ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про повернення позовної заяви
м. Київ
02 лютого 2010 року№ 2а-1099/10/2670
Cуддя Окружного адміністративного суду міста Києва Дегтярьова О.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва
про визнання недійсними податкових повідомлень - рішень від 24 листопада 2009 року № 0001091704/1, № 0001081704/1, № 0001961704/1 та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21 січня 2010 року № 53/К/25-114 та від 07 вересня 2009 року № 0001071704/0, -
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась фізична особа -підприємець ОСОБА_1 з позовом до ДПІ у Печерському районі м. Києва про визнання недійсними податкових повідомлень - рішень від 24 листопада 2009 року № 0001091704/1, № 0001081704/1, № 0001961704/1 та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21 січня 2010 року № 53/К/25-114 та від 07 вересня 2009 року № 0001071704/0.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, яка містить загальне правило визначення територіальної підсудності, адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Водночас, частиною другою ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, вирішуються адміністративними судами за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача.
Як вбачається з позовної заяви, фізична особа -підприємець ОСОБА_1 оскаржує податкові повідомлення -рішення та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Податкові повідомлення -рішення та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за своє правовою природою є актами індивідуальної дії, оскільки визначають обов'язок по сплаті податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій у відповідних правовідносинах для конкретної особи та мають разовий характер застосування.
В абзаці п'ятому ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», який регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб -підприємців, визначено, що місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо) у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово, що знаходиться за певною адресою, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою -підприємцем.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що місцем проживання позивача є АДРЕСА_1.
Таким чином, позовна заява подана з порушенням правил територіальної підсудності і даний спір непідсудний Окружному адміністративному суду м. Києва.
Згідно з п. 6 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачу, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
З урахуванням вищевикладеного, позовна заява фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 підлягає поверненню позивачу.
Керуючись п. 6 ч. 3 ст. 108, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 повернути позивачу.
2. Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати особі, яка її подала.
3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть йому повернуті супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про їх одержання після спливу терміну для оскарження ухвали про повернення позовної заяви.
4. У випадку оскарження ухвали позовні матеріли будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
5. Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження та строку подання апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то ухвала вважається такою, що не набрала законної сили.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.В. Дегтярьова