10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Липа В.А.
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
іменем України
"04" листопада 2015 р. Справа № 806/2204/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Котік Т.С.
Малахової Н.М.,
при секретарі Єрикаловій О.О. ,
за участю представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" серпня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Державного агентства земельних ресурсів України в особі Головного управління Держземагентства в Житомирській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії ,
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 4 серпня 2015 р. адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії щодо відмови у наданні ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 гектари на території Іванківської сільської ради Андрушівського району Житомирської області, викладеної у листі № 19-6-0.21-6902/2-15 від 28.04.2015. Зобов'язано Головне управління Держземагенства у Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_4 від 15.04.2015 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 гектари кожна на території Іванківської сільської ради Андрушівського району Житомирської області.
Апелянт в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволені позову в повному обсязі.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 15.04.2015 року ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Держземагенства у Житомирській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність орієнтовною площею 2,00 га, розташованою на території Іванківської сільської ради, Андрушівського району Житомирської області для ведення особистого селянського господарства. Але листом Головного управління Держземагенства у Житомирській області №19-6-0.21-6902/2-15 від 28.04.2015 року йому відмовлено у наданні вказаного дозволу з тих підстав, що земельні ділянки площею 8,0 га, 7,43 га та 7,0 га було включено до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у формі аукціону. Йому запропоновано прийняти участь у земельних торгах щодо отримання права користування земельною ділянкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
З наказу Держземагенства від 15.04.2015 року №84 слідує, що до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, для продажу прав на них на земельних торгах земельні ділянки згідно з переліком, що додається, зокрема земельні ділянки площею 8,0 га, 7,43 га та 7,0 га, які знаходяться на території Іванківської сільської ради Андрушівського району.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що законодавством визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відповідачем у відмові не наведено жодних підстав, передбачених ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, за яких позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки. Клопотання ОСОБА_3 не розглянуто, прийнято необґрунтовану відмову від 28.04.2015 року № 19-6-0.21-6902/2-15.
Колегія суддів погоджується з висновками суду.
У відповідності до ч.1 ст.3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно ст.33 ЗК України земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, можуть передаватися громадянами у користування юридичним особам України і використовуватися ними для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства без зміни цільового призначення цих земельних ділянок.
За ч. 2 ст.123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 ст. 118 вказаного Кодексу передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З огляду на викладене, наведеною нормою визначено вичерпний перелік підстав, для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Жодна з вказаних підстав для відмови не зазначена у листі-відмові.
Крім того, в ході розгляду справи судом першої інстанції встановлено, що земельна ділянка, на яку претендує позивач, до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які можуть бути продані на земельних торгах на території Андрушівського району Житомирської області, станом на 10.06.2015 року не включена. Про це свідчить роздруківка офіційного сайту Головного управління Держземагенства у Житомирській області (а.сп.53). У вказаному переліку не зазначено жодної земельної ділянки на території Іванківської сільської ради.
Відтак дії Головного управління Дежземагенства у Житомирській області щодо відмови у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 гектари на території Іванківської сільської ради Андрушівського району Житомирської області суперечать нормам чинного законодавства України та є протиправними.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Держземагенства у Житомирській області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га кожна на території Іванківської сільської ради Андрушівського району, то суд вірно зазначив, що це питання входить до повноважень відповідача та є його дискреційною функцією і суд не може надавати правової оцінки діям відповідача, які можуть бути вчинені ним в майбутньому в порядку регламентованому земельним законодавством України.
Зважаючи на повноваження, надані суду у ч.2 ст.11 КАС України, з урахуванням вимог ст. 162 КАС України, суд першої інстанції з метою захисту прав та інтересів позивача, прийняв вірне рішення про задоволення позову шляхом зобов'язання Головного управління Держземагенства у Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 15.04.2015 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 гектари на території Іванківської сільської ради Андрушівського району Житомирської області.
Суд першої інстанції належним чином з'ясував обставини справи, надав їм відповідну правову оцінку та дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Головне управління Держземагенства у Житомирській області не надало доказів на підтвердження правомірності прийнятого ним рішення та на спростування вищевикладеного.
Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" серпня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Т.С. Котік
Н.М. Малахова
Повний текст cудового рішення виготовлено "05" листопада 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10012
представник позивача ОСОБА_6 АДРЕСА_2,10000
3- відповідачу Державне агентство земельних ресурсів України в особі Головного управління Держземагентства в Житомирській області вул.Довженка,45,м.Житомир,10002
- ,