Справа № 2610/29560/2012
Провадження №3/761/141/2013
іменем України
25 січня 2013 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Юзькова О.Л., розглянувши матеріали, які надійшли з Шевченківського РУ ГУМВС України в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м.Львів, лідера ВО "Свобода", проживаючої за адресою: АДРЕСА_1
за ч.1 ст.185-1 КУпАП, -
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, 04.07. 2012 року о 13 годині 30 хвилин, ОСОБА_1 оголошено постанову окружного адміністративного суду м. Києва № 2а-8974/12/2670 від 03.07.2012 р. про обмеження права на мирні зібрання (демонстрації, мітинги, збори та ін.) шляхом заборони проведення заходів з 04.07.2012 р. по 09.07.2012 р. за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 2 та Європейська площа, не зважаючи на доведені вимоги продовжував проводити мітинг, чим порушив порядок організації або проведення зборів, мітингів.
Особа, стосовно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності в судове засідання не з'явилась, про день та час розгляду справи повідомлялась належним чином, причини неявки не повідомила, заяв та клопотань від неї в адресу суду не надходило.
За таких обставин справу розглянуто за відсутності ОСОБА_1 відповідно до положень ст. 268 КУпАП.
Статтею 185-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення встановленого порядку організації або проведення зборів, мітингів, вуличних зборів і демонстрацій.
Як вбачається з адміністративного матеріалу, постановами суддів Шевченківського районного суду м. Києва від 18.07.2012 р., 26.10.2012 р. останній повертався до Шевченківського РУ ГУМВС України у м. Києві на доопрацювання.
Згідно положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
На день розгляду адміністративного матеріалу в ньому містяться - два екземпляра протоколу про адміністративне правопорушення, копія постанови окружного адміністративного суду м. Києва від 03.07.2012 р., рапорт рядового міліції ОСОБА_2, акт державного виконавця від 04.07.2012 р. , акт відмови від підпису від 05.07.2012 р.
За приписами ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Зважаючи на зібрані Шевченківським РУ ГУМВС України в м. Києві докази, можливо зробити висновок, що останні не переконують щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу правопорушення за яке передбачено адміністративну відповідальність відповідно до ст. 185 КУпАП.
Наявні матеріали справи не доводять, що особі яка притягається до адміністративної відповідальності було відомо про обмеження проведення громадських заходів та дії ОСОБА_1, які зазначені у протоколах здійснювались та території міста Києва всупереч забороні накладеної судовим рішенням.
Відповідно до положень ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за обставин, зокрема, відсутності події і складу злочину.
Зважаючи на те, що зібрані по справі докази не доводять наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, керуючись 185, 247, 251 КУпАП, суддя -
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 закрити, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена або опротестована прокурором до Апеляційного суду м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги або протесту прокурора до Шевченківського районного суду м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, протесту прокурора, якщо апеляційна скарга, протест прокурора не було подано протягом десяти днів. У разі подання апеляційної скарги, протесту прокурора, постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя