ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про повернення позовної заяви
м. Київ
11 лютого 2010 року
№ 2а-1634/10/2670
Cуддя Окружного адміністративного суду міста Києва Дегтярьова О.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом Державного будівельного комбінату управління справами Верховної ради України
до 1. Київської міської ради
2.Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації
третя особа на стороні позивача: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корона Введенська», -
про визнання такими, що не відповідають чинному законодавству, дій, припинення права користування земельною ділянкою та зобов'язання вчинити дії, -
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Державний будівельний комбінат управління справами ВР України з позовом до Київської міської ради, Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, третя особа на стороні позивача: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Корона Введенська», - про визнання такими, що не відповідають чинному законодавству, дій, припинення права користування земельною ділянкою та зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає правила предметної підсудності, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа органу місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам (ч. 2 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до ч. 4 ст. 140 Конституції України та ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування.
Як вбачається з позовної заяви, у Державного будівельного комбінату управління справами ВР України виник спір з органом місцевого самоврядування -Київською міською радою, і цей спір з урахуванням приписів вказаних правових норм підсудний місцевому загальному суду як адміністративному, що виключає можливість розгляду цієї справи Окружним адміністративним судом м. Києва.
Згідно з п. 6 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачу, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
З урахуванням вищевикладеного, позовна заява Державного будівельного комбінату управління справами ВР України підлягає поверненню позивачу.
Керуючись п. 6 ч. 3 ст. 108, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву Державного будівельного комбінату управління справами Верховної Ради України повернути позивачу.
2. Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати особі, яка її подала.
3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть йому повернуті супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про їх одержання після спливу терміну для оскарження ухвали про повернення позовної заяви.
4. У випадку оскарження ухвали позовні матеріли будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
5. Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження та строку подання апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то ухвала вважається такою, що не набрала законної сили.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.В. Дегтярьова