Постанова від 03.11.2015 по справі 810/4997/15

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2015 року 810/4997/15

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Панченко Н.Д., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тріумф» до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, Броварського управління Державної казначейської служби України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення бюджетного відшкодування та пені

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Тріумф» (далі - позивач або ТОВ «Тріумф») звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (далі - відповідач-1 або Броварська ОДПІ), Броварського управління Державної казначейської служби України у Київській області (далі - відповідач-2 або Броварське УДКСУ) про визнання протиправною бездіяльності щодо повернення ТОВ «Тріумф» бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року в сумі 9722495,00 грн.; стягнення з Державного бюджету України бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року в сумі 9722495,00 грн.; стягнення з Державного бюджету України пені за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року в сумі 2304311,22 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що у порядку, визначеному Податковим кодексом України подав до Броварської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року разом з заявами про повернення суми бюджетного відшкодування у загальному розмірі 9722495,00 грн.

За наслідками проведеної Броварською ОДПІ перевірки правомірності нарахування позивачем бюджетного відшкодування контролюючим органом підтверджено заявлену до відшкодування суму у розмірі 9722495,00 грн.

Разом з тим, всупереч пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України Броварська ОДПІ у встановленому порядку та строки висновок про суму бюджетного відшкодування ПДВ до Броварському УДКСУ не подали, що призвело до неперерахування на поточний рахунок позивача суми бюджетного відшкодування, чим порушені його права та законні інтереси як добросовісного платника податків.

Броварська ОДПІ позов не визнала, заперечення надала суду у письмовій формі та просила суд у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування заперечень зазначила, що позивачем не було приведено у відповідність до вимог податкового законодавства податкову декларацію за лютий 2015 року в частині відображення залишків сум податку на додану вартість, що були заявлені платником податків до бюджетного відшкодування, але залишились непогашеними до 1 лютого 2014 року у графі 2-4 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за лютий 2015 року.

У зв'язку з цим, відповідач вважає, що позивач не має законних підстав вимагати як стягнення суми бюджетного відшкодування ПДВ так і пені за його несвоєчасне перерахування.

Броварське УДКСУ правом надати письмові заперечення чи пояснення по суті спору не скористалось.

Представники сторін у судове засідання, призначене на 26.10.2015, не з'явились, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. 26 жовтня 2015 року від позивача надійшло клопотання, яким останній просив здійснювати розгляд справи за відсутності уповноваженого представника. Представники відповідачів про причини неявки суд не повідомили, клопотань про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за їх відсутності не заявляли.

Дослідивши наявні матеріали справи у їх сукупності, зважаючи на відсутність підстав для відкладення судового розгляду, передбачених статтею 128 Кодексу адміністративного судочинства України та беручи до уваги положення частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, судом прийнято рішення про розгляд справи у письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Тріумф» (ідентифікаційний код 31829270) зареєстроване 18.01.2002 як юридична особа, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 53).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем подано до Броварської ОДПІ уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкової декларації з ПДВ за липень 2014 року, у якому визначено суму бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку у розмірі 8813918,00 грн. (а.с. 14-21).

У жовтні 2014 року позивачем до Броварської ОДПІ подано звітну податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2014 року, в якій визначено суму бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку у розмірі 908577,00 грн. (а.с. 23-29).

До уточнюючого розрахунку до податкової декларації з ПДВ за липень 2014 року та звітної податкової декларації з ПДВ за вересень 2014 року позивачем, у тому числі, додано розрахунок бюджетного відшкодування (Д3), заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (Д4).

У період з 16.12.2014 по 19.12.2014 на підставі підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 та пункту 200.11 статі 200 Податкового кодексу України Броварською ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ТОВ «Тріумф» бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за липень та вересень 2014 року.

Результати перевірки оформленні довідкою від 19.12.2014 №31/10-06-15-01-09/31829270 (а.с. 30-45).

За висновками перевірки, порушень при відображенні ТОВ «Тріумф» в уточнюючому розрахунку за липень 2014 року та податковій декларації з ПДВ за вересень 2014 року бюджетного відшкодування у загальному розмірі 9722495,00 грн. не встановлено (а.с.45).

Разом з тим, зазначену суму податку на додану вартість відповідачами ТОВ «Тріумф» не відшкодовано.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків закріплено у статті 200 Податкового кодексу України.

Пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до пунктів 200.2 та 200.3 статті 200 Податкового кодексу України, при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

За приписами пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

При цьому, згідно пункту 200.6 статті 200 Податкового кодексу України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті.

Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. Платник податку зберігає право на отримання бюджетного відшкодування коштами у майбутніх звітних (податкових) періодах.

Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (п. 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України).

До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається контролюючим органом за місцем митного оформлення контролюючому органу за місцем обліку такого платника податків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону (п. 200.8 ст. 200 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 200.10 та 200.11 протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

У силу положень пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

У свою чергу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на підставі отриманого висновку контролюючого органу, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу (п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України).

Слід зазначити, що правомірність визначення позивачем суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року в сумі 9722495,00 грн., правильність здійснення її математичного розрахунку була предметом перевірки контролюючого органу, за результатами якої останнім підтверджено право позивача на вказану суму бюджетного відшкодування.

Крім цього, податковий орган не ставив під сумнів реальність здійснення господарських операцій, за результатами яких позивач сформував заявлену суму, та наявність у нього усіх підтверджуючих документів первинного бухгалтерського та податкового обліку за даними операціями.

Водночас, жодних дій стосовно подання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню з бюджету Броварською ОДПІ вчинено не було.

Частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Механізм взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість визначається положеннями Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 року № 39 (далі-Порядок № 39).

Згідно з пунктами 6 та 7 Порядку № 39, у разі коли за результатами проведення перевірок платника податку з урахуванням вимог статей 73 і 83 Податкового кодексу України підтверджено достовірність нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, орган державної податкової служби складає висновок про суми відшкодування податку на додану вартість (далі - висновок), в якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету.

Орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом: трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

Пунктом 8 Порядку № 39 визначено, що державна податкова служба надсилає на постійній основі до Державної казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. Порядок та строки надсилання такої інформації визначаються Державною податковою службою.

На підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом: трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість (п.9 Порядку № 39).

Таким чином, у разі підтвердження достовірності нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, складання висновку про суми відшкодування податку на додану вартість та його надіслання до відповідного органу державної казначейської служби є обов'язком контролюючого органу.

Враховуючи факт визнання податковим органом право позивача на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість, підтвердження достовірності розрахунку заявленої до відшкодування суми, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність Броварської ОДПІ, що виявилась у неподанні, у тому числі, і у визначений законодавством строк до органу Державного казначейства України відповідного висновку щодо повернення ТОВ «Тріумф» бюджетного відшкодування у розмірі 9722495,00 грн.

Водночас суд не знаходить підстав для задоволення аналогічних вимог, заявлених до Броварського УДКСУ, оскільки за відсутності відповідного висновку контролюючого органу у Броварського УДКСУ були відсутні правові підстави для зарахування на рахунки позивача такого бюджетного відшкодування.

Щодо позовних вимог про стягнення з Державного бюджету України пені за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року суд зазначає таке.

Згідно з пунктом 200.17 статті 200 Податкового кодексу України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.

За змістом пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Оскільки зазначену вище суму ПДВ відповідачами у строки, встановлені пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України не відшкодовано, позивач набув право на нарахування пені у порядку, встановленому пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України.

Такий висновок суду узгоджуються з позицією Вищого адміністративного суду України, яка викладена у постанові від 18.03.2014 по справі № К/800/27708/13, та з висновками Верховного Суду України, що наведені у постанові від 03.06.2014 № 21-131а14.

Відповідачі щодо розміру та розрахунку пені у сумі 2304311,22 грн. на суму бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ за період з 01.01.2015 по 30.09.2015 заперечень не надали.

Враховуючи факт підтвердження податковим органом, за результатами проведеної перевірки, достовірності нарахування та заявлення позивачем бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року, приймаючи до уваги правові висновки Верховного Суду України щодо безспірного права платника податку на отримання пені на суму бюджетної заборгованості з відшкодування ПДВ у разі невиконання суб'єктом владних повноважень свого обов'язку щодо подання у п'ятиденний строк після закінчення перевірки органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету (справа №21-131а14), суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог у частині стягнення з Державного бюджету України пені.

Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, відповідачі суду не надали.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області щодо неповернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Тріумф» бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року у розмірі 9722495,00 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Тріумф» (ідентифікаційний код 31829270) бюджетне відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року у розмірі 9722495 (дев'ять мільйонів сімсот двадцять дві тисячі чотириста дев'яносто п'ять) грн. 00 коп.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Тріумф» (ідентифікаційний код 31829270) пеню за несвоєчасне перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень та вересень 2014 року у розмірі 2304311 (два мільйона триста чотири тисячі триста одинадцять) грн. 22 коп.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Присудити Товариству з обмеженою відповідальністю «Тріумф» документально підтверджені судові витрати у розмірі 181620 (сто вісімдесят одна тисяча шістсот двадцять) грн. 10 коп. згідно платіжного доручення №88 від 13.10.2015 за рахунок бюджетних асигнувань Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Панченко Н.Д.

постанову виготовлено у повному обсязі та підписано 03.11.2015