03 листопада 2015 рокусправа № 2а-3221/11/0408
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Добродняк І.Ю. розглянувши клопотання Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області на постанову Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 19 вересня 2011 року у справі № 2а-3221/11/0408
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області
про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни,-
Постановою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 19 вересня 2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року апеляційну скаргу відповідача залишено без руху і надано час для усунення недоліків апеляційної скарги ,а саме:
- надання належним чином оформленого документу про сплату судового збору в належному розмірі, або документального підтвердження майнового стану, яке унеможливлює сплату судового збору;
02 листопада 2015 року на адресу суду надійшло клопотання Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу про відстрочення сплати судового збору до розгляду справи по суті.
Розглянувши клопотання відповідача, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з Законом України "Про судовий збір" (в редакції чинній до 01 вересня 2015 року) Управління Пенсійного фонду України та його управління були звільненні від сплати судового збору.
Пунктом 4 розділ І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 р. №484-VIII, який набрав чинності 01.09.2015, статтю 5 Закону України «Про судовий збір» викладено в новій редакції, в якій пільги щодо сплати судового збору (звільнення від сплати судового збору) на Управління Пенсійного фонду України та його органи не розповсюджуються.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" передбачено, що Кабінету Міністрів України необхідно забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Таким чином, держава в особі Кабінета Міністрів України взяла на себе обов'язок забезпечити фінансування державних органів, яких позбавлено пільг щодо сплати судового збору.
Питання надання відстрочки врегульовано ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 8 Закону України "Про судовий збір".
Вищезазначеними нормами встановлено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
При цьому слід зазначити, що за приписами вищезазначених норм відстрочення сплати судового збору є правом суду, а відповідна заява сторони розглядається виходячи із визначених стороною обставин, що унеможливлюють сплату судового збору та підтвердженності цих обставин належними доказами.
Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Відповідним правом відстрочення сплати судового збору наділений і відповідач. Водночас слід зазначити, що обмеження фінансування, не передбачення бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік коштів на сплату судового збору, про що зазначає відповідач, який діє як суб'єкт владних повноважень, не є підставою для відстрочення сплати судових витрат.
Зазначена позиція підтримується Вищим адміністративним судом України у постанові Пленуму від 23.01.2015 №2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08 липня 2011 року №3674-VI «Про судовий збір».
З цього приводу апеляційний суд вважає за необхідне також зазначити, що обов'язок сплати судового збору слугує гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду, відповідає встановленим ст. 129 Конституції України основним засадам судочинства, а саме: рівності усіх учасників судового процесу перед законам і судом.
З огляду на викладене, апеляційний суд не вбачає підстав для відстрочення сплати судового збору, отже клопотання відповідача задоволенню не підлягає.
Приймаючи до уваги, що відповідачем у встановлений судом строк недоліки апеляційної скарги не усунені, апеляційна скарга підлягає поверненню відповідно до ст.ст. 108, 189 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 108, 187, 189 КАС України, суд, -
Клопотання Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про відстрочення сплати судового збору залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області на постанову Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 19 вересня 2011 року у справі № 2а-3221/11/0408 повернути.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Суддя: І. Ю. Добродняк