про закриття провадження у справі
19 березня 2010 року 3787/10/1070
Київський окружний адміністративний суд, у складі головуючого - судді Лисенко В.І., при секретарі судового засідання Горбачі A.M., за участю представників сторін: від позивача: ОСОБА_1 від відповідача: ОСОБА_2 (за довіреністю) розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся фізична особа - підприємець ОСОБА_3 з адміністративним позовом до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача відшкодувати державі матеріальну шкоду у розмірі 68000, 00 грн.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з частиною першою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється зокрема на спори фізичних осіб чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Під час судового розгляду судом з'ясовано, що позивач просить суд визнати дії відповідача неправомірними в частині вилучення фінансово-господарських документів.
Судом встановлено, що вилучення фінансово-господарських документів здійснювалось органами податкової міліції Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області відповідно до приписів Кримінально-процесуального Кодексу України.
Відповідно до статті 101 КПК України органом дізнання є зокрема податкова міліція. Згідно з пунктом 2 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Провадження в кримінальних справах визначається Кримінально-процесуальним кодексом України від 28.12.1960 № 1001-05 (із змінами та доповненнями) (надалі - Кримінально-процесуальний кодекс України), який встановлює порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.
Відповідно до статті 110 Кримінально-процесуального кодексу України, дії і постанови органів дізнання можуть бути оскаржені прокуророві. В разі надходження скарги прокурор зобов'язаний розглянути її протягом десяти днів і рішення по скарзі повідомити скаржникові. Дії і постанови органів дізнання можуть бути оскаржені до суду. Скарги на дії і постанови органів дізнання розглядаються судом першої інстанції при попередньому розгляді справи або при розгляді її по суті (за виключенням випадків, передбачених Кримінально-процесуальним кодексом України).
Як вбачається зі змісту рішення Конституційного Суду України від 23.05.2001 р. № 6- рп/2001, захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості при розслідуванні кримінальної справи оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури. Але таке оскарження може здійснюватись у порядку, встановленому КПК України, оскільки діяльність посадових осіб зазначених органів, як і діяльність суду, має свої особливості та не належить до управлінської сфери.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що оскарження дій (бездіяльності) службових осіб органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури, які здійснюються відповідно до положень КПК України, не належить до юрисдикції адміністративних судів, а отже, не підлягають розгляду Київським окружним адміністративним судом.
Що стосується заявленої вимоги про відшкодування матеріальної шкоди, то, відповідно до статті 21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про відшкодування матеріальної шкоди, в даному випадку, не можуть бути розглянуті в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини першою статті 157, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 17, 157, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України,
суд, -
1. Провадження в адміністративній справі за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача відшкодувати державі матеріальну шкоду у розмірі 68000, 00 грн., - закрити.
2. Роз'яснити позивачеві, що вирішення даної категорії справ здійснюється в порядку кримінального судочинства.
Ухвала відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали, за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Лисенко В.І.