Ухвала від 21.10.2015 по справі К/9991/70920/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" жовтня 2015 р. м. Київ К/9991/70920/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Амєліна С.Є. - головуючого,

Іваненко Я.Л.,

Кобилянського М.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2011 року в справі за позовом державного відкритого акціонерного товариства «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнє підприємство відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» до управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхових внесків,

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2010 року державне відкрите акціонерне товариство «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» звернулося в суд з вказаним адміністративним позовом й зазначало, що 15 січня 2010 року відповідачем були винесені рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків за квітень-вересень 2008 року, проте такі рішення є незаконними, оскільки не всі платежі, перераховані в розрахунку фінансової санкції та пені мають відношення до сплати страхових внесків за 2009-2010 роки, право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику та заборонена зміна призначення страхового внеску; а також у жовтні 2008 року оголошено про ліквідацію підприємства проте у подану кредиторську вимогу не було включено суми страхових внесків за 2008 рік.

Позивач просив суд скасувати рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків від 15 січня 2010 року №№ 8-13.

Також просив поновити строк звернення до суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2011 року поновлено строк звернення до суду.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06 квітня 2011 року у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2011 року рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове про задоволення позову: скасовано рішення №№ 8, 9, 10, 11, 12, 13 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків від 15 січня 2010 року.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що державне відкрите акціонерне товариство «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» дочірнє підприємство відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» є юридичною особою, зареєстрованою виконавчим комітетом Торезької міської ради Донецької області 08 жовтня 1996 року.

Наказом Міністра вугільної промисловості України від 23 жовтня 2008 року № 554 виведено зі складу відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Спецшахтобуріння» державне відкрите акціонерне товариство «Торезьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин» та зобов'язано припинити його діяльність шляхом ліквідації.

У газеті «Голос України» від 06 листопада 2008 року було опубліковано оголошення про ліквідацію товариства.

У листопаді 2008 року управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області звернулося до позивача з заявою про визнання поточним кредитором товариства на суму 441 591,22 грн. (недоїмка зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування 33,2%, недоїмка зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування 2%, заборгованість з фінансових санкцій, заборгованість з пені, заборгованість з відшкодування фактичних виплат на виплату та доставку пільгових пенсій (список №2), заборгованість з відшкодування пенсій науковим працівникам) та просила включити дану суму до ліквідаційного балансу.

15 січня 2010 року управлінням Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області прийнято рішення № 8 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків за період з 28 жовтня 2008 року по 20 липня 2009 року в сумі 10 784,27 грн. (3 030,62 грн. - штраф у розмірі 10% та 7 753,65 грн. - пеня 0,1% на суму недоїмки і фінансових санкцій).

15 січня 2010 року управлінням Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області прийнято рішення № 9 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків за період з 22 вересня 2008 року по 07 липня 2009 року в сумі 14 263,15 грн. (3 811,29 грн. - штраф у розмірі 10% та 10 451,86 грн. - пеня 0,1% на суму недоїмки і фінансових санкцій).

15 січня 2010 року управлінням Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області прийнято рішення № 10 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків за період з 20 серпня 2008 року по 29 травня 2009 року в сумі 13 533,82 грн. (3 771,27 грн. - штраф у розмірі 10% та 9 762,55 грн. - пеня 0,1% на суму недоїмки і фінансових санкцій).

15 січня 2010 року управлінням Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області прийнято рішення № 11 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків за період з 21 липня 2008 року по 22 квітня 2009 року в сумі 14 240,10 грн. (4 064,33 грн. - штраф у розмірі 10% та 10 175,77 грн. - пеня 0,1% на суму недоїмки і фінансових санкцій).

15 січня 2010 року управлінням Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області прийнято рішення № 12 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків за період з 20 червня 2008 року по 06 лютого 2009 року в сумі 12 885,30 грн. (4 334,53 грн. - штраф у розмірі 10% та 8 550,77 грн. - пеня 0,1% на суму недоїмки і фінансових санкцій).

15 січня 2010 року управлінням Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області прийнято рішення № 13 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків за період з 20 травня по 17 грудня 2008 року в сумі 13 453,68 грн. (4 246,47 грн. - штраф у розмірі 10% та 9 207,21 грн. - пеня 0,1% на суму недоїмки і фінансових санкцій).

Відмовляючи у задоволенні позову окружний суд виходив з того, що на час сплати страхових внесків позивач мав недоїмку перед відповідачем і дані обставини сторонами визнаються. Відповідач правомірно та на підставі частини п'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 10.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, зарахував частину отриманих сум за вказаними платіжними дорученнями в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій за попередні роки.

Скасовуючи рішення окружного суду та задовольняючи позов апеляційний суд виходив з того, що самостійне зарахування відповідачем сплачених страхувальником сум в рахунок боргу зі страхових внесків, які не вказані в призначенні платежу при перерахуванні поточних страхових внесків, є неправомірним. Також виходив з того, що штрафні санкції та сума пені за період з 20 травня 2008 року по 20 липня 2009 року не увійшли до кредиторської вимоги відповідача.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі в межах доводів касаційної скарги колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до частини другої статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Частиною шостою статті 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції чинній на час виникнення спріних правовідносин) встановлено, що страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Стаття 20 Закону визначає порядок обчислення та сплати страхових внесків. У абзаці 1 частини 6 цієї статті зазначено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

На підставі частини другої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції до 01 січня 2011 року) суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Спірна заборгованість виникла у період травень 2008 року - 20 липня 2009 року.

Відповідно до частини п'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

Відповідно до підпункту 5.1.4 п.5.1 розділу 5 даної Інструкції (чинної на час виникнення спірних правовідносин) нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Таким чином, маючи несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і сплачуючи при цьому поточні суми страхових внесків, страхувальник не вважається таким, що своєчасно виконав свої зобов'язання за поточний період, оскільки в силу вимог частини п'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду України зобов'язані направити цей платіж на погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України при вирішенні спору цієї категорії у постанові від 21 лютого 2012 року у справі № 21-4а12.

Відповідно до пункту 2 частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Суд першої інстанції прийшов до правомірного висновку що на час виникнення спірних правовідносин законодавством було передбачено можливість зарахування частини отриманих сум за платіжними дорученнями 2009 року в рахунок сплати недоїмки, пені та штрафних санкцій за попередні періоди, що і було правомірно зроблено відповідачем.

Висновок апеляційного суду щодо неможливості зміни призначення платежу не відповідає вимогам статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також суперечливим є висновок що відповідач не мав права нараховувати пеню і штрафні санкції за заборгованістю, яка увійшла до кредиторських вимог, які задовольняються у порядку черговості, з огляду на те, що судом попередньо встановлено, що штрафні санкції та сума пені за період травень 2008 року - липень 2009 року не увійшли до кредиторської заборгованості відповідача.

Відповідно до положень статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судове рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасовано помилково.

Керуючись статтями 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області задовольнити.

Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2011 року скасувати, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 квітня 2011 року залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає.

Судді:С.Є. Амєлін Я.Л. Іваненко М.Г. Кобилянський