06 листопада 2015 р. Справа № 902/1156/15
Господарський суд Вінницької області у складі судді Стефанів Т. В.,
розглянувши матеріали заяви Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій обл. № 28684 від 06.10.2015 р. про визнання кредиторських вимог до боржника в сумі 739 952, 35 грн та включення до реєстру вимог кредиторів із загальною сумою кредиторських вимог в розмірі 1 788 910, 08 грн. у справі № 902/1156/15 та клопотання Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області (21027, м. Вінниця, вул. 30-річчя Перемоги, 21, код 39476158) №б/н від 03.11.2015 про відстрочення сплати судового збору у справі №902/1156/15
за заявою: Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції
Головного управління ДФС у Вінницькій області,
код 39476158, м. Вінниця, вул. 30-річчя Перемоги, б. 21, 21100
до: Приватного підприємства торгово-універсальна фірма "Феріде",
21007, м. Вінниця, вул. Фрунзе, 24, код 30362449
про банкрутство
без виклику представників сторін
У провадженні господарського суду Вінницької області (суддя Стефанів Т. В.) перебуває справа №902/1156/15 за заявою Вінницької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області про банкрутство Приватного підприємства торгово-універсальна фірма "Феріде", 21007, м. Вінниця, вул. Фрунзе, 24, код 30362449.
Ухвалою суду від 17.09.2015 року порушено провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства торгово-універсальна фірма "Феріде", введено процедуру розпорядження майном боржника на 115 календарних дні, призначено розпорядником майна ОСОБА_1, з покладенням на останнього всіх прав та обов'язків, визначених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
З метою виявлення усіх кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника, 20.09.2015 р. за № 22933 здійснено офіційне оприлюднення оголошення про порушення справи про банкрутство Приватного підприємства торгово-універсальна фірма "Феріде", 21007, м. Вінниця, вул. Фрунзе, 24, код 30362449 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.
09.10.2015 р. від Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій обл. до суду надійшла заява № 28684 від 06.10.2015 р. про визнання кредиторських вимог до боржника в сумі 739 952, 35 грн та включення до реєстру вимог кредиторів із загальною сумою кредиторських вимог в розмірі 1 788 910, 08 грн. у справі № 902/1156/15.
09.10.2015 р. від Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій обл. до суду надійшло клопотання про відстрочення сплати судового збору, мотивоване майновим станом позивача.
Ухвалою суду від 12.10.2015 в задоволенні клопотання Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій обл. про відстрочку Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій обл. від сплати судового збору по справі №902/1156/15 відмовлено та зобов'язано Вінницьку об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Вінницькій обл. до 30.10.2015 усунути недоліки, допущені при поданні заяви №28684 від 06.10.2015 про визнання кредиторських вимог до боржника в сумі 739 952, 35 грн та включення до реєстру вимог кредиторів із загальною сумою кредиторських вимог в розмірі 1 788 910, 08 грн. у справі № 902/1156/15а саме: сплатити судовий збір у відповідності до Закону України "Про судовий збір", докази сплати надати суду; надіслати копії заяви боржнику і розпоряднику майна, поштовий опис з доказами надати суду.
03.11.2015 р. Вінницька ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій обл. надала на виконання вимог ухвали суду від 12.10.2015 документи та звернулася до господарського суду Вінницької області з клопотанням про відстрочення сплати судового збору, мотивоване майновим станом заявника.
Дослідивши матеріали заяви та клопотання суд приходить до наступних висновків.
Згідно із ст. 4-2 ГПК України правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Статтею 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлено, що суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Конституцією України визначено основні засади судочинства і до них, зокрема, належать законність, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, забезпечення доведеності вини та змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ст. 129 Конституції України).
Згідно із ст. 9 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" правосуддя в Україні здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних та інших ознак. Суд створює такі умови, за яких кожному учаснику судового процесу гарантується рівність у реалізації наданих процесуальних прав та у виконанні процесуальних обов'язків, передбачених процесуальним законом.
Відповідно до ст. 44 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно із п. 12 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 25.08.2011 р. №01-06/1175/2011 (зі змінами та доповненнями) за приписами статті 8 Закону суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою: відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі; зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати. Таким чином, єдиною підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. Обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону. Відповідні питання можуть бути вирішені судом в ухвалі про прийняття позовної заяви чи іншої заяви або скарги, передбаченої ГПК.
Відповідно до п. 3.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VІ Господарського процесуального кодексу України" єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону України "Про судовий збір" є врахування ним майнового стану сторін. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі. При цьому, оскільки ст. 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Разом з тим, клопотання Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій обл. мотивовано тим, що згідно з Законом України «Про судовий збір» (в редакції, що діяла до 01.09.2015 року) Вінницьку ОДПІ було звільнено від сплати судового збору, у зв'язку з чим кошторисом Вінницької ОДПІ на 2015 рік кошти на сплату судового збору передбачені не були (КЕКВ 2800 "Інші видатки"). Станом на день подання заяви та клопотання кошторис в частині затвердження витрат на сплату судового збору за подання позовів до суду не переглянутий, а тому фінансування відсутнє. На підтвердження викладеного, до клопотання додано довідку про залишок на рахунку установи по КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки" в сумі 459,65 грн., що не дає можливості сплати судового збору.
З огляду на викладене, враховуючи те, що заявником підтверджено поганий майновий стан, наявні правові підстави для задоволення заяви Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій обл. про відстрочку сплати судового збору за подачу наведеної заяви в сумі 2 436, 00 грн до прийняття судом рішення у справі.
Відповідно до абз. 4 ч.3 ст.23 Закону про банкрутство господарський суд зобов'язаний прийняти заяву кредитора, подану з дотриманням вимог цього Закону та Господарського процесуального кодексу України, про що виноситься ухвала, в якій зазначається дата розгляду заяви.
Згідно п.20 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 року №01-06/606/2013 "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011 №4212 - VI), визначено, що у разі виявлення недоліків заяви господарський суд відповідною ухвалою зобов'язує заявника усунути їх в установлений судом строк. Якщо у цей строк недоліки усунуто, господарський суд приймає заяву та призначає її до розгляду.
З урахуванням наведеного, суд, розглянувши матеріали заяви Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій обл., враховуючи виправлення допущених при поданні заяви недоліків, дійшов до висновку про відповідність останньої вимогам Закону про банкрутство.
З огляду на викладене, заяву Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій обл. про визнання кредиторських вимог до боржника та включення до реєстру вимог кредиторів у справі № 902/1156/15 слід призначити до розгляду в засіданні суду.
Керуючись ст. ст. 1, 23, 24, 25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст. ст. 44, 86, 115 Господарського процесуального кодексу України, ст. 8 Закону України "Про судовий збір", суд
1. Клопотання Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій обл. задовольнити.
2. Відстрочити сплату 2 436, 00 грн судового збору до прийняття судом рішення у справі.
3. Призначити заяву Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій обл. № 28684 від 06.10.2015 р. про визнання кредиторських вимог до боржника в сумі 739 952, 35 грн та включення до реєстру вимог кредиторів із загальною сумою кредиторських вимог в розмірі 1 788 910, 08 грн. у справі № 902/1156/15 до розгляду в попередньому засіданні на 24 листопада 2015 р. о 12:00 год., у приміщенні господарського суду Вінницької області, кімн. № 1115.
4. Зобов'язати боржника та арбітражного керуючого (розпорядника майна) надати обґрунтовані письмові пояснення з посиланням на норми чинного законодавства з приводу заявлених вимог (визнання/невизнання), заявнику - оригінали доданих до заяви документів для огляду в судовому засіданні.
5. Явку в судове засідання представників заявника, боржника, арбітражного керуючого визнати обов'язковою.
6. Ухвалу направити згідно переліку рекомендованим листом.
Суддя Стефанів Т.В.
віддрук. прим.:
1- до справи;
2- Вінницька ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області, м. Вінниця, вул. 30-річчя Перемоги,21;
3, 4 -Приватне підприємство торгово-універсальна фірма "Феріде", 21007, м. Вінниця, вул. Фрунзе, 24 ;
21018, м. Вінниця, вул. Пирогова, буд. 23-Б;
5- арбітражному керуючому ОСОБА_1 вул. Борисенка, 45, м. Чернігів, Україна, 14037.