Постанова від 27.10.2015 по справі 812/1471/15

8.3.13

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

27 жовтня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1471/15

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ковальової Т.І.,

при секретарі судового засідання: Дюкаревій М.І.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача -ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом комунального підприємства “Житлосервіс “Світанок” до державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

22 вересня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява комунального підприємства “Житлосервіс “Світанок” до державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № НОМЕР_1 ВІД 07.09.2015.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що державною податковою інспекцією у м. Сєвєродонецьку складено акт камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності по земельному податку, рентній платі за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (збір за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства) від 18.08.2015 року№ 155/12-14-15-01/32830821, на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення від 07.09.2015 року № НОМЕР_1, яким зобов'язано підприємство позивача сплатити штраф у розмірі 9416, 71 грн.

Податковим органом в Акті визначено, що Комунальне підприємство «Житлосервіс «Світанок» порушує термін сплати самостійно визначених грошових зобов'язань по земельному податку протягом строків, які визначено п. 57.1 ст. 57, п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу щодо зобов'язання по земельному податку за січень 2015 року (таблиця 1 позиція 2 Акту).

Комунальне підприємство «Житлосервіс «Світанок» вважає оскаржуване податкове повідомлення - рішення незаконним та таким що підлягає скасуванню, оскільки Рішенням від 26.02.2015 року № 4412 дев'яносто сьомої (чергової) сесії Сєвєродонецької міської ради шостого скликання «Про надання пільг по сплаті земельного податку на 2015 рік, на території м. Сєвєродонецьк» п. 1 (додаток до рішення позиція 5) надано пільги по сплаті земельного податку в 2015 році Комунальному підприємству «Житлосервіс «Світанок» з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року у розмірі 100%.

Таким чином вказане рішення охоплює період часу до його прийняття, встановлюючи право на пільгу з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року у розмірі 100%.

Комунальним підприємством «Житлосервіс «Світанок» сплачено податок на землю під базою підприємства у строки та в порядку передбачені податковим законодавством.

Враховуючи викладене, Комунальне підприємство «Житлосервіс «Світанок» не порушувало податкове законодавство за вказаною позицією камеральної перевірки.

На підставі вищенаведеного, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 07.09.2015 року № НОМЕР_1 державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС У Луганській області.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, надав пояснення аналогічні викладеному у позові. Просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав викладених у письмових запереченнях, наданих суду, відповідно до яких зазначено наступне.

КП «Житлосервіс «Світанок» 20.02.2015. було подане засобами електронного зв'язку до ДПІ у м. Сєвєродонецьку звітну податкову декларацію по земельному податку за 2015 рік, якій присвоєно реєстраційний № НОМЕР_2 від 20.02.2015р У зазначеній звітній податковій декларації КП Житлосервіс «Світанок» самостійно розрахувало та визначило грошові зобов'язання по земельному податку на 2015 рік в сумі 1143372,12 грн., з розбивкою річної суми на 12 місяців, у т.ч. за січень-листопад по 95281,04 грн. щомісяця, за грудень 95280,68 грн.

13.03.2015 КП «Житлосервіс «Світанок» було подано до ДПІ у м. Сєвєродонецька засобами електронного зв'язку уточнюючу податкову декларацію по земельному податку за 2015 рік, якій присвоєно № НОМЕР_3 від 13.03.2015р. В уточнюючій податковій декларації платником зменшено раніше самостійно визначену суму грошових зобов'язань за січень-листопад на 94577,71 грн. щомісячно, за грудень на 94577,41 грн.

Так як, податкове зобов'язання із земельного податку, самостійно визначене КП «Житлосервіс «Світанок» в звітній податковій декларації від 20.02.2015р. № НОМЕР_2, не було сплачено за січень 2015р. протягом строків, визначених ПКУ, а повне погашення податкового боргу відбулося внаслідок подання уточнюючої декларації від 13.03.2015р. № НОМЕР_3 зі зменшенням суми раніше нарахованого зобов'язання, то до платника застосовуються штрафні санкції у відповідності до п. 126.1 ст. 126 ПКУ, з урахуванням загального строку затримки сплати суми податкового боргу.

У відповідності до норми п. 284.3. ст. 284 Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями, якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. Згідно рішення Сєвєродонецької міської ради № 4412 від 26.02.2015р., на 2015 рік КП «Житлосервіс «Світанок» надано пільгу по сплаті земельного податку (додаток 1 до рішення). Таким чином, у відповідності до п 284.3. ст. 284 ПКУ КП «Житлосервіс «Світанок» звільняється від сплаті земельного податку з березня 2015 - починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право.

З підстав вищевикладеного, відповідач просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що комунальне підприємство «Світанок» зареєстровано в якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 32830821, що не заперечують сторони по справі та підтверджується матеріалами справи.

18 серпня 2015 року державною податковою інспекцією у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС в Луганській області складено акт № 155/12-14-15-01/32830821 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності по земельному податку, рентній платі за спеціальне використання води від підприємств житлово - комунального господарства (збір за спеціальне використання води підприємств житлово - комунального господарства) КП «Житлосервіс «Світанок» (код ЄДРПОУ 32830821) за 2013, 2015 роки, який отримано позивачем 21.08.2015 (а.с.5-7).

Відповідно до висновків вищевказаного акту податковим органом зазначено, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення КП «Житлосервіс «Світанок» граничних термінів сплати самостійно визначених грошових зобов'язань по земельному податку за липень 2014 року, за січень 2015 року в сумі 94167,03 грн., протягом строків, визначених п. 57.1 ст. 57, п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України по рентній платі за спеціальне використання води від підприємств житлово - комунального господарства за ІІ - ІІІ квартали 2013 року в сумі 16,08 грн. протягом строків, визначених п.57.1 ст. 57, п.328.4 ст. 328 Податкового кодексу України.

Позивач, не погодившись з висновками акту перевірки, надав заперечення від 27.08.2015 № 0680, які були розглянуті державною податковою інспекцією у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС в Луганській області відповідно до листа від 03.09.2015 № 1822/12-14-15-01/06 та залишено без задоволення (а.с.8,9).

На підставі акту перевірки № 155/12-14-15-01/32830821 від 18.08.2015 державною податковою інспекцією у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області винесено податкове повідомлення - рішення від 07.09.2015 року № НОМЕР_1, яким зобов'язано підприємство позивача сплатити штраф у розмірі 9416, 71 грн. Оскаржуване податкове повідомлення - рішення отримано позивачем 09.09.2015 (а.с.10).

Рішенням № 4412 від 26.02.2015 дев'яносто сьомої (чергової) сесії шостого скликання Сєвєродонецької міської ради надано пільги по сплаті земельного податку в 2015 році, підприємствам та організаціям згідно з переліком, наведеним у додатку до рішення, за винятком площ будівель і споруд, що здаються в оренду іншим організаціям. У додатку № 1 до зазначеного рішення вказано, зокрема, Комунальне підприємство «Житлосервіс «Світанок» (а.с.36-44).

КП «Житлосервіс «Світанок» 20.02.2015 було подане засобами електронного зв'язку до ДПІ у м. Сєвєродонецьку звітну податкову декларацію по земельному податку за 2015 рік, якій присвоєно реєстраційний № НОМЕР_2 від 20.02.2015р У зазначеній звітній податковій декларації КП Житлосервіс «Світанок» самостійно розрахувало та визначило грошові зобов'язання по земельному податку на 2015 рік в сумі 1143372,12 грн., з розбивкою річної суми на 12 місяців, у т.ч. за січень-листопад по 95281,04 грн. щомісяця, за грудень 95280,68 грн., що не заперечували сторони по справі.

13.03.2015р. КП «Житлосервіс «Світанок» було подано до ДПІ у м. Сєвєродонецьку засобами електронного зв'язку уточнюючу податкову декларацію по земельному податку за 2015 рік, якій присвоєно № НОМЕР_3 від 13.03.2015р. В уточнюючій податковій декларації платником зменшено раніше самостійно визначену суму грошових зобов'язань за січень-листопад на 94577,71 грн. щомісячно, за грудень на 94577,41 грн., що не заперечували сторони по справі.

З платіжних доручень № 38 від 29.01.2015 та № 76 від 25.02.2015 вбачається, що позивачем було сплачено податок за землю відповідно за грудень 2014 року та січень 2015 року (а.с.29,30).

У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідач, державна податкова інспекція у м.Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області, - є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження надані йому Податковим кодексом.

Ст. 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 1.1. ст. 1 Податкового кодексу України встановлено, що податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

На підставі п. 56.1 ст. 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.п. 56.17.5 п. 56.17 ст. 56 Податкового кодексу України передбачено, що день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.

При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Відповідно до п. 286.2.ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п. 286.3.ст. 286 ПКУ).

Згідно з п. 287.3. ст.287 ПКУ податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до абз. 2 п. 286.4. ст. 286 ПКУ у разі зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.

Згідно з п.54.1 ст. 54 ПКУ, крім випадків передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (звітній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені ПКУ. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п.56.11. ст. 56 ПКУ не підлягає оскарженню грошове зобов'язання самостійно визначене платником податків.

Згідно з п.п. 8.1, 8.3 ст. 8 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Відповідно до п.10.2. ст.10 Податкового кодексу України місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).

На підставі ст. 284 Податкового кодексу України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам.

Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

Якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право.

Згідно з п.285.2. ст. 285 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

З платіжних доручень № 38 від 29.01.2015 та № 76 від 25.02.2015 вбачається, що позивачем було сплачено податок за землю відповідно за грудень 2014 року та січень 2015 року, тобто у строки та в порядку передбачені Податковим кодексом України (а.с.29,30).

Суд не може погодитись з твердженням відповідача стосовно того, що податкове зобов'язання із земельного податку, самостійно визначене КП «Житлосервіс «Світанок» в звітній податковій декларації від 20.02.2015р. № НОМЕР_2, не було сплачено за січень 2015р. протягом строків, визначених ПКУ, а повне погашення податкового боргу відбулося внаслідок подання уточнюючої декларації від 13.03.2015р. № НОМЕР_3 з зменшенням суми раніше нарахованого зобов'язання, у зв'язку з чим до платника застосовано штрафні санкції у відповідності до п. 126.1 ст. 126 ПКУ, з урахуванням загального строку затримки сплаті суми податкового боргу, з огляду на наступне.

Рішенням № 4412 від 26.02.2015 дев'яносто сьомої (чергової) сесії шостого скликання Сєвєродонецької міської ради, яке прийнято у звітному 2015 році, надано пільги позивачу по сплаті земельного податку в 2015 році та визначено розмір пільги та строк її дії, тобто продовж усього календарного 2015 року.

Згідно з п.7 вищевказаного рішення ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ Міндоходів у Луганській області протягом десяти днів з моменту його винесення повинно було отримати рішення № 4412 від 26.02.2015.

На момент винесення відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення - рішення дев'яносто сьомою (черговою) сесією шостого скликання Сєвєродонецької міської ради КП «Житлосервіс «Світанок» вже було надано пільги по сплаті земельного податку в 2015 році.

З вищенаведеного вбачається, що у державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку не було законних підстав для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення.

Частинами 1 та 2 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі зазначеного, суд дійшов висновку, що відповідачем по справі правомірність прийняття спірного податкового повідомлення - рішення не доведена, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на те, що позовні вимоги позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, задоволено в повному обсязі, суд вважає за необхідне стягнути з державної податкової інспекції у м.Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби в Луганській області судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь комунального підприємства «Житлосервіс «Світанок» у сумі 1218 гривень (тисяча двісті вісімнадцять гривень).

Керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов комунального підприємства “Житлосервіс “Світанок” до державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області № НОМЕР_1 від 07.09.2015 року винесене у відношенні комунального підприємства “Житлосервіс “Світанок”.

Стягнути з державної податкової інспекції у м.Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби в Луганській області судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь комунального підприємства «Житлосервіс «Світанок» у сумі 1218 гривень (тисяча двісті вісімнадцять гривень), сплачені за платіжним дорученням № 408 від 21.09.2015.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 02 листопада 2015 року.

Суддя ОСОБА_3