Постанова від 28.08.2015 по справі 810/3199/15

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2015 року № 810/3199/15

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши у порядку скороченого провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області до Державного спеціалізованого підприємства “Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами” про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Управління пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області з позовом до Державного спеціалізованого підприємства “Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами”, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за квітень - червень 2015 року у сумі 150 999,99 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач має перед УПФ України у Іванківському районі Київської області заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Ухвалою суду від 24.07.2015 відкрито провадження у даній справі, розгляд якої згідно ст. 183-2 КАС України здійснюється в порядку скороченого провадження.

До суду 25.08.2015 від відповідача надійшло письмове клопотання про встановлення порядку та способу виконання рішення у даній справі шляхом відстрочки його виконання до 01.11.2015. Заперечень проти позову відповідачем суду не надано.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.

Відповідач зареєстрований як юридична особа та являється платником страхових внесків.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, що діяв до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначено в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (далі - Інструкція).

Згідно п. 6.1 розділу 6 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірах - для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України (далі - Положення), затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 №121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 15 Положення визначено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах.

Згідно п. 6.4 розділу 6 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (згідно з додатками 6 та 7 Інструкції), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до п. 6.10 розділу 6 Інструкції орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення із розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

У зв'язку з несплатою у встановлені строки внесків на покриття фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам за квітень - червень 2015 року, у відповідача виникла заборгованість перед УПФ України у Іванківському районі Київської області у сумі 150 999,99 грн.

Оскільки заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсії відповідач у встановлені законом строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доданими до матеріалів справи розрахунками фактичних виплат на виплату та доставку пенсій, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Оскільки наявність у відповідача заборгованості, стягнення якої є предметом розгляду даної адміністративної справи, підтверджується наявними у справі доказами, відповідачем не заперечується, а у суду відсутні сумніви щодо достовірності цих обставин, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Щодо клопотання відповідача про встановлення порядку та способу виконання рішення у даній справі, суд зазначає наступне.

Як встановлено судом, господарська діяльність відповідача здійснюється відповідно до державних програм, витрати на фінансування яких проводяться за рахунок Державного бюджету України за відповідними критеріями бюджетної класифікації на безоплатній основі.

Через відсутність у 2015 році відповідного фінансування щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, підприємство не має можливості здійснювати своєчасне відшкодування зазначених витрат.

Законом України від 16.07.2015 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік (щодо унормування питання оплати робіт та заходів, виконаних підприємствами Державного агентства з управління зоною відчуження)» збільшено бюджетні призначення за спеціальним фондом Державного бюджету на 135 674,2 тис.грн. Міністерству екології та природних ресурсів, яке є головним розпорядником бюджетних коштів.

Як пояснив відповідач, на даний час триває робота по реалізації норм зазначеного закону: вносяться відповідні зміни до паспорту бюджетної програми КПКВ 2408110 «Підтримка екологічно безпечного стану у зонах відчуження і безумовного (обов'язкового) відселення», плану використання бюджетних коштів, плану заходів тощо.

Крім того, у вересні-жовтні поточного року відповідач очікує надходження фінансування з Державного бюджету України для погашення існуючої заборгованості у повному розмірі.

Інші кошти для погашення заборгованості перед Пенсійним фондом України у відповідача відсутні.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Суд у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.

Так, при прийнятті рішення у даній справі судом враховується те, що відстрочка його виконання надасть можливість забезпечити подальшу безперебійну роботу відповідача, впорядкувати розрахунки по аналогічним борговим зобов'язанням та виплаті заробітної плати, що значною мірою дозволить зменшити соціальну напругу в колективі.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що клопотання відповідача про встановлення порядку та способу виконання рішення у даній справі є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 122, 158-163, 167, 183-2, 257, 263 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Державного спеціалізованого підприємства "Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами" на користь Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за квітень - червень 2015 року у сумі 150 999 (сто п'ятдесят тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять) грн. 99 коп.

Відстрочити виконання даного рішення до 01.11.2015.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лапій С.М.