Постанова від 16.02.2010 по справі 2а-59/10

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Справа № 2а-59/10

Провадження № -

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" лютого 2010 р. Коростенський міськрайонний суд

Житомирської області

в складі: головуючої - судді Куліченко М.В.

розглянувши в м. Коростені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 Віліма Іванорвича до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської Ради про визнання дій неправомірними та стягнення невиплачених коштів, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської Ради неправомірними та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської Ради недовиплачені кошти, які передбачені ст. 37 ЗУ “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ за період з 01.11.2007 року по 01.01.2009 року таст.39 вищевказаного Закону за період з 01.11.2007 року по 01.01.2009 року, мотивуючи це тим, що він являється потерпілим від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, являється пенсіонером за віком. Позивач вважає, що проведення виплат в твердих сумах, встановлених Постановою КМУ № 836 від 26.07.1996 року, а не в розмірах визначених ЗУ “ Про статус і соціальний захист населення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ порушує його права.

В судове засідання позивач надав заяву, в якій просить розглянути справу в письмовому провадженні у його відсутність, вимоги позову підтримує в повному обсязі, з підстав зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача УПСЗН Коростенської міської ради в судове засідання не з'явився, надав заперечення проти позову, в якому позовні вимоги не визнають, просять справу слухати без них.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з слідуючих підстав. Судом встановлено, що позивач проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, яким є м Коростень. В даний час пенсіонер за віком, отримує кошти відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, яким встановлені компенсації та доплати громадянам, що проживають та працюють на територіях радіоактивного забруднення.

Відповідно до ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ громадянам, які ¦¦працюють на території радіоактивного забруднення, зоні гарантованого І «добровільного відселення, проводиться доплата в розмірі 2-х мінімальних ¦ заробітних плат. Відповідно до вимог ст. 37 вищезазначеного Закону, громадянам, [¦що проживають на території радіоактивного забруднення, зоні гарантованого (¦добровільного відселення, виплачується щомісячна грошова допомога , в зв”язку з ¦обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва в розмірі

І№% мінімальної заробітної плати щомісячно. Суд погоджується з доводами позову про те, що ці вимоги Закону “Про статус...” відповідачем порушувались, позивач не отримував зазначених кошт в відповідних розмірах , тому вимоги його позову є обгрунтованими , в межах строку позовної давності, визначеного ст. P9KAC України. Крім того, згідно із Законом України «Про державний бюджет ра 2008 рік» дію статтей 37,39 ЗУ “Про статус і соціальний захист населення ромадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ зупинено на період з 01.01.2008 року по 23.05.2008 року, позовні вимоги задовольняються пастково за ст.37 ЗУ «Про статус ...», кошти за 2008 рік підлягають стягненню, починаючи з 23.05.2008 року. Що стосується стягнення коштів за ст.39 Закону, [о суд у задоволенні позову відмовляє, так як відповідно до листа УПСЗН озрахункові дані щодо непрацюючих пенсіонерів УПВ України в м.Коростені не [юдавалися і не подаються, тобто фінансування через Управління не проводиться.

При стягненні коштів суд виходить з розміру мінімальних заробітних плат, реї діяли у вказаних періодах, а саме:

-з 1.12.2008 р. - 605 грн.;

-з 1.04.2009 р. - 625 грн.;

-з 1.07.2009 р. - 630 грн.;

-з 1.10.2009 р. - 650 грн.

-з 1.11.2009 р. - 744 грн.

В зв'язку з викладеним, розмір недовиплачених позивачу коштів, Ьередбачених ст.37 вищевказаного Закону у розмірі 40% мінімальної заробітної кати щомісяця, за мінусом одержаних коштів по 2,10 грн. щомісяця, ( 7 міс. X 1,10= 14,70 грн.) становить виходячи з розрахунку - 1503,30 грн., а саме:

|з 1.06.2008 р по 01.10.2008 р.- (525 грн. х 40% ) х 4 міс. = 840 грн.;

1.10.2008р. по 1.12.2008 р. - (545 грн. х 40%) х 2 міс. = 436 грн.;

1.12.2008р. по 1.01.2009 р. - (605 грн. х 40%0 х 1 міс. = 242 грн.

(всього - 1518,00 грн.

Таким чином : 1518,00-14,70= 1503,30 грн.;

Посилання позивача на ст. 233 ,238 КЗпП України, якими встановлено, що ри розгляді трудових спорів у питаннях про грошові виплати, крім вимог про Іиплату працівникові середньомісячного заробітку за час вимушеного прогулу або |ізниці в заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи, орган, який озглядає спір, має право винести рішення про виплату працівникові належних сум ез обмеження будь-яким строком та те, що зазначені виплати відповідно до ^кону України від 28.02.1991 року № 796 -XII громадянам проводились за місцем боти та входять в структуру заробітної плати не є обгрунтованими, бо дійсно, повідно до ст.2 Закону України “Про оплату праці” до структури заробітної лати окрім основної входять додаткова заробітна плата, яка включає доплати, (адбавки, компенсаційні та інші грошові виплати. Згідно ст.39 Закону “Про атус...” , така доплата провадиться працюючим особам, однак,-суд визнає, іо Закон України "Про оплату праці" визначає економічні, правові та рганізаційні засади оплати праці працівників, які перебувають в трудових дносинах , відповідно до ст. 1,2,4,21,22 якого, заробітна плата є

кантованою винагородою працівнику за роботу ,яку роботодавець виплачує і підставі трудового договору і джерелом оплати якої є дохід та інші кошти дприємства або бюджетні кошти, виділені на ці цілі. Однак, передбачені ст.

ІЗУ “Про статус... “ доплати до структури заробітної плати не входять , а

цповідно до Закону України "Про формування, порядок надходження і [користання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків фнобильської катастрофи та соціального захисту населення" від 10 лютого 00 року № 1445-Ш (далі -Закон № 1445-ІП) фінансуються за рахунок коштів онду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської тастрофи та соціального захисту населення (далі - Фонд) та інших джерел, [значених законодавством України.

Фонд утворюється у складі Державного бюджету України, кошти Фонду раховуються на окремий рахунок Державного бюджету України, а ізпорядником коштів Фонду є Міністерство України з питань надзвичайних туацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської тастрофи ( далі - МНС України) - ст. ст. 1 -3 Закону № 1445-ІП .

Порядок використання коштів Фонду визначався постановою Кабінету іністрів України від 20 червня 2000 року № 987 "Про затвердження Порядку користання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків фнобильської катастрофи та соціального захисту населення", яка втратила мність у зв'язку з прийняттям постанови від 16 вересня 2005 року № 931 "Про твердження Порядку використання коштів, передбачених у державному зджеті для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської тастрофи" та від 20 вересня 2005 року № 936 "Про затвердження Порядку користання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської тастрофи"

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року № 6 "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету я виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які страждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою скасовано станову Кабінету Міністрів України від 20 червня 2000 року № 987, гановлено новий порядок виплати доплат за роботу в зоні відчуження, ідно з яким нарахуваннями виплата доплат за роботу в зоні забруднення вводиться через управління соціального захисту населення населення сцевих органів виконавчої влади. З врахуванням наведеного, зазначені плати не є частиною заробітної плати . а є самостійними соціальними виплатами, ІСЗН не є роботодавцем для позивача, тому ці виплати позивачці слід провести [повідно до Закону України “ Про Державний бюджет України на 2008 рік “ та »рядку використання коштів Державного бюджету України на виконання ограм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок ірнобильської катастрофи.

При цьому, відповідно до ст.2 та 159 КАС України, суд дослідив авосуб»єктність відповідача, його права і обов»язки , в сфері публічних авовідносин, та визначив, що він є належним відповідачем по заявлених могах. Саме відповідач має обов»язок провадити нарахування конкретних сум ціальних виплат, передбачених ст.37 ЗУ «Про статус....» - позивачу, нансування таких виплат, здійснюється за рахунок державного бюджету, щювідач не надав суду доказів тому, що відповідні перерахування бюджетних шт на їх рахунки для виплати позивачу не було здійснено. Аналізуючи змір видатків, що направляються органам Мінпраці і соціальної політики з [жавного бюджету, для соціальних виплат потерпілим від аварії на ЧАЕС, суд гановив,що джерело фінансування таких виплат було недостатнім, однак, визначення відповідних бюджетних видатків, в Законі «Про державний бюджет раїни », не може приводити до обмеження витрат на загальносуспільні

еби, порушення прав людини і громадянина, встановлених Конституцією аїни. Згідно наказу № 147 від 02.04.2004 року Міністерства праці та альної політики України - , за якими головним розпорядником бюджетних ів, призначених для видатків на соціальний захист громадян, постраждалих лідок Чорнобильської катастрофи є Міністерство Праці та соціальної політики аїни, а на місцях відповідні Управління праці та соціального захисту населення Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені, тому суд, стягує начені кошти з Управління праці та соціального захисту населення стенської міської Ради

Керуючись ст. ст. 99,100, 159 - 163 КАС України, ст.19 Конституції аїни, ст.37 ЗУ “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали лідок Чорнобильської катастрофи “, Постановою Кабінету Міністрів України 987 від 20.06.2000 року “Про затвердження порядку використання коштів фонду здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та ального захисту населення”, суд , -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково .

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту лення Коростенської міської ради щодо виплати ОСОБА_1 еповному обсязі кошт, передбачених ст.37 ЗУ “Про статус і соціальний захист адян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення стенської міської ради на користь ОСОБА_1

и, передбачені ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 1503,30 грн., за од з 01.06.2008 року по 01.01.2009 року.

В решті позову - відмовити за необгрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі заяви апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному і, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про дійне оскарження.

Постанова набирає чинності: 1/ якщо заяву про апеляційне оскарження не було о - після закінчення строку подання заяви; 2\яюцо заяву було подано, але не о після цього протягом 20 днів апеляційної скарги - після закінчення строку апеляційної скарги; 3\ в разі подання апеляційної скарги - після розгляду и апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.