Ухвала від 02.11.2015 по справі 908/4785/15

номер провадження справи 23/58/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

02.11.2015 Справа № 908/4785/15

Господарський суд у складі судді Шевченко Тетяни Миколаївни,

розглянувши матеріали заяви за вх. №09-06/38402 від 16.10.2015 Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, м. Токмак, з вимогами до боржника, у справі №908/4785/15

за заявою ініціюючого кредитора - Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Радянська, 230);

до боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОКМАК ТЕПЛОЕНЕРГІЯ» (71707, Запорізька область, м. Токмак, вул. Шевченка, 45-а; ідент. код - 35361900),

про визнання банкрутом,

розпорядник майна - арбітражний керуючий ОСОБА_1 (ухвала господарського суду Запорізької області від 11.09.2015),

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду від 11.09.2015 порушено провадження у справі №908/4785/15, визнано грошові вимоги ініціюючого кредитора до боржника, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1, ухвалено оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет повідомлення про порушення справи про банкрутство ТОВ «ТОКМАК ТЕПЛОЕНЕРГІЯ», попереднє засідання суду призначено на 19.10.2015 тощо.

13.09.2015 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет оприлюднене оголошення №22565 про порушення справи про банкрутство ТОВ «ТОКМАК ТЕПЛОЕНЕРГІЯ».

16.10.2015 до господарського суду надійшла заява (вх. №09-06/38402 від 16.10.2015) Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області, м. Токмак (надалі Токмацька ОДПІ) з вимогами до боржника -ТОВ «ТОКМАК ТЕПЛОЕНЕРГІЯ».

Ухвалою суду від 19.10.2015 повідомлено Токмацьку ОДПІ про виявлені судом недоліки заяви (не надано доказів сплати судового збору) та встановлено строк для їх усунення - до 29.10.2015.

26.10.2015 від Токмацької ОДПІ до суду надійшло клопотання (вх. №09-06/33410 від 26.10.2015), яким податкова інспекція просить звільнити її від сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника.

Розглянувши матеріали заяви Токмацької ОДПІ з грошовими вимогами до боржника та клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання вказаної заяви, суд відмовляє у задоволенні клопотання щодо звільнення від сплати судового збору з огляду на наступне.

Клопотання про звільнення від сплати судового збору Токмацька ОДПІ обґрунтовує тим, що кошторисом Токмацької ОДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області на 2015 рік не передбачено фінансування витрат по судових справах, а саме: фінансування за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» затверджено у сумі 77 грн., з яких використано 30,86 грн., залишок становить 46,14 грн. Просить врахувати майновий стан Токмацької ОДПІ, яка є державною установою, та звільнити її від сплати судового збору.

Суд відзначає, що правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлені Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, що діє з 01.09.2015 року), судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Зокрема, відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство - 2 розміри мінімальної заробітної плати.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 8 наведеного вище Закону суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

За приписами наведеної норми Закону, підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. При цьому обґрунтування пов'язаних з цим обставин, котрі свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону. Отже, у розумінні приписів зазначеної норми закону відстрочення сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин, тобто лише у разі скрутного фінансового становища скаржника, що необхідно довести останньому.

Виходячи з положень вищевказаного Закону, суд може відстрочити, розстрочити або звільнити від сплати судового збору, враховуючи майновий стан заявника, який останній повинен довести суду, надавши відповідні докази, згідно з приписами ст. 36 ГПК України.

Тобто, сторона повинна навести доводи і надати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.

Статтею 129 Конституції України, як одну із засад судочинства, визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та з відсутністю у ньому коштів, призначених саме для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати (п/п 3.1 п. 3 Постанови №7 від 21.02.2013 р. Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу VІ процесуального кодексу України».

Наведені заявником обставини, за переконанням суду, не мають характеру виключних, а тому не підпадають під дію статті 8 Закону України «Про судовий збір».

З огляду на зазначене, клопотання заявника про звільнення його від сплати судового збору за подання заяви з кредиторськими вимогами до банкрута судом відхиляється.

Станом на 02.11.2015 Токмацькою ОДПІ доказів усунення недоліків суду не надано.

Відповідно до частини першої статті 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі - Закон про банкрутство) конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.

Кредитор, за заявою якого порушено провадження у справі, має право заявити додаткові грошові вимоги до боржника у межах строку, встановленого частиною першою цієї статті.

Склад і розмір грошових вимог кредиторів визначаються в національній валюті України. Якщо зобов'язання боржника визначені в іноземній валюті, то склад і розмір грошових вимог кредиторів визначаються в національній валюті за курсом, встановленим Національним банком України на дату подання кредитором заяви з грошовими вимогами до боржника (ч. 2 ст. 23 Закону про банкрутство).

Згідно із частиною третьою статті 23 Закону про банкрутство заява кредитора має містити: найменування господарського суду, до якого подається заява; ім'я або найменування боржника, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); ім'я або найменування кредитора, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); розмір вимог кредитора до боржника з окремим зазначенням суми неустойки (штрафу, пені); виклад обставин, які підтверджують вимоги до боржника, та їх обґрунтування; відомості про наявність заставного майна боржника, яке є забезпеченням вимог; перелік документів, які додаються до заяви. До заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника. Заява підписується кредитором або його уповноваженим представником.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону про банкрутство господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Закону. У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути.

Якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви (ч. 2 ст. 24 Закону про банкрутство).

Отже, враховуючи те, що заявником не було усунуто недоліки заяви з вимогами до боржника у встановлені судом строки, а саме, не надано доказів сплати судового збору у встановленому чинним законодавством розмірі, а клопотання про звільнення від сплати судового збору судом залишено без задоволення, суд повертає заяву Токмацької ОДПІ з вимогами до боржника на підставі ч. 2 ст. 24 Закону про банкрутство.

Керуючись ст.ст. 7, 23, 24 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання Токмацької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про звільнення від сплати судового збору за подання заяви з кредиторськими вимогами до банкрута відмовити.

Повернути заяву №09-06/38402 від 16.10.2015 Токмацької ОДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області, без розгляду.

Копії ухвали надіслати: заявнику - Токмацькій ОДПІ, розпоряднику майна, боржнику.

Додаток: заява №09-06/38402 від 16.10.2015 на адресу Токмацької ОДПІ з додатками на 36 аркушах.

Суддя Т.М. Шевченко