ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"16" червня 2010 р. Справа № 2a-1972/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Шумея М.В.,
при секретарі Воліцькій Н.М.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Івано-Франківську справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оволайн ЛТД»до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 від 22.06.2009 року,
26.05.2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оволайн ЛТД» звернулося з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Позовні вимоги мотивувало тим, що висновки податкового органу про порушення позивачем норм п.1, 2, 6, 9, 10, 13 ст.3 ЗУ “Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” не ґрунтуються на реальних обставинах, а тому рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1 550,00 грн. прийняте в порушення чинного законодавства, є необґрунтованим і таким, що підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, суду пояснила, що Джанкойською об'єднано державною податковою інспекцією проведено перевірку суб'єкта господарювання з порушенням чинного законодавства. Наголосила, що оскільки роздрібну торгівлю на ринках згідно вимог п.3 Переліку форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №1336 від 23.10.2000 року, дозволено проводити без застосування реєстраторів розрахункових операцій, то висновки перевіряючих про не забезпечення проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій є безпідставними. Просила скасувати рішення Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську № НОМЕР_1 від 22.06.2009 року.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, суду пояснив, що оскаржуване рішення ґрунтується на висновках проведеної перевірки, прийнятих у відповідності до положень чинного законодавства. Зазначив, що підприємцем не забезпечено проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій та не видано розрахункового документа встановленого зразка на загальну суму 27,00 грн., не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій в розмірі 113,00 грн. Звернув увагу суду на те, що позивачем не було забезпечено щоденне виконання друку фіскального звітного чеку, не забезпечено щоденний друк та зберігання контрольних стрічок реєстратора розрахункових операцій протягом встановленого законодавством терміну. Наголосив, що на момент проведення перевірки кіоску, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оволайн ЛТД», реєстратора розрахункових операцій та книги обліку розрахункових операцій на місці проведення розрахунків не було. Вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними, просив в задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних мотивів.
Судом встановлено, що працівниками Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції 02.06.2009 року на підставі направлень № 251/23-3 та № 252/23-3 від 02.06.2009 року проведено планову перевірку господарської одиниці -кіоску (вул. Жовтнева, 74, м. Джанкой, Автономна Республіка Крим), який належать Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оволайн ЛТД» щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами перевірки складено акт за № 0109 від 02.06.2009 року, в якому зафіксовані факти порушення позивачем вимог п. 1, 2, 6, 9, 10, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Зокрема, зафіксовано факт не проведення розрахункової операції через РРО на загальну суму 27,00 грн. та відповідно невидано розрахунковий документ встановленої форми, а також не забезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО в сумі 113,00 грн. Крім того, позивачем не було забезпечено зберігання використання книг обліку розрахункових операцій, розрахункових книжок протягом встановленого терміну та щоденний друк та зберігання контрольних стрічок реєстратора розрахункових операцій протягом встановленого законодавством терміну.
Даний акт перевірки Джанкойською об'єднаною державною податковою інспекцією направлено за місцем реєстрації суб'єкта господарювання до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську.
На підставі вищевказаного акту перевірки, відповідачем згідно ст.ст.17, 22 ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” винесено рішення за № НОМЕР_1 від 22.06.2009 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оволайн ЛТД»штрафних санкцій на загальну суму 1 550,00 грн.
Щодо правомірності проведення перевірки суд зазначає наступне.
Згідно пункту 2 статті 11 цього ЗУ “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно.
Загальні умови і порядок контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) встановлені ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Так, статтями 15 та 16 Закону визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.
Слід зазначити, що статтею 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначені підстави та порядок проведення планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) і у зв'язку з цим, ці норми не поширюються на перевірки щодо контролю за дотриманням вимог ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", який регулює питання порядку проведення розрахунків і не відноситься до законодавства з питань оподаткування.
При здійсненні контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), органи державної податкової служби керуються вимогами ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", яким контроль за проведенням готівкових розрахунків покладено на органи державної податкової служби статтею 11-2 ЗУ "Про державну податкову службу в Україні", в частині дотримання умов допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових перевірок та чинними наказами Державної податкової адміністрації України.
Так, згідно підпункту 3.1 пункту 3 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 27.05.2008 N 355, працівниками органів ДПС відповідно до щомісячних планів органу ДПС здійснюються планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі, а також операцій купівлі-продажу іноземної валюти (далі - розрахункові операції) та касових операцій, а також наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій та позапланові перевірки у випадках, передбачених законодавством.
За результатами проведеної перевірки складається акт. Форма акта перевірки наведена у додатку 1 до Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, затверджених наказом ДПА України від 12.08.2008 N 534.
Перевірка належного позивачу кіоску була передбачена у завданні щодо проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності у сфері готівкового обігу, перевірку проведено на підставі направлень № 251/23-3 та № 252/23-3 від 02.06.2009 року, в яких і зазначено вид перевірки планова.
Тому твердження позивача щодо неправомірності проведення відповідачем перевірки, порушення встановленого порядку здійснення перевірки є помилковими та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи.
Щодо правомірності застосування штрафних санкцій згідно п.1 ч.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суд зазначає наступне.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначаються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №1776-111 від 01.06.2000 року.
Відповідно до пункту 1 статті 3 даного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та в безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язанні проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані, у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Згідно пункту 2 статті 3 даного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та в безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язанні видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послуги або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Як було встановлено в судовому засіданні, перед початком проведення перевірки податковими інспекторами здійснено закупку товару, зокрема, яєць столових в кількості 60 шт. за ціною 0,45 грн. на загальну суму 27,00 грн.
З акту перевірки вбачається, що продавець кіоску, належного Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оволайн ЛТД», ОСОБА_3 не провела дану розрахункову операцію через реєстратор розрахункових операцій та не видала розрахунковий документ встановленого зразка на вказану суму покупки. В процесі проведення перевірки виявлено факт відсутності реєстратора розрахункових операцій на місці проведення розрахунків.
Згідно п.3 Переліку форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №1336 від 23.10.2000 року, передбачена роздрібна торгівля на ринках, ярмарках (за винятком розташованих на їх території магазинів, кіосків, палаток, павільйонів, приміщень контейнерного типу). Тому суд не приймає до уваги посилання представника позивача на вказану постанову Кабінету Міністрів України за №1336 від 23.10.2000 року.
В зв'язку з наведеним та керуючись п.1 ч.1 ст.17 Закону, Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківську правомірно застосовано до позивача за вказане порушення фінансову санкцію в сумі 135,00 грн.
З приводу незгоди позивача щодо застосування до нього штрафної санкції згідно п.3 ч.1 ст.17 ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” в сумі 340 грн. суд вважає наступне.
Відповідно до пункту 6 статті 3 даного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та в безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язанні забезпечувати зберігання, використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” розрахункова книжка - належним чином зброшурована та прошнурована книжка, зареєстрована в органах державної податкової служби України, що містить номерні розрахункові квитанції, які видаються покупцям у визначених цим Законом випадках, коли не застосовуються реєстратори розрахункових операцій.
ОСОБА_4 реєстрації розрахункових книжок визначений п.3 ОСОБА_4 реєстрацій та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 614 від 01.12.2000 року.
ОСОБА_4 встановлений і порядок ведення розрахункової книжки. Так, згідно п.п.9.1, 9.2 п.9 вказаного ОСОБА_4 суб'єкт господарювання перед початком використання розрахункової книжки на її реєстраційній сторінці повинен зазначити дату початку використання. У корінці та у відривній частині розрахункової квитанції повинна вказуватись повна сума розрахунку вручну, шляхом проштамповування чи друкарським способом. Якщо СГ є платником податку на додану вартість (ПДВ), то в корінці розрахункової квитанції слід указувати також суму, що оподатковується ПДВ за ставкою 20 %, крім спрощеної розрахункової квитанції. Якщо сума за ставкою ПДВ 20 відсотків дорівнює повній сумі розрахунку, то в корінці можна вказувати тільки одну з цих сум. Записи в розрахункових квитанціях здійснюються кульковою ручкою з пастою темного кольору.
Книга повинна знаходитись на місці здійснення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг протягом всього робочого дня та пред'являтись для перевірки представникам податкової служби на першу їх вимогу.
Таким чином, наявність книги обліку доходів і витрат для суб'єктів господарювання на місці проведення розрахунків є обов'язковою.
Під час здійснення перевірки книга обліку доходів і витрат на місці проведення розрахунків була відсутня. Як вбачається із зауважень до акту перевірки, поданих ОСОБА_3, книга була забрана ще 28.04.2009 року. Дана обставина не заперечується позивачем, а тому згідно ч.3 ст.72 КАС України доказування не потребує.
На підставі акту перевірки, керуючись п.3 ч.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківську правомірно застосовано до позивача фінансову санкцію за невикористання при здійсненні розрахункових операцій розрахункової книжки та відповідно не видачу розрахункового документу встановленої форми в сумі 340,00 грн.
З приводу незгоди позивача із рішенням про застосування до нього штрафної санкції згідно п.4 ч.1 ст.17 ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” в сумі 340,00 грн. суд вважає наступне.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.3 даного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Статтею 1 цього ж Закону встановлено, що фіскальний звітний чек - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам'яті.
Як вбачається з акту перевірки, продавцем кіоску, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оволайн ЛТД», ОСОБА_3 не виконаний, встановлений законом, обов'язок з приводу щоденного друку фіскального звітного чеку. Згідно поданих нею зауважень до акту перевірки, фіскальний звітний чек не було видрукувано у зв'язку з відсутністю самого реєстратора розрахункових операцій.
На підставі акту перевірки та керуючись вимогами п.4 ч.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківську правомірно застосовано до позивача фінансову санкцію за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 340,00 грн.
З приводу незгоди позивача із рішенням про застосування до нього штрафної санкції згідно п.5 ч.1 ст.17 ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” в сумі 340,00 грн. суд вважає наступне.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.3 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років.
Статтею 2 Закону встановлено, що контрольна стрічка - документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій, який містить копії надрукованих цим реєстратором розрахункових документів.
З акту перевірки вбачається, що у зв'язку з відсутністю самого реєстратора розрахункових операцій, працівниками Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції зафіксовано факт не забезпечення друку контрольних стрічок реєстратора розрахункових операцій та їх зберігання. Дана обставина не заперечується позивачем, а тому згідно ч.3 ст.72 КАС України доказування не потребує.
Отже, до позивача правомірно застосовано штрафну (фінансову) санкцію згідно п.5 ч.1 ст.17 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за невиконання друку контрольної стрічки або її не зберігання протягом встановленого терміну в сумі 170,00 грн.
Щодо правомірності застосування штрафних санкцій згідно ч.1 ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суд зазначає наступне.
Пунктом 13 статті 3 ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та в безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язанні забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, а у випадку використання розрахункової книжки -загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Статтею 2 даного Закону встановлено, що місце проведення розрахунків -це місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо
Відповідно до п.1.2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»каса -це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання видачі, зберігання готівкових коштів інших цінностей, касових документів.
Пунктом 1.4 Положення встановлено, що з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому законодавством України порядку. Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать цьому підприємству, забороняється.
Як вбачається з акту перевірки, 02.06.2009 року на місці проведення розрахунків в кіоску, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оволайн ЛТД», знаходилися готівкові кошти на загальну суму 140,00 грн.
Оскільки реєстратора розрахункових операцій на місці проведення розрахунків не було, відповідно через реєстратор розрахункових операцій не було проведено жодної розрахункової операції.
З наведеного вбачається, що позивачем не було забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків в розмірі 113,00 грн.
На підставі акту перевірки, керуючись статтею 22 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківську правомірно застосовано до позивача фінансову санкцію в сумі 565,00 грн.
З огляду на наведене відповідачем правомірно застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оволайн ЛТД»фінансову санкцію згідно ст.ст.17, 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” в сумі 1 550,00 грн.
За таких обставин суд вважає оскаржуване рішення обґрунтованим, прийнятим на підставі висновків перевірки, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.11, 71, 86, ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, суд
в задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення встановлених ст.186 КАСУ строків подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги, якщо таку заяву чи скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі заяви про її апеляційне оскарження, після чого протягом двадцяти днів -апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі.
Постанова в повному обсязі складена 21.06.2010 року.
Суддя Шумей М.В.