15 вересня 2015 року справа № 332/5529/14-а (2-а/332/83/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сафронової С.В.
суддів: Поплавського В.Ю. Чепурнова Д.В.
за участю секретаря судового засідання: Олійник Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровску апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя на постанову Заводського районного суду м. Запоріжжя від 17 грудня 2014 року у справі № 332/5529/14-а (2-а/332/83/14) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії, -
В листопаді 2014 року позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя щодо відмови у перерахунку пенсії із урахуванням нарахованих та виплачених сум надбавок за ранг, за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці, щомісячні премії, премії з фонду економії заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально - побутові потреби та сум грошової індексації заробітної, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням зазначених сум з 01.05.2014 року, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії як державному службовцю з урахуванням всіх виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за останні 24 календарних місяці роботи на підставі довідок про складові заробітної плати від 12.04.2010 року та від 17.10.2014 року.
Постановою Заводського районного суду м. Запоріжжя від 17 грудня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум надбавок за ранг, надбавки за вислугу років, набавки за високі досягнення у праці, щомісячні премії, премії з фонду економії заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та сум грошової індексації заробітної плати. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії та виплату пенсії державного службовця із розрахунку 90% всієї заробітної плати, тобто з урахуванням у складі заробітної плати сум надбавок за ранг, за вислугу років, за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування починаючи з 10.11.2014 року, згідно довідок Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя від 12.04.2010 року № 2544/02, від 12.04.2010 р. №2542/02, від 12.04.2010 р. № 2543/02 та від 17.10.2014 року № 9282/04 про складові заробітної
плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідач не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду в частині задоволення позовних вимог та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач працювала в Управлінні Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя на посаді заступника начальника управління - начальника відділу.
Позивачу з 18.04.2010 року було призначено пенсію державного службовця за віком.
20.10.2014 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, премій та індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за останні 24 календарні місяці роботи, починаючи з 01.05.2014 року.
Відповідач листом № 114/Р-8 від 27.10.2014 року відмовив в здійсненні перерахунку пенсії позивачу, зазначивши, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 оку №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», де визначено заробіток для обчислення пенсій державним службовцям при призначенні та у разі проведення перерахунку пенсій зазначеній категорії. При цьому, відповідно до цієї постанови матеріальна допомога, компенсація за використану відпустку, індексація та грошова винагорода, як складова заробітку для бчислення пенсії державним службовцям, не передбачається.
Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача щодо перерахунку пенсії є необґрунтованою та такою, що суперечить вимогам діючого законодавства з наступних підстав.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне: страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, премії та компенсації за невикористану частину відпустки входять до системи оплати праці державного-службовця.
Відповідно до частини 7 статті 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
На виконання вимог Закону України «Про державну службу», постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» визначено заробіток для обчислення пенсій державним службовцям при призначенні та у разі проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб.
Враховуючи той факт, що заробіток визначається для призначення пенсії державним службовцям, а з вищенаведених положень вбачається, що надбавки за ранг, за вислугу років, за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальна допомога та індексація заробітної плати входять до системи оплати праці, суд приходить до висновку щодо врахування зазначених виплат при перерахунку пенсії позивачу.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної
плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Також судова колегія погоджується з судом першої інстанції щодо застосування пункту 1.3 Інструкції зі статистики заробітної плати від 27.01.2004 року № 114/8713 для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці. До фонду оплати праці включаються нарахування найманим працівникам у грошовій та натуральній формі (оцінені в грошовому вираженні) за відпрацьований та невідпрацьований час, який підлягає оплаті, або за виконану роботу незалежно від джерела фінансування цих виплат. Фонд оплати праці складається з фонду основної заробітної плати, фонду додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Судова колегія погоджується також з висновком суду першої інстанції, що сплата страхових внесків при нарахуванні надбавок за ранг, за вислугу років, за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальної допомоги та індексації заробітної плати або сплата збору на обов'язкове державне пенсійне страхування будуть враховуватись в заробіток (дохід), з якого здійснюється обчислення пенсій державним службовцям незалежно від того, чи входять зазначені виплати до структури заробітної плати.
Разом з тим, Суд першої інстанції зазначає, що позивач у своїй заяві просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.05.2014 року, однак з матеріалів справи вбачається, що із заявою про проведення перерахунку позивач звернулася 10.11.2014 року, тому саме із цієї дати і потрібно проводити перерахунок пенсії позивача.
Судова колегія не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, оскільки з матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії 20.10.2014 року, а відповідь було надано відповідачем 27.10.2014 року.
Таким чином, судова колегія прийшла до висновку, що судом першої інстанції помилково зазначено дату з якої саме необхідно здійснити перерахунок пенсії (з 10.11.2014 року).
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, постанову суду першої інстанції - змінити.
Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 198, ч. 1 ст. 201, ст. ст. 205, 207 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя - задовольнити частково.
Постанову Заводського районного суду м. Запоріжжя від 17 грудня 2014 року - змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини постанови суду у новій редакції:
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії та виплату пенсії державного службовця із розрахунку 90% всієї заробітної плати, тобто з урахуванням у складі заробітної плати сум надбавок за ранг, за вислугу років, за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування починаючи з 20.10.2014 року, згідно довідок Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя від 12.04.2010 року № 2544/02, від 12.04.2010 р. №2542/02, від 12.04.2010 р. № 2543/02 та від 17.10.2014 року № 9282/04 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»
В іншій частині Постанову Заводського районного суду м. Запоріжжя від 17.12.2014 року - залишити без змін.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України .
Головуючий: С.В. Сафронова
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: Д.В. Чепурнов