Ухвала від 03.11.2015 по справі 496/842/14-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2015 року м. Київ К/800/52906/14

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

Єрьоміна А.В.(головуючий);

Кравцова О.В., Цуркана М.І.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання повернути незаконно утримані кошти, що переглядається за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2014 року, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2014 року ОСОБА_4 (далі - позивач) звернулась в Біляївський районний суд Одеської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області (далі - відповідач), в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення №251, видане на підставі протоколу засідання комісії по розгляду питання призначення (перерахунку) пенсії від 14 січня 2014 року №1, щодо стягнення 108576,66 грн., визнати протиправним та скасувати рішення №621, видане на підставі протоколу засідання комісії по розгляду питання призначення (перерахунку) пенсії від 27 листопада 2013 року №16, щодо стягнення 4158,35 грн., зобов'язати відповідача повернути кошти, незаконно утримані на виконання оскаржуваних рішень, зобов'язати відповідача поновити з 1 лютого 2014 року виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», припинити виплату пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування позову зазначала, що з 2 серпня 2005 року отримує пенсію за віком, яка була їй нарахована на підставі досягнення пенсійного віку, більше 20 років загального трудового стажу, з яких відпрацювала на виборних посадах в органах місцевого самоврядування більше 8 років.

На думку позивача, з її боку не було будь-яких зловживань, не було зауважень і з боку відповідача, а тому просила задовольнити її позовні вимоги.

Постановою Біляївського районного суду Одеської області від 11 червня 2014 року адміністративний позов задоволено в повному обсязі.

Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області №251, видане на підставі протоколу засідання комісії по розгляду питання призначення (перерахунку) пенсії від 14 січня 2014 року №1, щодо стягнення з ОСОБА_4 108576,66 грн.

Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області №621, видане на підставі протоколу засідання комісії по розгляду питання призначення (перерахунку) пенсії від 27 листопада 2013 року №16, щодо стягнення з ОСОБА_4 4158,35 грн.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області повернути ОСОБА_4 кошти, незаконно утриманні на виконання оскаржуваних рішень.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області відновити з 1 лютого 2014 року виплату пенсії ОСОБА_4 за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», припинивши виплату пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2014 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області задоволено частково.

Постанову Біляївського районного суду Одеської області від 11 червня 2014 року скасовано, прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області №251, видане на підставі протоколу засідання комісії по розгляду питання призначення (перерахунку) пенсії від 14 січня 2014 року №1, щодо стягнення з ОСОБА_4 108576,66 грн.

Визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області№621, видане на підставі протоколу засідання комісії по розгляду питання призначення (перерахунку) пенсії від 27 листопада 2013 року №16, щодо стягнення з ОСОБА_4 4158,35 грн.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області повернути кошти, утримані на виконання оскаржуваних рішень.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, позивач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції, залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд зазначає наступне.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, позивач з 2 серпня 2005 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області та отримувала пенсію відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Вище зазначена пенсія була призначена позивачу у зв'язку з досягненням нею пенсійного віку, наявністю більше 20 років загального трудового стажу, з яких позивач відпрацювала на виборних посадах в органах місцевого самоврядування більше 8 років, а саме: на посаді секретаря Мардарівської сільської ради Котовського району Одеської області у період з 21 червня 1977 року по 25 квітня 1988 року.

Під час перевірки пенсійних справ Одеською об'єднаною державною фінансовою інспекцією в жовтні 2013 року було встановлено не підтвердження встановлення рангу посадової особи органу місцевого самоврядування, зазначеної в довідці, наданої Мардарівською сільською радою Котовського району Одеської області, що слугувала підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу, в результаті чого її пенсійну справу було приведено у відповідність до законодавства України.

Рішенням №621, виданим на підставі протоколу засідання комісії по розгляду питання призначення (перерахунку) пенсії від 27 листопада 2013 року №16, з позивача було стягнуто 4158,35 грн.

Відповідач 5 лютого 2014 року прийняв рішення №251, видане на підставі протоколу засідання комісії по розгляду питання призначення (перерахунку) пенсії від 14 січня 2014 року №1, про утримання надміру виплачених 108576,66 грн. з позивача.

Вищий адміністративний суд України не погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову в повному обсязі з огляду на наступне.

Відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Причиною для утримання з пенсії сум, надміру виплачених, є зловживання з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних.

Оскільки судом не встановлено зловживань з боку позивача, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність правових підстав, закріплених частиною першою статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для стягнення з позивача надміру виплаченої пенсії.

Щодо зобов'язання відповідача поновити з 1 лютого 2014 року виплати пенсії за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», суд апеляційної інстанції правильно не погодився з висновком суду першої інстанції про задоволення позову в цій частині з огляду на наступне.

Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 7 червня 2001 року №2493-ІІІ (ділі - Закон №2493-ІІІ) визначено порядок призначення пенсії посадовим особам органів місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 21 Закону №2493-ІІІ, пенсійне забезпечення посадових осіб органів місцевого самоврядування, які мають стаж роботи в органах місцевого самоврядування та/або держслужби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про держслужбу. Тобто на умовах, передбачених статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин).

Згідно із частиною десятою статті 21 Закону №2493-ІІІ (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин), посадовим особам місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше, або протягом повних двох і більше скликань, починаючи зі скликання 1990 року, за винятком припинення повноважень з причин, визначених статтею 78, пунктами 2, 3, 4 частини першої, частиною другою статті 79 Закону №2493-ІІІ, пунктами 1, 2, 6 частини першої і пунктом 1 частини другої статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", за наявності страхового стажу необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії. У цих випадках пенсія обчислюється у порядку, передбаченому для державних службовців, із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, за останньою займаною виборною посадою на день призначення пенсії.

Обов'язковими умовами для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» є досягнення пенсійного віку, наявність статусу посадової особи органів місцевого самоврядування, а також наявність страхового стажу та необхідного стажу роботи в органах місцевого самоврядування починаючи зі скликання 1990 року.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач працювала на посаді секретаря Мардарівської сільської ради Котовського району Одеської області у період з 21 червня 1977 року по 25 квітня 1988 року.

Суд апеляційної інстанції правильно не взяв до уваги твердження позивача, про те що право призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено постановою апеляційного суду Одеської області від 26 квітня 2006 року у справі №22-331/2006р., оскільки під час розгляду справи досліджувалося право позивача на включення в розрахунок пенсії надбавки за високі досягнення у праці у розмірі 50%, а не право позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції зробив обґрунтований висновок, з яким погоджується Вищий адміністративний суд України, про те, що задоволенню підлягають лише позовні вимоги в частині визнання протиправними та скасування рішень Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області №251 та №621 та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області повернути кошти утримані на виконання вищезазначених рішень.

Суд апеляційної інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Доводи касаційної скарги висновків суду апеляційної інстанції не спростовують.

Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі викладеного, керуючись статтями 220, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді :