Ухвала від 29.10.2015 по справі 818/193/14

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2015 року м. Київ К/800/64430/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головчук С.В. (суддя-доповідач),

Ліпського Д.В.,

Черпака Ю.К.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «СНД-Автотранс»

на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26 березня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2014 року

у справі за позовом Сумського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері до виконавчого комітету Сумської міської ради, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю «СНД-Автотранс» (далі - ТОВ «СНД-Автотранс»), Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 (далі - ФОП ОСОБА_4.), Фізична особа-підприємиць ОСОБА_5 (далі - ФОП ОСОБА_5.), Державне підприємство «Сумиавтотранссервіс» (далі - ДП «Сумиавтотранссервіс»), Товариство з обмеженою відповідальністю «АТП-1054» (далі - ТОВ «АТП-1054»), ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання незаконним та скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2014 року Сумський прокурор з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері звернувся до суду з позовом про визнання незаконним і скасування рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 24 жовтня 2013 року № 528. В обґрунтування вимог зазначав, що за результатами проведеної у вересні 2013 року перевірки було встановлено, що конкурсним комітетом не дотримано вимоги закону при проведенні конкурсу, у зв'язку з чим 11 листопада 2013 року позивачем внесено подання голові Сумської міської ради про усунення порушень вимог Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-III) та скасування рішення від 24 жовтня 2013 року № 528 про введення в дію рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу. Посилаючись на те, що рішенням відповідача від 17 грудня 2013 року № 606 подання прокурора відхилено, просив суд визнати неправомірним та скасувати рішення № 528.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 26 березня 2014 року, яку залишено без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2014 року, в позові відмовлено.

У касаційній скарзі третя особа - ТОВ «СНД-Автотранс» порушує питання про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалення нового про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, неправильне застосування норм Закону № 2344-III та постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року № 1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» (далі - Порядок № 1081). Вказує, що суди не дали належної правової оцінки обставинам справи та наданим доказам щодо свідчать про надання окремими автомобільними перевізниками неналежним чином оформлених документів для участі в конкурсі, що призвело до прийняття неправомірного рішення відповідачем.

Перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що 25 вересня 2013 року заступником Сумського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері проведено перевірку додержання відповідачем вимог законодавства з питань організації пасажирських перевезень, в тому числі контролю за виконанням зобов'язань переможцями конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м. Суми.

В ході цієї перевірки було встановлено, що під час проведення у жовтні 2013 року конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Суми, а саме: «Василівська-Тополянська» маршрут № 8; «Хіммістечко-Роменська» маршрут № 17А; «Баранівка-Баранівка» маршрут №24; «Добровільна-Аеропорт» маршрут №53 та «Роменська-Баранівка» маршрут №57 , конкурсним комітетом не дотримано вимог Порядку № 1081, у зв'язку з чим 11 листопада 2013 року позивачем внесено подання голові Сумської міської ради про вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень вимог Закону № 2344-III, а також причин і умов, що їм сприяють та скасування рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 24 жовтня 2013 року № 528 «Про введення в дію рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Суми».

Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 17 грудня 2013 року № 606 подання Сумського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері було відхилено в цілому.

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону № 2344-III забезпечення організації пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладено на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.

За приписами частини 1 статті 43 Закону № 2344-ІІІ, визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - конкурс) визначено Порядком №1081, який є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

За визначеннями, наведеними в пункті 2 Порядку № 1081 організатор - це орган виконавчої влади, виконавчий орган сільської, селищної і міської ради, а конкурсний комітет - постійний або тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу.

Отже, Порядком № 1081 розмежовані повноваження організатора конкурсу та конкурсного комітету в процесі підготовки та проведення такого конкурсу.

В межах своїх повноважень конкурсний комітет приймає рішення, пов'язані з підготовкою та проведенням конкурсу, об'єкт і умови якого затверджуються організатором, і завершальною стадією діяльності комітету є прийняття рішення про переможця конкурсу. Рішення про переможця конкурсу обов'язкове для виконання організатором (пункт 8 Порядку №1081).

Як встановлено судами, підставою для винесення подання прокурором стали порушення, допущені конкурсним комітетом при проведенні конкурсу на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Суми, що полягали у зазначенні деякими претендентами в документах в конверті № 1 конкурсних пропозицій з номером маршруту, на який вони претендували. Прокурор вважав такі дії порушенням вимог Порядку №1081, а тому вимагав скасувати рішення організатора конкурсу про введення в дію рішення конкурсного комітету, прийнятого за результатами конкурсу, проведеного 22 жовтня 2013 року.

За приписами пункту 10 Порядку №1081 організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону № 2344-III. Крім обов'язкових, організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об'єкті конкурсу, який включає міські та приміські автобусні маршрути загального користування, не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради від 06 липня 2010 року № 374 затверджено Умови проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Суми (далі - Умови проведення конкурсу), розділом ІV яких визначений перелік документів, які претендент подає на кожний об'єкт конкурсу представнику Організатора.

За бажанням перевізника конкурсні пропозиції встановленого зразка (додаток № 5) подаються на окремому аркуші з зазначенням об'єкта конкурсу (підпункт 4.1.11 Умов проведення конкурсу).

Претендент подає документи у закритому конверті (пакеті), на якому зазначається його назва, адреса й найменування об'єкта конкурсу, з поміткою «заява на участь у конкурсі з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Суми» (пункт 4.2. Умов проведення конкурсу).

Відповідно до пункту 29 Порядку №1081 для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; копію штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) за останні повні два квартали.

Комплектність поданих документів перевіряє в міру їх надходження організатор.

Згідно із пунктом 30 Порядку №1081 документи для участі в конкурсі подаються перевізником-претендентом у закритому конверті (пакеті). Конверт (пакет) з позначкою «№1», який містить документи для участі в конкурсі, відкривається наступного дня після закінчення строку їх прийняття.

При цьому, достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу (пункт 37 Порядку №1081).

Відповідно до частини 2 статті 45 Закону № 2344-ІІІ до участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.

Наведений перелік підстав є вичерпним і розширенню не підлягає.

Пунктом 12 Порядку №1081 визначені умови, за яких конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, зокрема, у разі подання до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію.

Із змісту наведених норм видно, що організатором конкурсу відкривається конверт (пакет) з позначкою «№ 1» наступного дня після закінчення строку їх прийняття з метою перевірки відповідності наданих документів вимогам статті 46 Закону № 2344-ІІІ та пункту 12 Порядку і вирішення питання допуску претендентів до участі у конкурсі.

При цьому, надані претендентами в документах в конверті № 1 конкурсних пропозицій з номером маршруту, на який вони претендували, не свідчить про надання ними неналежним чином оформлених документів, оскільки бланк конкурсних пропозицій був затверджений Умовами проведення конкурсу (додаток №5), які були чинними на момент проведення конкурсу і підлягали виконанню. А тому, наявність такого документу серед інших документів, поданих на конкурс не призводить до наслідків недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника з підстав передбачених пунктом 12 Порядку.

Крім того, рішення виконавчого комітету Сумської міської ради «Про введення в дію рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Суми» від 24 жовтня 2013 року № 528 видане на виконання рішення конкурсного комітету оформленого протоколом №1 від 22 жовтня 2013 року, правомірність якого позивачем не оспорюється.

За таких обставин, суди першої та апеляційної інстанцій правильно відмовили у задоволенні позовних вимог.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального законодавства, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору. Підстав для скасування ухваленого рішення колегія суддів не вбачає.

Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «СНД-Автотранс» залишити без задоволення, а постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26 березня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.

Судді С.В. Головчук

Д.В. Ліпський

Ю.К. Черпак