08 листопада 2010 року 2а-7412/10/1070
Київський окружний адміністративний суд в особі судді Лисенко В.І., при секретарі Горбачі А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом
спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації у Київський області до дочірнього підприємства «Надія» Озернянського споживчого товариства
про стягнення фінансових санкцій, -
встановив:
У вересні 2010 року до Київського окружного адміністративного суду звернулось Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації у Київський області з позовом до дочірнього підприємства «Надія» Озернянського споживчого товариства про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 3405, 50 грн.
Позивач обгрунтував позовні вимоги тим, що в результаті проведеної перевірки встановлено, що в магазині, який належить відповідачу, встановлено зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місці, не внесеному до Єдиного державного реєстру місць зберігання, окрім того, встановлено здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін. У зв'язку з цим позивачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу.
Оскільки відповідачем було сплачено штрафні санкції за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін у розмірі 1000,00 грн., відповідач просив суд стягнути штраф в частині порушення відповідачем порядку реєстрації місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Представники сторін у судове засідання не з'явились. Водночас, матеріали справи містять клопотання сторін про розгляд справи без участі їх представників.
Частиною першою статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи вищезазначене, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін та без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідач надав суду заперечення, в яких зазначив, що Законом України від 20.05.2010 № 2275-УІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни в Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв», згідно з якими обов'язок щодо внесення в
Єдиний державний реєстр місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів виникає у суб'єктів господарювання лрпе тільки у випадку зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі, а тому, рішення про застосування фінансових санкцій в “частині стягнення з відповідача штрафу у розмірі 3405, 50 грн. є неправомірним.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
8 червня 2010 року посадовими особами відділу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації у Київський області було проведено перевірку магазину дочірнього підприємства «Надія» Озернянського споживчого товариства (місцезнаходження - Київська область, Білоцерківський район, вул. Шкільна, буд. 34).
Під час перевірки встановлено, що приміщення магазину, в якому зберігаються алкогольні напої та тютюнові вироби, не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Всього у приміщенні зберігалась 91 пляшка алкогольних напоїв на загальну суму 1705, 50 грн. та 9 пачок тютюнових виробів на загальну суму 46, 50 грн.
Зняття залишків алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів оформлено відповідними актами від 09.06.2010 (а.с.15, 16).
Окрім того, перевіркою встановлено здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних цін на алкогольні напої.
За результатами перевірки складено акт від 09.06.2010 № 228/32-2/30176238.
24 червня 2010 року відповідачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 101195-32-206/0219 у вигляді штрафу у розмірі 4405, 50 грн.
Відповідачем сплачено штраф у розмірі 1000, 00 грн. за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін.
Окрім того, відповідачем не оспорюється розмір фінансових санкцій та факт не внесення до Єдиного державного реєстру місця збергінання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, реалізація яких здійснюється в магазині за адресою Київська область, Білоцерківський район, вул. Шкільна, буд. 34.
Враховуючи вищенаведене, суд досліджує правомірність застосування до відповідача фінансових санкцій за порушення порядку внесення до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Надаючи правової оцінки відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Законом України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (надалі - Закон України від 19.12.1995 № 481/95-ВР) визначено основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом- сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Згідно з частиною тридцятою статті 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування,місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, номера свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання.
Законом України від 20.05.2010 № 2275-УІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни та доповнення до Закону України від 19.12.1995 № 481 /95-ВР.
Так, відповідно до вказаних змін статтю 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР доповнено частиною тридцять шостою, відповідно до якої суб'єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі.
Як убачається з Прикінцевих положень Закону України від 20.05.2010 № 2275-УІ, зокрема, доповнення статті 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР, набирають чинності з дня його опублікування.
Судом встановлено, що Закон України від 20.05.2010 № 2275-УІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» опубліковано в газеті «Голос України» від 16.06.2010 № 109, що означає, що вказаний закон набрав чинності лише 16 06.2010.
Посилання відповідача на те, що рішення про застосування фінансових санкцій за зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів є неправомірним, оскільки згідно з внесеними змінами він не зобов'язаний реєструвати місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташоване за адресою місця здійснення торгівлі, є безпідставним, тому, що перевірка магазину відповідача здійснювалась 09.06.2010, тобто на момент чинності норм Закону України від 19.12.1995 № 481 /95-ВР, що зобов'язували суб'єктів господарювання вносити до Єдиного державного реєстру місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, незалежно від того, кому належить таке зберігання та незалежно від місця здійснення підприємницької діяльності.
Вираховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що рішення про застосування фінансових санкцій до відповідача у розмірі 3405, 50 грн. прийнято правомірно та на підставі чинного законодавства, що діяло на момент виникнення спірних правовідносин. Таким чином позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.
Доказів понесення яких-небудь судових витрат позивач суду не надав, вимог про їх відшкодування не заявляв.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Дочірнього підприємства «Надія» Озернянського споживчого товариства (ідентифікаційний код - 30176238) фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 3405 (три тисячі чотириста п'ять) грн. 50 коп.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки встановленими статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства Україну
Суддя Лисенко В.І.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 08 листопада 2010 р.