Рішення від 26.10.2015 по справі 910/24109/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.10.2015Справа №910/24109/15

Суддя Мудрий С.М. розглянувши справу

за позовом приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Саламандра - Україна"

до Моторно (транспортне) страхового бюро України

про визнання недійсним рішення Президії МТСБУ, оформленого протоколом №349/2014 від 02.04.2015 року

Представники сторін:

від позивача: Фідзіна Т.В. - представник за довіреністю № б/н від 21.09.2015 року;

від відповідача: Давиденко Ю.К. - представник за довіреністю № 03/2015 від 05.01.2015 року.

ВСТАНОВИВ:

На розгляд господарського суду м. Києва передані позовні вимоги приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Саламандра - Україна" до Моторно (транспортне) страхового бюро України про визнання недійсним рішення Президії МТСБУ, оформленого протоколом №349/2014 від 02.04.2015 року.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 04.03.2015 року звернувся до відповідача із проханням розмістити у складі фонду захисту потерпілих гарантійний внесок у розмірі 500,00 тис. Євро шляхом придбання облігацій внутрішнього державного валютного займу.

Проте, 02.04.2015 року відповідно до протоколу засідання Президії №349/2015 Моторного (транспортного) страхового бюро України було зупинено виконання заявок страховиків на придбання цінних паперів.

Оскільки, на думку позивача, Президією МТСБ України було порушено право позивача на розміщення тимчасово вільних коштів фонду захисту потерпілих, шляхом придбання цінних паперів передбачених п.4.1, 4.2 Положення про фонд захисту потерпілих та пунктом 4.3 Положення про інвестиційну діяльність МТСБУ, порушено вимоги пункту 43.4 статті 43 Закону України та з перевищенням повноважень Президії МТСБУ, приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Саламандра - Україна" звернулося в суд з вимогою визнати недійсним (незаконним) та скасувати рішення Президії Моторного (транспортного) страхового бюро України, оформлене протоколом від 02 квітня 2015 року №349/2015 в частині « 2.4 Про звіт Інвестиційного комітету МТСБУ (на виконання рішення Президії МТСБУ від 19.03.2015, протокол №345/2015). Інформувала ОСОБА_1

Ухвалили:

Підтримати рішення Інвестиційного комітету щодо призупинення виконання заявок страховиків на придбання цінних паперів.

Результати голосування «за» - 4, «утримались» - 2. Рішення прийнято.»

Ухвалою господарського суду м. Києва від 10.09.2015 року порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 28.09.2015 року.

25.09.2015 року до загального відділу діловодства господарського суду міста Києва позивач подав документи по справі та клопотання про відкладення розгляду справи.

В судове засідання 28.09.2015 року представники сторін не з'явилися, вимоги ухвали суду від 10.09.2015 року не виконали, про поважні причини неявки суд не повідомили, хоча про час та дату судового засідання повідомлені належним чином.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 28.09.2015 року розгляд справи відкладено на 13.10.2015 року.

10.10.2015 року до загального відділу діловодства господарського суду міста Києва відповідач подав відзив на позовну заяву, документи по справі та заяву про залишення позовної заяви без розгляду.

В судовому засіданні 13.10.2015 року представник відповідача не підтримав подану заяву про залишення позовної заяви без розгляду.

Представники позивача подали заперечення на відзив.

В судовому засіданні оголошено перерву до 26.10.2015 року.

В судовому засіданні 26.10.2015 року представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача заперечував проти позову та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Як зазначено позивачем, 04.03.2015 року він звернувся до відповідача із проханням розмістити у складі фонду захисту потерпілих гарантійний внесок у розмірі 500,00 тис. Євро шляхом придбання облігацій внутрішнього державного валютного займу.

11.03.2015 року на адресу ПрАТ «Страхова компанія «Саламандра-Україна» надійшла відповідь №5-41/7103 від дирекції МТСУ, із проханням надати письмову заявку оформлену по формі згідно з додатком №2 до положення про інвестиційну діяльність МТСБУ №47/2014 від 17.11.2014 року.

16.03.2015 року ПрАТ «Страхова компанія «Саламандра-Україна» надіслала заявку на розміщення у складі ФЗП облігацій внутрішньої державної позики по формі згідно додатку №2 до Положення про інвестиційну діяльність МТСБУ №47/2014 від 17.11.2014 року.

Листом № 474 від 03.04.2015 року позивач звернувся до МТСБУ з проханням надати інформацію по надісланій заявці на розміщення у складі ФЗП облігацій внутрішньої державної позики.

06.04.2015 року на адресу позивача надійшов лист №5-41/10052 від 06.04.2015 року від відповідача в якому повідомлено, що усі дії, що були здійснені Дирекцією МТСБУ на виконання заявки ПрАТ «СК Саламанда-Україна» №344 від 16.03.2015, викладені в інформаційній довідці, яка додана до листа.

З доданої інформаційної довідки вбачається, що 02.04.2015 на засіданні президії був представлений протокол №3/2015 Засідання інвестиційного комітету МТСБУ від 27.03.2015 в частині виконання рішення Президії МТСБУ від 19.03.2015 №345/2015, та Президією було підтримане рішення Комітету про тимчасове призупинення виконання заявок страховиків на придбання ЦП.

Моторно (транспортне) страхове бюро України здійснює свою діяльність у відповідності до норм Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" , законодавства та свого Статуту.

Відповідно до п.47.1 статті 47 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" Президія МТСБУ здійснює загальне керівництво діяльністю МТСБУ відповідно до цього Закону, інших нормативно-правових актів, Статуту МТСБУ, рішень загальних зборів членів МТСБУ та Координаційної ради МТСБУ.

Підпунктом г) п.47.4 статті 47 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" до компетенції президії належить: затвердження, за погодженням з Координаційною радою МТСБУ, положення про порядок і умови формування централізованих страхових резервних фондів, положення про порядок розміщення коштів централізованих страхових резервних фондів та положення про фонд попереджувальних заходів МТСБУ.

Згідно з п. 43.3 статті 43 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" порядок і умови формування централізованих страхових резервних фондів встановлюються положенням про порядок і умови формування централізованих страхових резервних фондів, що затверджується президією МТСБУ та погоджується з Координаційною радою МТСБУ.

Так, у МТСБУ діє Положення про централізований страховий резервний фонд захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, що затверджене Президією МТСБУ (протокол від 07.08.2014 № 320/2014) та погоджене Координаційною радою МТСБУ (протокол від 17.11.2014 № 47/2014).

Пунктом 4.2 вищезазначеного положення передбачено, що розміщення коштів здійснюється Дирекцією Бюро відповідно до Положення про інвестиційну діяльність МТСБУ (протокол від 10.07.2014 № 318/2014) та погоджене Координаційною радою МТСБУ (протокол від 19.09.2014 № 45/2014).

Членами Президії МТСБУ на засіданні (протокол від 03.06.2014 № 315/2014) затверджено Положення про Інвестиційний комітет та обрано склад комітету.

У відповідності до п. 8.4 розділу 8 Положенням про інвестиційну діяльність МТСБУ Президії делеговані повноваження вносити зміни до Положення про інвестиційну діяльність МТСБУ за поданням Інвестиційного Комітету МТСБУ.

27.03.2015 року на засіданні Інвестиційного Комітету МТСБУ (затверджене протоколом № 3/2015) розглянуто питання щодо внесення змін до положення про Інвестиційну діяльність МТСБУ та вирішено «рекомендувати Дирекції МТСБУ тимчасово (до моменту закінчення процедур пов'язаних з реструктуризацією зовнішнього боргу країни) призупинити виконання заявок страховиків на придбання цінних паперів».

02.04.2015 року на засіданні Президії розглядався протокол № 3/2015 засідання Інвестиційного комітету МТСБУ від 27.03.2015 року в частині виконання рішення Президії МТСБУ від 19.03.2015 № 345/2015, та Президією вирішено підтримати рішення Інвестиційного комітету про тимчасове призупинення виконання заявок страховиків на придбання цінних паперів.

Відповідно до п.39.1 статті 39 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", маоторне (транспортне) страхове бюро України є єдиним об'єднанням страховиків, які здійснюють обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам.

Однією з гарантійних функцій МТСБУ є відшкодування шкоди за рахунок коштів фонду захисту потерпілих у разі недостатності коштів та майна страховика-учасника МТСБУ, що визнаний банкрутом та/або ліквідований, для виконання його зобов'язань за договором обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (п.п. ґ п. 41.1 статті 41 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів").

Так, на відповідача покладено гарантійну функцію відшкодування шкоди кредиторам, які позбавлені можливості отримати страхове відшкодування внаслідок банкрутств страхових компаній. Вищезазначена гарантійна функція реалізується лише за рахунок грошових коштів.

Пунктом 2.2 Положення про інвестиційну діяльність МТСБУ передбачена основна мета управління інвестиційним ризиком - підвищення якості інвестиційного портфеля МТСБУ шляхом мінімізації його ризику.

Відповідно до пункту 2.4. вищезазначеного Положення мінімізація ризику - це прийняття заходів з підтримки ризику на рівні, що не загрожує інтересам і стійкості МТСБУ. Цей процес управління включає в себе прогнозування ризиків, визначення їх ймовірності розмірів і наслідків, розробку і реалізацію заходів щодо запобігання або мінімізації пов'язаних з ним витрат. Для прийняття ефективних управлінських рішень потрібно точно оцінити і спрогнозувати рівень інвестиційного портфельного ризику, оскільки при максимально можливому визначенні та прогнозуванні рівня ризику інвестиційного портфеля МТСБУ може застосовувати адекватні методи регулювання з метою мінімізації такого ризику, і відповідно, підвищити якість інвестиційного портфеля.

Згідно з п.43.4 статті 43 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" кошти централізованих страхових резервних фондів, створених при МТСБУ, розміщуються з урахуванням безпечності, прибутковості та ліквідності і мають бути представлені активами таких категорій: грошові кошти на банківських рахунках, банківські депозити (вклади), цінні папери, що емітуються державою.

Таким чином, оскільки кошти централізованих страхових резервних фондів мають бути представлені, зокрема, але не виключно, цінними паперами, що емітуються державою, а уряд України почав операції з реструктуризації зовнішнього боргу країни та враховуючи те, що активи мають бути розміщені з урахуванням безпечності, прибутковості та ліквідності, тому суд вважає, що відповідачем правомірно та законно прийнято рішення про призупинення виконання заявок страховиків на придбання цінних паперів.

Також, позивач посилається на додаток №3 до Положення про Інвестиційну діяльність МТСБУ, який не погоджений Президією та Координаційною радою МТСБУ.

Крім того, з наданого позивачем вищезазначеного додатку №3 до Положення про інвестиційну діяльність МТСБУ (основні принципи та порядок розміщення коштів фондів в облігації внутрішньої державної позики) вбачається, що МТСБУ має право не виконувати доручення страховика з купівлі або продажу ОВДП у випадку економічної недоцільності придбання або продажу зазначеного активу на момент отримання доручення страховика (п.7).

Отже, рішення президії МТСБУ, оформленого протоколом від 02.04.2015 року №349/2015 року в частині п.2.4, прийнято у відповідно до Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" та Положення про інвестиційну діяльність МТСБУ, а також, прийнято компетентними органами управління МТСБУ, а тому підстави для визнання його недійсним відсутні, а вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 статті 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно з ч.1 статті 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 34 ГПК України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до статті 44 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Судовий збір, відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, покладається на позивача.

На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст. 32, ч.1 ст. 33, ст.ст. 34, 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В позові відмовити повністю.

Відповідно до частини 5 статті 85 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання рішення: 05.11.2015 року.

Суддя С.М. Мудрий