ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
про залишення позовної заяви без розгляду
03 листопада 2015 року Справа № 813/5985/15
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кравців О.Р. перевірив матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Турківської районної виборчої комісії Львівської області, Ільницької сільської виборчої комісії Турківського району Львівської області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Турківської районної виборчої комісії Львівської області, Ільницької сільської виборчої комісії Турківського району Львівської області, в якому просить:
- визнати бездіяльність Турківської районної виборчої комісії та Ільницької сільської виборчої комісії в частині відмови визнання виборів в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Ільницького сільського голови Турківського району Львівської області 2015 року недійсними - протиправною;
- визнати вибори в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Ільницького сільського голови Турківського району Львівської області 2015 року недійсними.
Одночасно з позовними вимогами, позивач просить застосувати заходи забезпечення адміністративного позову шляхом заборони оголошувати результати виборів в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Ільницького сільського голови Турківського району Львівської області.
Порядок вирішення суддею питання щодо відкриття провадження передбачено ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Зокрема, згідно з п. 4, п. 6 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи:
- належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства;
- немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначено ст. 172 КАС України.
Зі змісту позовної заяви та оскаржуваної відповіді вих. № 1 від 27.10.2015 року з'ясовано, що про технічну помилку в виборчому бюлетені, яка полягала у невірному зазначенні прізвища кандидата на посаду Ільницького сільського голови Турківського району Львівської області ОСОБА_1, зокрема, з пропуском букви «и», кандидат дізнався безпосередньо у день проведення голосування після голосування, однак виправлення такої було технічно неможливим.
Таким чином, позивачу про вказаний факт було відомо вже 25.10.2015 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 95 Закону України «Про місцеві вибори» № 595-VIII від 14.07.2015 р. кандидат, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник в територіальній виборчій комісії або уповноважена особа, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 95-98 цього Закону.
Від імені кандидата скарга може бути подана також його довіреною особою.
Суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Отже, вказаним положенням ст. 95 Закону України закріплено альтернативні варіанти дій суб'єкта оскарження.
Так, позивач скористався своїм правом та звернувся із заявами до Турківської районної виборчої комісії Львівської області та до Ільницької сільської виборчої комісії Турківського району Львівської області.
У тексті позовної заяви зазначено, що відповідно до листа Турківської районної виборчої комісії Львівської області за вих. № 1 від 27.10.2015 року у визнанні виборів недійсними відмовлено, як і відмовлено аналогічним рішенням Ільницькою сільською виборчою комісію Турківського району Львівської області. Також повідомлено, що вказаний лист отримано позивачем 28.10.2015 року.
Відповідно до ч. 6 ст. 172 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Тому, строк звернення до суду із вказаним позовом слід обчислювати саме з 27.08.2015 року.
Статтею 179 КАС України встановлено особливості обчислення строків у справах, пов'язаних з виборчим процесом.
Так, згідно з ч. 1 ст. 179 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 172-177 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 103 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 103 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Таким чином, у даному випадку, п'ятиденний строк звернення до суду із вказаним позовом належить обчислювати з 28.10.2015 року та такий завершується 01.11.2015 року.
Згідно з відміткою Львівського окружного адміністративного суду адміністративний позов ОСОБА_1 подано 02.11.2015 року о 16:00 год.
Згідно з ч. 5 ст. 179 КАС України днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
При цьому, як зазначено у пункті 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 15 від 01.11.2013 року «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом», позовна заява у спорах, пов'язаних з виборчим процесом, залишається без розгляду, якщо позивач пропустив строк звернення до суду.
З врахуванням вищевикладеного, адміністративний позов ОСОБА_1 до Турківської районної виборчої комісії Львівської області, Ільницької сільської виборчої комісії Турківського району Львівської області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії слід залишити без розгляду.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається повністю за клопотанням особи, яка його сплатила.
Керуючись ст. ст. 99, 107, 158-160, 165, 172, 174, 177, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Турківської районної виборчої комісії Львівської області, Ільницької сільської виборчої комісії Турківського району Львівської області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - залишити без розгляду.
2. Копію ухвали про залишення позовної заяви без розгляду невідкладно надати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Згідно з ч. 5 ст. 177 КАС України, судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Відповідно до ч. 3 ст. 177 КАС України, судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя Кравців О.Р.