопад 2006 року в сумі 51780 грн., за грудень 2006 року в сумі 40080 грн., за січень 2007 року в сумі 61132 грн., за лютий 2007 року в сумі 42927 грн., за березень 2007 року в сумі 63034 грн., за травень 2007 року в сумі 21826 грн., за серпень 2007 року в сумі 31971 грн., за вересень 2007 року в сумі 25339 грн., за грудень 2007 року в сумі 96368 грн., за січень 2008 року в сумі 51020 грн., за лютий 2008 року в сумі 39401 грн., за березень 2008 року в сумі 59502 грн., за квітень 2008 року в сумі 119870 грн., за травень 2008 року в сумі 37294 грн., за червень 2008 року в сумі 45736 грн., за вересень 2008 року в сумі 54836 грн., за жовтень 2008 року в сумі 6470 грн., за грудень 2008 року в сумі 128484 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09.02.2010 позовні вимоги ВАТ «Луганський хіміко-фармацевтичний завод» до Ленінської МДПІ в м.Луганську, Головного управління Державного казначейства України в Луганській області про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в сумі 826717,00 грн. задоволено повністю, стягнуто з Державного бюджету України на користь ВАТ «Луганський хіміко-фармацевтичний завод» бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за податковими деклараціями: за січень 2009 року в сумі 94964,00 грн., за лютий 2009 року в сумі 40500,00 грн., за березень 2009 року в сумі 40050,00 грн., за квітень 2009 року в сумі 82091,00 грн., за травень 2009 року в сумі 97770,00 грн., за червень 2009 року в сумі 135075,00 грн., за липень 2009 року в сумі 78785,00 грн., за серпень 2009 року в сумі 257482,00 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 03.12.2010 у справі № 2а-6493/10/1270 задоволено позов ВАТ «Луганський хіміко-фармацевтичний завод» до Ленінської МДПІ у м. Луганську, Головного управління Державного казначейства України в Луганській області про стягнення суми бюджетного відшкодування з ПДВ. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ВАТ «Луганський хіміко-фармацевтичний завод» бюджетне відшкодування з ПДВ в сумі 890272 грн., в т.ч. за податковими деклараціями за вересень 2009 року в сумі 112442 грн., за жовтень 2009 року в сумі 125371 грн., за листопад 2009 року в сумі110167 грн., за грудень 2009 року в сумі 103517 грн., за січень 2010 року в сумі 156153 грн., за лютий 2010 року в сумі 98193 грн., за березень 2010 року в сумі 190729 грн.
Судами встановлено, що вказані судові рішення набрали законної сили.
Окрім того, судами встановлено, що рішенням ДПА в Луганській області від 27.08.2010 № 15676/25-08 скасовано податкове повідомлення-рішення Ленінської МДПІ у м. Луганську від 21.06.2010 № 0000412360/1 про зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 62302,49 грн. за квітень 2008 року. Рішенням ДПА України в Луганській області від 22.12.2010 № 23776/25-08 скасовано податкове повідомлення-рішення Ленінської МДПІ у м. Луганську від 20.08.2010 № 0000752360/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 1648528,51 грн., в т.ч. за березень 2008 року в сумі 12606 грн., за квітень 2008 року в сумі 57567,51 грн., за грудень 2008 року в сумі 128484 грн., за червень 2009 року в сумі 135075 грн., за вересень 2009 року в сумі 112442 грн., за жовтень 2009 року в сумі 125371 грн., за листопад 2009 року в сумі 110167 грн., за грудень 2009 року в сумі 103517 грн., за січень 2010 року в сумі 156153 грн., за лютий 2010 року в сумі 91893 грн., за березень 2010 року в сумі 190729 грн., за квітень 2010 року в сумі 128958 грн., за травень 2010 року в сумі 148689 грн., за червень 2010 року в сумі 146877 грн.
Суд касаційної інстанції вважає, що суди повно встановили обставини у справі, правильно застосували норми матеріального і процесуального права: ст. 124 Конституції України, п.1.3, п. 1.8, ст. 1, п.п. 7.7.1, п.п. 7.7.2, п.п. 7.7.4, п.п. 7.7.5 п. 7.7 Закону України «Про податок на додану вартість», ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України та надали правову оцінку встановленим обставинам. Підстав для задоволення касаційної скарги не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220, 2201, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -
Касаційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську залишити без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18.05.2011 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.07.2011 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою, поданою безпосередньо до Верховного Суду України у порядку, встановленому статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Н.Г. Пилипчук
Судді Л.В. Ланченко
Ю.І. Цвіркун