17 вересня 2015 року справа № 2а-6052/10/0470
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя: Ясенова Т.І.
судді: Головко О.В. Суховаров А.В.
секретар судового засідання: Спірічев Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» до Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження України про скасування постанов,-
Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Павлоградвугілля» (далі за текстом - ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля») звернулось до суду з позовом до Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження України, в якому просило скасувати постанову відповідача про застосування економічних санкцій № 15-5/3.12-98 від 14.09.2009 та постанову відповідача № 15-5/3.12-99 від 14.09.2009 про застосування економічних санкцій.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 березня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги посилається на те, що методикою яка визначає неефективне (нераціональне) використання паливно-енергетичних ресурсів - є методика визнання нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів, яка затверджена Наказом Державного Комітету України з енергозбереження від 26.10.01 №113 та від 27.11.01 №123, перезатверджена Наказом НАЕР (Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів) від 13.12.2006 №89, яка визначає формули, розрахунок за якими визначає перевитрати ПЕР, а також розмір такої перевитрати, що в свою чергу впливає на розмір санкцій. Проте, зазначена методина не може бути застосована, так як не зареєстрована у державному реєстрі нормативно-правових актів України.
Також, необхідність проведення такої державної реєстрації підтверджується неодноразовими зверненнями НАЕР до Міністерства юстиції України з проханням провести державну реєстрацію методики, Міністерство юстиції України, своїми наказами №2263/5 від 24.11.2009 та №76/5 від 10.01.2011, двічі повертало НАЕР без державної реєстрації методику, для доопрацювання. Отже, визнання факту необхідності проведення державної реєстрації методики, прямо вказує на неправомірність її використання при розрахунку економічних санкцій.
В запереченнях на апеляційну скаргу відповідач, посилаючись на її безпідставність, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, як законну та обґрунтовану.
В обґрунтування заперечень вказує, що факти нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів та перевитрати електроенергії від перевищення фактичних внутрішніх витоків повітря в системі вентиляції встановлені під час перевірки, та підтверджені належними доказами, що містяться в матеріалах справи.
Також, відповідачем під час розрахунку економічних санкцій використано норми Закону України «Про енергозбереження», постанови Кабінету Міністрів України №699 «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві», положення Методики визначення та розрахунків витрат паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах промисловості, затвердженої Наказом Національного агентства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів №161 від 06.12.07, таким чином жодних посилань на методику №89 акт перевірки та оскаржувані постанови не містять.
В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Відповідно до частини 4 статті 196 ,частини 1 статті 41 КАС України судове засідання проведено за відсутності сторін, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено, що листом №15-5/1.25-831 від 13.03.2009 Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області, повідомило позивача, що відповідно до статтей 25, 26 Закону України «Про енергозбереження», Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.2000 № 1039 та затвердженого плану проведення перевірок ефективності використання поливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах, організаціях на 2009 рік на період з 13.04.2009 по 30.04.2009 на його підприємстві ВСП «Шахта Дніпровська» планується проведення перевірки.
Відповідачем проведено перевірку ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на ВСП «Шахта Дніпровська» Відкритого акціонерного товариства «Павлоградвугілля», за результатами якої складено акт № 15-5/3.21-100 від 14.09.2009.
Зазначеною перевіркою ВСП «Шахта Дніпровська» виявлено порушення пунтку «е» статті 11 Закону України «Про енергозбереження» від 01.07.1994 №74/94 - ВР (зі змінами та доповненнями), розділу 2 додатку до Постанови Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві» № 699 від 02.09.1993 (зі змінами та доповненнями), що спричинили нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів, а саме: перевитрати теплової енергії, спричинені відсутністю теплоізоляції на гарячому водопостачанні, встановленому на теплопункті АБК підприємства - 2,22 Гкал/рік, та перевитрати електричної енергії - 2,1 тис. кВт*год/рік, внаслідок прострочення строків служби тягових батарей, що призвело до перевищень фактичних внутрішніх витоків повітря в системі вентиляції над розрахунковими.
Пунктом «е» частини 1 статті 11 Закону України «Про енергозбереження» від 01.07.1994 № 74/94-ВР в редакції, яка діяла на час прийняття оскаржуваної постанови, встановлено, що економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
В акті перевірки № 15-5/3.21-100 від 14.09.2009 зазначено, що відповідачем на підставі «Енергетичного балансу по шахті «Дніпровська» та даних інструментального вимірювання встановлено перевищення фактичних внутрішніх витоків повітря в системі вентиляції над розрахунковими, що призвело до згаданих перевитрат електроенергії.
Відповідно до матеріалів справи, під час перевірки системи провітрювання на ВСП «Шахта Дніпровська» проведено обстеження роботи головного вентилятора скіпового стволу (вентилятори ВРЦД-4,5 - 2 од.), та вентиляційної скважини (вентилятори ВЦ-31,5М - 2 од.), на яких налагоджувальні роботи виконувались в березні 2009 року. При цьому, аналіз роботи вентиляторів показав суттєве відхилення їх фактичної продуктивності в роботі від паспортної продуктивності, що свідчить про понадмірні витрати електроенергії внаслідок порушення технологічної дисципліни на підприємстві у вигляді незадовільного стану устаткування.
Також, згідно акту інструментального вимірювання № 1 від 10.09.2009 року, на теплопункті АБК підприємства встановлено перевитрати теплової енергії, спричинені відсутністю теплоізоляції на теплопроводі гарячого водопостачання довжиною 21 м, що призвело до перевитрат теплової енергії - 2,22 Гкал/рік.
На підставі проведеної перевірки, винесено постанову № 15-5/3.12-98 від 14.09.2009 про застосування економічних санкцій на суму 636,47 грн. за перевитрати електроенергії, та постанову № 15-5/3.12-99 від 14.09.2009 про застосування економічних санкцій на суму 2052,46 грн. за перевитрати теплової енергії.
Статтею 25 Закону України «Про енергозбереження» від 01.07.1994 № 74/94-ВР, в редакції, яка діяла на час прийняття оскаржуваної постанови, завданням контролю у сфері енергозбереження є забезпечення додержання норм законодавства про енергозбереження всіма державними органами, юридичними та фізичними особами.
Відповідно до частини 1, частини 2 статті 26 Закону України «Про енергозбереження», державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України. Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.
Пунктом «е» частини 1 статті 11 Закону України «Про енергозбереження» встановлено, що економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
Пунктом 1 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1039 від 29.06.2000 «Питання Державної інспекції з енергозбереження» (що діяло на час виникнення спірних правовідносин), Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, що діє у складі Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів (НАЕР) і підпорядковується йому, та виконує відповідно до законодавства контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.
Пунктом 4 Положення передбачено, що територіальне управління інспекції має право складати акти перевірок та видавати обов'язкові для виконання приписи стосовно усунення порушення норм законодавства у сфері енергозбереження під час видобування, переробки, виробництва, транспортування, зберігання, споживання паливно-енергетичних ресурсів; застосовувати до підприємств, установ та організацій підвищену плату за неефективне (нераціональне) використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, відповідно до діючого законодавства України та нормативно-правових актів.
Згідно пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.10.2008 № 935 «Про організацію державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів», розрахунок обсягів неефективного (нераціонального) використання паливно-енергетичних ресурсів понад показники нормативних значень їх витрат, що встановлені стандартами, а у разі відсутності стандартів - нормами питомих витрат палива та енергії або нормативами витрат паливно-енергетичних ресурсів, проводиться у перерахунку на річне споживання, крім випадків, що підтверджені документально, за період від дня настання до їх з'явлення, але не більш як за один рік від дня порушення таким суб'єктом установлених актами законодавства правил, згідно з методиками визначення та розрахунку втрат (перевитрат) паливно-енергетичних ресурсів, які затверджуються НАЕР в установленому порядку.
Відповідно до пунктів 8, 9 та 11 Постанови № 935, у разі прийняття рішення про застосування економічних санкцій, передбачених Законом України «Про енергозбереження», та за наявності підстав для їх застосування, визначених зазначеним Законом, видається постанова, яка підписується начальником Інспекції або уповноваженим ним керівником її територіального органу.
Проведеною перевіркою підтверджено фактичні перевитрати теплової енергії у розмірі 2,22 Гкал/рік, спричинені внаслідок відсутності належної теплоізоляції на гарячому водопостачанні станом на момент перевірки, а розрахунок обсягів неефективного (нераціонального) використання паливно-енергетичних ресурсів проведено у перерахунку на річне споживання за період одного року, у зв'язку з неможливістю точного визначення такого періоду (з дня з'явлення таких перевитрат до дня встановлення порушення), згідно вимог Постанови № 935.
Отже, Методики визнання нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів, на підставі яких відповідачем проведено розрахунок суми економічних санкцій, можуть бути застосовані лише у випадку державної реєстрації в установленому законодавством порядку.
З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає неправомірними дії відповідача щодо використання при розрахунку економічних санкцій Методики визнання нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів, яка затверджена Наказом Державного Комітету України з енергозбереження від 26.10.01 №113 та від 27.11.01 №123, перезатверджена Наказом НАЕР від 13.12.2006 №89 та положень «Методики визначення та розрахунків втрат паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах промисловості. Шахти», затвердженої наказом Національного агентства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів № 161 від 06.12.2007.
За таких обставин, враховуючи порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду підлягає скасуванню, а апеляційна скарга позивача - задоволенню.
Керуючись п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ст.ст.205, 207 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» - задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 березня 2014 року у справі №2а-6052/10/0470 - скасувати та прийняти нову постанову.
Позов Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» до Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження України - задовольнити.
Скасувати Постанову територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області про застосування економічних санкцій №15-5/3.12-98 від 14.09.2009 та Постанову територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області №15-5/3.12-99 від 14.09.2009 про застосування економічних санкцій відносно Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля».
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров