про залишення позовної заяви без розгляду
15 жовтня 2015 року № 810/4987/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві позовну заяву гр. ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Ірпінського міського управління юстиції про оскарження дій, рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
Гр. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відділу державної виконавчої служби Ірпінського міського управління юстиції про оскарження дій, рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Статтею 99 КАС України визначені строки звернення до адміністративного суду.
Згідно частин 1 - 3 цієї статті адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби визначені ст. 181 КАС України.
Згідно ч.ч. 1, 2 даної статті учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб
Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Зі змісту позовних вимог слідує, що позивач звернувся до суду з метою оскарження протиправних, на його думку, дій державного виконавця Жук Т.А. щодо відкриття викового провадження, скасування постанови від 07.09.2015 ВП № 48648356, зобов'язання державного виконавця Жук Т.А. повернути ВДАІ постанову серії ПС1№735625 від 09.09.2015.
Про вказані обставини позивачу стало відомо 22.09.2015, про що зазначено у позовній заяві.
У той же час, з даним позовом гр. ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду 13.10.2015, що підтверджується відбитком штемпелю ВДЗК (канцелярія) на позовній заяві, отже, з пропущенням терміну, визначеного законом.
Статтею 100 КАС України визначено наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду, відповідно до якої адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Поважними визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій. Такими обставинами є ті, що унеможливлюють вчасне звернення до суду з позовом.
Так, у позовній заяві зазначено, що 28.09.2015 позивач звертався з таким же позовом до Ірпінського міського суду, та 12.10.2015 отримав ухвалу від 01.10.2015 зазначеного суду про відмову у відкритті провадження.
Проте, порушення особою правил підсудності справ, визначених КАС України при оскарженні рішень, дій чи бездіяльності у судовому порядку, не може бути підставою для визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Крім того, позивачем не додано до позовної заяви будь-яких доказів на підтвердження доводів про отримання ухвали Ірпінського міського суду від 01.10.2015 про відмову у відкритті провадження саме 12.10.2015.
Оскільки позивач звернувся до суду з пропущенням строків звернення, доказів поважності обставин, які зумовили пропуск строку, суду не надав, про наявність будь-яких підстав для початку перебігу такого строку з іншої дати, ніж 22.09.2015, суд не повідомив, з клопотанням про поновлення пропущених строків звернення до суду не звертався, суд вважає, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 107, 160, 165 КАС України, суд, -
Позовну заяву гр. ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Ірпінського міського управління юстиції про оскарження дій, рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду
Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, - надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Лапій С.М.