05 листопада 2015 року Справа № 911/1812/15
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Грека Б.М.- головуючого, Бондар С.В., Кривди Д.С. (доповідача),
за участю представників від:
позивачів1) Фернега І.В., представник, 2) не з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином),
відповідачаМиколаєнко В.М., представник,
третьої особиЗубарєва Н.В., представник,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуПублічного акціонерного товариства "Броварський завод будівельних конструкцій"
на постанову Київського апеляційного господарського суду від 17.08.2015
у справі№ 911/1812/15 Господарського суду Київської області
за позовом 1)Броварської міської ради Київської області; 2)Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Житлово-експлуатаційна контора-5"
доПублічного акціонерного товариства "Броварський завод будівельних конструкцій",
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачаРегіональне відділення Фонду державного майна України по Київській області,
прозобов'язання вчинити певні дії,
Броварська міська рада Київської області та Комунальне підприємство Броварської міської ради Київської області "Житлово-експлуатаційна контора-5" звернулися до Господарського суду Київської області з позовом про зобов'язання Публічного акціонерного товариства "Броварський завод будівельних конструкцій" передати з балансу на баланс Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Житлово-експлуатаційна контора-5" гуртожиток в м. Бровари по вул. Гагаріна, 12а з бухгалтерськими документами та технічною документацією.
Рішенням Господарського суду Київської області від 17.06.2015 (суддя Наріжний С.Ю.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 17.08.2015 (судді: Зеленін В.О. - головуючий, Ткаченко Б.О., Шевченко Е.О.), позов Броварської міської ради Київської області задоволено повністю, зобов'язано Публічне акціонерне товариство "Броварський завод будівельних конструкцій" передати з балансу на баланс Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Житлово-експлуатаційна контора-5" гуртожиток в м. Бровари по вул. Гагаріна, 12а з бухгалтерськими документами та технічною документацією; позов Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Житлово-експлуатаційна контора-5" залишено без розгляду.
Не погоджуючись з рішенням та постановою, відповідач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення та постанову скасувати в частині задоволення позову і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю. Скаргу мотивовано доводами про порушення норм матеріального та процесуального права.
Відводів складу суду не заявлено.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши наявні матеріали справи та доводи, викладені у касаційній скарзі, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково, з огляду на наступне.
Суди попередніх інстанцій встановили, що 29.04.2011 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській області направило Броварській міській раді лист № 08.11-793, у якому надало перелік підприємств, на балансі яких знаходиться державне майно, у тому числі гуртожиток по вул. Гагаріна, 12а у м. Бровари, який перебуває на балансі Публічного акціонерного товариства "Броварський завод будівельних конструкцій", та вказало, що оскільки необхідною умовою прийняття до комунальної власності перелічених об'єктів державної власності, які під час приватизації не увійшли до статутних капіталів господарських товариств, є відповідне рішення сесії міської ради, просить розглянути дану пропозицію у встановленому порядку і про прийняте рішення повідомити РВ ФДМУ по Київській області.
Вказаний у переліку об'єкт житлового фонду під час приватизації орендного підприємства "Броварський завод будівельних конструкцій", правонаступником якого є відповідач, не увійшов до статутного капіталу товариства і був безоплатно переданий відповідачу на підставі ч.2 ст.24 Закону України "Про приватизацію державного майна".
Броварська міська рада, враховуючи лист Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області від 29.04.2011 №08-11-793, керуючись п.51 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Законами України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", прийняла рішення від 21.07.2011 №253-10-06 "Про надання згоди на безоплатне прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Бровари гуртожитку по вул. Гагаріна, 12а та ДНЗ "Трембіта".
29.04.2011 Броварська міська рада направила відповідачу лист №2-6/2318 "Про прийняття в комунальну власність м. Бровари гуртожитку по вул.Гагаріна 12а та ДНЗ "Трембіта", у якому просила надати кандидатуру представника для участі у роботі комісії по прийманню-передачі вказаних об'єктів у комунальну власність територіальної громади м.Бровари.
В подальшому відповідачем було подано до Господарського суду Київської області позов про визнання права власності на об'єкти державної власності, у тому числі спірний гуртожиток, в зв'язку з чим процедура прийняття гуртожитку у комунальну власність була тимчасово припинена.
Рішенням господарського суду Київської області від 08.02.2012 у справі №14/181-11, яке набрало законної сили, у задоволенні позову було відмовлено, зокрема, з тих підстав, що спірні об'єкти соціально-побутового призначення були передані відповідачу у безоплатне користування, а не відчужені у власність.
26.12.2013 Броварською міською радою прийнято рішення №1121-41-06 "Про безоплатне прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Бровари гуртожитку по вул. Гагаріна, 12-а", яким доручено відповідачу передати з балансу (з відповідною технічною документацією), а Комунальному підприємству Броварської міської ради "Житлово-експлуатаційна контора-5" прийняти на баланс та обслуговування гуртожиток по вул. Гагаріна, 12-а і внести відповідні зміни у бухгалтерський облік підприємства.
Виконавчий комітет Броварської міської ради 04.03.2014 прийняв рішення №151 "Про затвердження складу комісії по прийманню-передачі об'єкту у комунальну власність територіальної громади м. Бровари", яким затвердив склад комісії по прийняттю-передачі спірного гуртожитку.
Рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради від 15.04.2014 №228 "Про затвердження акту приймання-передачі у комунальну власність територіальної громади м. Бровари гуртожитку по вул. Гагаріна, 12а" затверджено акт приймання-передачі зазначеного майна.
22.04.2014 відповідачу було направлено лист № 2-6/136 з вимогою здійснити передачу гуртожитку, який є власністю територіальної громади м. Бровари, однак відповідачем було повідомлено, що за його заявою судова справа № 14/181-11 допущена до провадження Верховного Суду України.
Постановою Верховного Суду України від 13.05.2014 відповідачу відмовлено у задоволенні заяви про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 02.09.2013.
У зв'язку з викладеним 23.05.2014 було призначено комісійне обстеження спірного гуртожитку з метою отримання даних для виготовлення технічної документації, проте відповідач свого представника не направив та без участі представника відповідача комісія не була допущена до обстеження, про що було складено відповідний акт.
З метою передачі майна позивачем направлялися відповідачу листи від 22.04.2014 № 2-6/1367 та від 26.05.2014 № 2-6/1787 щодо виконання обов'язку по передачі з балансу на баланс Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Житлово-експлуатаційна контора-5" спірного гуртожитку, однак відповідачем жодних дій вчинено не було, об'єкт житлового фонду переданий не був.
За таких обставин Броварська міська рада, посилаючись на приписи ст.144 Конституції України стосовно того, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а також те, що зазначене вище рішення Броварської міської ради №1121-41-06 від 26.12.2013 відповідачем не виконано, звернулась з позовом у даній справі.
Відповідно до аб.6 ч.1 ст.2 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" визначено, що об'єктом передачі згідно з цим Законом є житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури (далі - об'єкти соціальної інфраструктури), які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій (далі - підприємств) або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.
Згідно з ч.ч.5, 6 ст.7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.
Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі затверджено наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999 N 908/68 (далі - Положення).
Згідно з п.1.3 Положення управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом (державні органи приватизації) способу та умов подальшого використання майна у межах чинного законодавства.
Відповідно до п.1.4 Положення про управління державним майном способом управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, зокрема, є передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності".
Як встановили суди попередніх інстанцій, Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській області, за погодженням з позивачем, в межах своєї компетенції вирішено передати спірний гуртожиток по вул. Гагаріна, 12а в м. Бровари, який перебуває на балансі відповідача, у комунальну власність територіальної громади м. Бровари, і порядок такої передачі узгоджено з приписами наведених Положення та Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності".
Згідно з ч.2 ст.4 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" громадяни, які на законних підставах проживають у гуртожитках державної форми власності набувають право на приватизацію житлових приміщень у таких гуртожитках після їх передачі у власність відповідної територіальної громади.
При вирішенні спору суди врахували також те, що ухилення відповідачем від передачі спірного гуртожитку на баланс КП БМР "Житлово-експлуатаційна контора-5" порушує права мешканців гуртожитку щодо реалізації своїх прав. У зв'язку з численними зверненнями мешканців гуртожитку до Броварської міської ради щодо проведення ремонту гуртожитку, 20.03.2014 відбулося обстеження інженерних мереж по фундаменту гуртожитку, за результатами якого було складено акт про те, що всі мережі (теплова, водопровідна, каналізаційна) знаходяться в аварійному стані. Однак, позивачі позбавлені можливості проводити ремонтні роботи та підтримувати об'єкт у задовільному стані, оскільки гуртожиток не переданий відповідачем на баланс комунального підприємства.
З огляду на викладене, а також те, що відповідач ухиляється від виконання обов'язку щодо передачі з балансу на баланс Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Житлово-експлуатаційна контора-5" гуртожитку по вул. Гагаріна, 12а в м. Бровари, місцевий господарський суд, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог Броварської міської ради Київської області і зобов'язав ПАТ "Броварський завод будівельних конструкцій" передати з балансу на баланс Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Житлово-експлуатаційна контора-5" гуртожиток в м. Бровари по вул. Гагаріна, 12а з бухгалтерськими документами та технічною документацією.
Однак, такі висновки судів попередніх інстанцій не ґрунтуються на повному з'ясуванні усіх обставин справи, що вбачається з такого.
У розумінні приписів ст.54 Господарського процесуального кодексу України позовна заява є процесуальним документом, за допомогою якого реалізується право на звернення до господарського суду. Стаття 21 Господарського процесуального кодексу України дає визначення поняття сторін у судовому процесі. Так, сторонами у судовому процесі є позивачі та відповідачі. При цьому, позивачами є підприємства та організації, що подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Тобто, сторони є суб'єктами матеріально-правових відносин, які виступають на захист своїх інтересів, і на яких поширюється законна сила судового рішення. Відповідно до приписів ст.23 Господарського процесуального кодексу України позов може бути подано кількома позивачами чи до кількох відповідачів. Кожний з позивачів або відповідачів щодо іншої сторони виступає в судовому процесі самостійно.
Порядок захисту прав суб'єктів господарювання визначається ст.16 Цивільного кодексу України, ст.20 Господарського кодексу України. Передбачені законодавством способи захисту порушеного права або охоронюваного законом інтересу спрямовані на відновлення прав та інтересів позивачів.
Як вбачається з матеріалів справи, до Господарського суду Київської області з позовом у даній справі звертались Броварська міська рада Київської області та Комунальне підприємство Броварської міської ради Київської області "Житлово-експлуатаційна контора-5". Однак, місцевий господарський суд дійшов висновку про залишення без розгляду на підставі п.1 ч.1 ст.81 ГПК України позову в частині позивача-2 - Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Житлово-експлуатаційна контора-5", оскільки позовну заяву не підписано уповноваженою особою Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Житлово-експлуатаційна контора-5".
Разом з тим, суд першої інстанції прийняв рішення, яким зобов'язав ПАТ "Броварський завод будівельних конструкцій" передати з балансу на баланс Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області "Житлово-експлуатаційна контора-5" гуртожиток в м. Бровари по вул. Гагаріна, 12а з бухгалтерськими документами та технічною документацією.
Баланс підприємства (організації) є формою бухгалтерського обліку, визначення вартості і складу майна та обсягу фінансових зобов'язань на конкретну дату.
За змістом ч.2 ст.8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи), відповідно до законодавства та установчих документів.
Відповідно до приписів ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Статтею 12 вказаного Кодексу унормовано, що особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд.
Місцевий господарський суд викладені вимоги законів не врахував та, задовольняючи позов Броварської міської ради Київської області, фактично зобов'язав відповідача вчинити дії (передати гуртожиток з балансу) на користь особи, яка відповідних позовних вимог у встановленому порядку не заявляла.
З урахуванням наведеного вище колегія суддів дійшла висновку, що рішення господарського суду першої інстанції прийняте з порушенням вимог процесуального права.
Переглядаючи рішення в апеляційному порядку, суд апеляційної інстанції на зазначені вище порушення процесуального законодавства уваги не звернув та не перевірив доводи апеляційної скарги стосовно того, що покладаючи на відповідача зобов'язання про передачу спірного об'єкта на баланс КП "Житлово-експлуатаційна контора-5", суд вирішив питання про права та обов'язки останнього в порушення основних принципів господарського процесуального права.
Таким чином, на підставі ст.ст.1119, ст.11110 ГПК України колегія суддів дійшла висновку, що постановлені у справі рішення підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до господарського суду першої інстанції.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 1115, 1117, 1119- 11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Броварський завод будівельних конструкцій" задовольнити частково.
Рішення Господарського суду Київської області від 17.06.2015 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 17.08.2015 у справі №911/1812/15 скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції
Головуючий Б. Грек
Судді С. Бондар
Д. Кривда