05 листопада 2015 рокусправа № 387/1266/15-а(2а/387/18/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Поплавського В.Ю.
суддів: Чепурнова Д.В. Сафронової С.В.
за участю секретаря судового засідання: Олійник Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Доброведичківського районного суд Кіровоградської області від 31 жовтня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Піщанобрідської територіальної виборчої комісії Добровеличківського району Кіровоградської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні, -
30 жовтня 2015 року кандидат на посаду голови Піщанобрідської сільської ради ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Піщанобрідської територіальної виборчої комісії Добровеличківського району Кіровоградської області в якому просив:
- скасувати постанову (протокольне рішення) Піщанобрідської територіальної виборчої комісії №14 від 29 жовтня 2015 року про проведення повторного голосування на виборчих дільницях №№ 350156, 350157, 350158, 350159;
- та зобов'язати Піщанобрідську територіальну виборчу комісію провести підрахунок голосів, згідно протоколів з мокрими печатками, зданих виборчими комісіями в день голосування 25 жовтня 2015 року.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що рішення є незаконним оскільки в порушення п. 9 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори», повторний підрахунок голосів виборців, був здійснений Піщанобрідською територіальною виборчою комісією без участі членів дільничних комісій, які передавали виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій.
Постановою Доброведичківського районного суд Кіровоградської області від 31 жовтня 2015 року позовні вимоги задоволено частково:
- визнано протиправною та скасовано постанову (протокольне рішення) Піщанобрідської територіальною виборчою комісією №14 від 29 жовтня 2015 року;
- зобов'язано Піщанобрідську територіальну виборчу комісію Добровеличківського району Кіровоградської області провести повторний підрахунок голосів у відповідності до вимог Закону України «Про місцеві вибори» з дотриманням положень ч.20 ст.79, ст. 81, ч.9 ст.83 вказаного Закону.
В іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду в частині зобов'язання Піщанобрідської територіальної виборчої комісії, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду, оскільки вона винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що згідно протоколу Піщанобрідської територіальної виборчої комісії № 14 від 29 жовтня 2015 року (а.с.2-3) вирішено:
1. провести повторний перерахунок бюлетенів;
2. провести перевибори (повторне голосування) по кандидатам в голови сільської ради на дільничних виборчих комісіях №№ 350156, 350157, 350158, 350159;
3. відправити комісію для транспортування протоколів до РВК.
Постановою (протокольним рішенням) Піщанобрідської територіальної виборчої комісії № 14 від 29 жовтня 2015 року (а.с. 4) визнано голосування на дільницях №№ 350156, 350157, 350158, 350159 - недійсним, та зобов'язано провести повторне голосування по кандидатам на посаду голови сільської ради на дільничних виборчих комісіях №№ 350156, 350157, 350158, 350159.
Підставою для прийняття такого рішення стало те, що під час повторного підрахунку голосів було встановлено, що 9% бюлетенів вважаються недійсними.
Відносно позовних вимог про скасування Постанови (протокольного рішення) Піщанобрідської територіальної виборчої комісії № 14 від 29 жовтня 2015 року апеляційний суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 Закону України «Про місцеві вибори» дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:
1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує п'ять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;
2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;
3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на п'ять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.
Згідно із ч. 12 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» у разі виявлення територіальною виборчою комісією при повторному підрахунку голосів на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 81 цього Закону, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці або у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів. У цьому разі протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів складається виборчою комісією у порядку, визначеному частиною одинадцятою цієї статті та частиною третьою статті 81 цього Закону.
Нормами ч. 1 ст. 87 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що територіальна виборча комісія приймає рішення про проведення у виборчому окрузі повторного голосування, якщо:
1) у виборчому окрузі в день голосування найбільшу і водночас однакову кількість голосів набрали два або більше кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости;
2) до виборчого бюлетеня у день голосування було включено більше двох кандидатів на посаду міського (міста, кількість виборців у якому дорівнює або є більшою ніж 90 тисяч) голови, і за результатами голосування у день виборів жоден з них не був обраний відповідно до вимог частини сьомої статті 85 цього Закону.
З аналізу зазначених норм права вбачається, що виявлення під час перерахунку голосів 9% недійсних бюлетенів не може бути підставою для визнання голосування недійсним та проведення повторного голосування, у зв'язку з чим суд першої інстанції дійшов правильного висновку про протиправність та необхідність скасування Постанови (протокольного рішення) Піщанобрідської територіальної виборчої комісії № 14 від 29 жовтня 2015 року.
Крім того, постанова суду в цій частині не оскаржувалась.
Що стосується позовних вимог про зобов'язання Піщанобрідську територіальну виборчу комісію провести підрахунок голосів, згідно протоколів з мокрими печатками, зданих виборчими комісіями в день голосування 25 жовтня 2015 року, апеляційний суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» у разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений".
Як вбачається з протоколу Піщанобрідської територіальної виборчої комісії № 13 від 29 жовтня 2015 року, було прийнято рішення про повторний перерахунок голосів дільничними виборчими комісіями №№ 350156, 350157, 350158, 350159, та у зв'язку з відмовою дільничних виборчих комісій провести такий перерахунок, було прийнято рішення про перерахунок бюлетенів по зазначеним дільницям ТВК.
Згідно із ч. 6 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевих організацій партій, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.
Рішення Піщанобрідської територіальної виборчої комісії про проведення перерахунку бюлетенів по виборчих дільницях №№ 350156, 350157, 350158, 350159 у встановленому законом порядку не оскаржувалось.
Нормами ч. 9 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, що прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми кандидати, уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.
Судом першої інстанції, на підставі показань свідків встановлено, що повторний підрахунок голосів був проведений без участі членів дільничних комісій, які передавали виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій.
Частиною 10 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що територіальна виборча комісія в разі повторного підрахунку нею голосів виборців на відповідній виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Разом з тим, протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №№ 350156, 350157, 350158, 350159 Піщанобрідською територіальною виборчою комісією не складався.
Згідно ч. 11 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» Протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів складається територіальною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша за кількість осіб, які входять до складу відповідної територіальної виборчої комісії. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу. Цей протокол підписується присутніми членами територіальної виборчої комісії та членами дільничної виборчої комісії, які брали участь у повторному підрахунку голосів виборців, і засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії. Відомості, занесені до протоколу, оголошуються. Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.
Враховуючи викладене апеляційний суд приходить до висновку про те, що проведення перерахунку бюлетенів Піщанобрідською територіальною виборчою комісією проведено з порушенням норм ч. 9 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори».
Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необхідності проведення повторного підрахунку голосів відповідно до норм Закону України «Про місцеві вибори».
Крім того, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку про те, що позовні вимоги про зобов'язання Піщанобрідську територіальну виборчу комісію провести підрахунок голосів, згідно протоколів з мокрими печатками, зданих виборчими комісіями в день голосування 25 жовтня 2015 року задоволенню не підлягають, оскільки вже було прийнято рішення про повторний підрахунок, а тому відповідачу враховувати ці протоколи не було законних підстав.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне, з метою уникнення незрозумілості судового рішення та подальшого його роз'яснення, доповнити абзац третій резолютивної частини постанови суду першої інстанції наступним: з виборів сільського голови с. Піщаний Брід Добровеличківського району Кіровоградської області на дільницях №№ 350156, 350157, 350158, 350159 та скласти відповідний протокол.
За таких обставин, апеляційний суд приходить до висновку, що судом першої інстанції вірно були застосовані норми матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду першої інстанції і не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ч. 9 ст. 177, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Доброведичківського районного суд Кіровоградської області від 31 жовтня 2015 року - залишити без змін.
Абзац третій резолютивної частини постанови Доброведичківського районного суд Кіровоградської області від 31 жовтня 2015 року доповнити наступним: «з виборів сільського голови с. Піщаний Брід Добровеличківського району Кіровоградської області на дільницях №№ 350156, 350157, 350158, 350159 та скласти відповідний протокол».
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: В.Ю. Поплавський
Суддя: Д.В. Чепурнов
Суддя: С.В. Сафронова